Uçan Türk Fatih Arda İpçioğlu’ndan 132 Metrelik Atlayış

Hasan

New member
AJANSSPOR HABER

Kayakla atlama sporcunda Türkiye ismine tarihi sayfalar açan Fatih Arda İpçioğlu, bir unsur daha imza attı. Atletimiz Finlandiya’nın Titisee-Neustadt kabasasında düzenlenen Dünya Kayakla Atlama Şampiyonası’nda yarışan İpcioğlu tarihimizin en âlâ derecesine ulaştı.


132 metreyle yeni bir rekor kırdı

Fatih Arda İpcioğlu, 132 metrelik atlayışla Türkiye’nin Dünya Kupası’nda bugüne kadar elde ettiği en yeterli dereceye ulaştı. Atletimiz bu atlayışıyla final etabında müsabaka hakkı da elde etti. Finaldeyse 124.5 atlayışla 224.4 puan alarak, şampiyonayı 24. sırada tamamladı. İpçioğlu’nun memleketler arası arenada yakaladığı en uygun derece 6.’lık.


Olimpiyata giden birinci Türk kayakçı oldu

Erzurum doğumlu olan 25 yaşındaki Fatih Arda İpcioğlu, 2018 Kış Olimpiyat Oyunları’na katılarak ismini tahihe yazdırdı zira bunu başaran birinci Türk sportmen oldu. İpcioğlu, olimpiyatta yarıştığı olağan zirvede 57., büyük zirvedeyse 56. oldu. Fakat Türkiye ismine birinci sefer bu heyecanı yaşatmış olması derecelerden epey daha değerliydi.


Fatih Arda değil, o bir “Uçan Türk”

Türkiye şampiyonluklarının yanı sıra Türkiye rekorlarının da sahibi olan Fatih Arda İpcioğlu, “Uçan Türk” lakabına sahip. 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’na da katılarak, üst üste iki kere bu tertibe katılmayı başaran İpçioğlu, bununla da kalmayarak, olağan zirve kategorisinde finale kalan birinci atletimiz unvanını da elde etti.


İpçioğlu’nun Erzurum’dan çıkan bir sportmen olması olağan olarak tesadüf değil. 2011 Universiad Kış Oyunları’na evsahipliği yapan Erzurum, bu sayade pek epeyce kayak tesisine de sahip olmuş oldu. Palandöken dağı eteklerine yapılan atlama kulesi de bunlardan bir tanesiydi. Fatih Arda İpçioğlu’nun kayağa başlama vakti oyunlar devrine denk geliyor.


Her çocuk üzere kızakla kayağa başladı

Ancak karların başşehri de diyebileceğimiz Erzurum’da pek epey çocuk üzere Fatih Arda’nın da kayakla tanışması kızakla oldu. Her çocuk üzere o da kızakla kayarak bu spora oyun olarak birinci adımlarını attı. Ailesinin sık sık Palandokön dağına gitmesi onun kayakla bir sportmen olarak ilgilenmesinin de yolunu açtı.Profesyonellik kulede birinci 10 ile start aldı

2010 yılında Erzurum’daki atlama kuleleleri seçmesinde birinci 10 içine girmesiyle de profesyonelliğe giden kapı aralanmış oldu. Ailesinden aylarca uzak aklam kıymetine hayli çalışıp büyük emekler vererek, Türkiye’nin kayakla atlama tarihi baştan yazmış oldu. Tesis ve imkanlar oluşturulduğunda dünya çapında atletlerin yetişebildiğini de somut olarak herkese gösterdi.


daha sonraki etap 11 Aralık’ta Almanya

Fatih Arda İpçioğlu, kayak sporundaki öncülüğüyle bugün pek fazlaca çocuk için de bu alanda bir idol olmuş durumda. İpçioğlu da bunun şuurunda ve bayrağı daha yükseklere dikmek için gerisinden yeni atletlerin yetişmesini arzuladığını da söylüyor. Başarılı atlet bu manada yetenekli atletlere takviye vermekten geri durmayacağını da lisana getiriyor. Ulusal atlet, Dünya Kupası’ndaki mücadalesine 11 Aralık 2022’de Almanya etabında devam edecek.
 
Üst