Tina Turner öldü: Tennessee’li bir kız dünyayı kucakladı

semaver

New member
Dünya, gelmiş geçmiş en ünlü ve başarılı şarkıcılardan birinin yasını tutuyor: Tina Turner öldü. Şarkıcı, yönetiminin Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, Zürih yakınlarındaki Küsnacht’taki evinde 83 yaşında öldü.

1973’te “Nutbush City Limits” adlı single’da yazarın adı sadece “T Turner” idi – şarkı bugün hala orada the Ike & Tina Turner ikilisinden klasikler. Ve diğer süper hitleri “River Deep, Mountain High” ile de kapakta Ike’den bahsedilmişti, ancak yapımcı Phil Spector Tina’yı kayıt için stüdyoya yalnızca çağırmıştı. Hırslı ve kıskanç grup lideri ve kocası Ike Turner bunu pek iyi karşılamadı. İnsanlar onun yeteneğini vurgulayıp onunkini görmezden geldiğinde, Tina acı çekti. Dengeleyici Adalet: 2007’de ölen o şiddet yanlısı stüdyo ve ev tiranının adı artık rock tarihinde bir dipnotken, şimdi… yaşlanmış… yıllar içinde ölen eski karısının adı sonsuza dek taşıyacak. “süperstar” niteliği. haline gelmek.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Youtube, makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Tina Turner’ın gerçek adı Annie Mae Bullock’du ve “Nutbush City Limits”te özellikle siyah insanlar için “sınırları” hakkında şarkı söylediği küçük Nutbush kasabasından geliyordu. O, 1940’larda bir Baptist kilisesinden, Tennessee dağlarından bir kız olan zorla evlendirilmenin kızıydı. On yaşındayken annesi aileyi terk etti ve St. Louis’e taşındı. Bu kendini özgürleştirme başlangıçta Tina’yı sarstı: “Türümün tek örneğiymişim gibi kendimi bir yabancı gibi hissettim,” diye yazmıştı 1990’da otobiyografisi “Me, Tina.” Daha sonra barıştı, Mississippi şehrinde Mama Zelma’yı ziyaret etti.

Babası aileden vazgeçtiğinde 13 yaşındaydı. Onu ve kız kardeşi Alline’i kuzeniyle bırakarak Detroit’e gitti. Bu deneyim nedeniyle, Tina daha sonra oğulları Craig ve Ronald ile iki üvey çocuk Ike junior ve Michael’ın iyiliği için Ike ile kaldı. Tarih tekerrür etmemeli, çocuklar sevgiyi hissetmeli. Bir özveri. Daha sonra bir röportajda “Aşkı bulamadım. Ama hayatta kaldım,” diye itiraf etti. “Ben hayatta kalan bir ruhum”, ayrıca “Kraliçe Olabilirdim” şarkısında seslendirdi.

Sahne adını, onu keşfeden Ike’den aldı. Ike ve Tina Turner olarak 1959’dan itibaren kendi sınıflarındaydılar ve 1960’ta “A Fool for Love” ile ABD’deki ilk hitlerini yaptılar. Tina nihayet 1976’da ondan kurtulup tüm borçlarını devraldığında, 1983’ten 1983’e kadar yıllarca koşturmaca geldi. “Asla pes etme, her zaman her şeyi ver” mottosu ile zor günleri atlattı.

“Tina sanki son konseriymiş gibi patladı”

Hannover Konserleri konser ajansının merhum başkanı Wolfgang Besemer, bir sohbette Turner’ın 1983’te NDR’nin büyük yayın salonunda verdiği bir performansı hatırladı. “Sadece 400 kişi vardı, ticari bir faciaydı, hepsi alt üst oldu. Yine de Tina sanki son konseriymiş gibi havaya uçtu.” David Bowie’nin “Catpeople” ve Rod Stewart’ın “Hot Legs” versiyonlarını dinlemeye gelen hayranlar, bir pop yıldızının -farkında olmadan da olsa- bir dönüm noktasında olduğunu gördüler. On gün sonra, Tina’nın single’ı “Let’s Stay Together” İngiliz listelerine girerek altı numaraya yükseldi (Almanya: numara 18). Tüm rock geri dönüşlerinin geri dönüşü başladı, kulüplerde ve küçük salonlarda dolaşma zamanları nihayet sona erdi.

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Youtube, makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Ve 1984’te 45 yaşında olan Tina, “Private Dancer” albümüyle kendisini bir soul şarkıcısından “beyaz” ana akım rock müziğinin bir ikonuna dönüştürdü. Yaşadıklarını ve umutlarını yabancı şarkılarda dile getirmeyi başardı. Albüm bir biyografi ve ruhun aynası gibi okunuyor. Tina, tüm beklentileri aşan ve onu “Tina Süperstarı” yapan bu hayat kurtaran şarkı kitabında hiç bu kadar duygusal olmamıştı.

1999’da “People”, Tina’yı dünyanın en güzel 50 insanı arasına dahil etti.

Turner daha sonra Mick Jagger ve Sting ile şarkı söyledi ve Kanadalı Bryan Adams’ı Almanya’da düet rockçı “It’s Only Love” ile popüler yaptı. 1996’da, Pierce Brosnan’ın 007’deki çıkışına göz alıcı tema şarkısı “GoldenEye” ile katkıda bulundu. Ancak, ilk yıllarındaki ritim ve blues’a geri dönüş yolunu asla bulamadı. 1999’daki son pop albümü “Twenty Four Seven” – 2017’ye kadar dört Budist dua albümü izledi – nihayetinde çok alıntılanan rock tube altında biçim kazanan güzel, pürüzsüz bir poptu. O yıl People dergisi onu dünyanın en güzel 50 insanından biri olarak seçti. “Bazı Spice Girls’ten daha eski topuklu ayakkabıları olabilir – ama onların içinde nasıl görünüyor!” O sırada insanlar fışkırdı. “60 yaşında, pop tanrıçası Tina Turner formunun zirvesinde”. Ve ayrıca: “Hala her mini eteği gururlandırabiliyor”.

Harici içeriği göster

Şubat 2009’dan itibaren, ebedi kadınlık üstünlüğü Tina, son kez Alman arenalarındaydı ve üçüncü ve gerçekten son “Elveda” turunda, hala sansasyonel olan bacakları, Empire State yüksek topuklu ayakkabılarının içinde dikiş makinesi iğneleri gibi sallanıyordu. sahne katı. Ve Tina inkar etse bile, herkes onu birkaç yıl sonra, 75 yaşlarında tekrar göreceklerine inanıyordu. Bu, kilisede amin kadar kesin görünüyordu, ama sonra olmadı. Eşi görülmemiş bir pop kariyeri, 5 Mayıs 2009’da İngiltere’nin Sheffield kentinde verdiği bir konserle sona erdi.

Akış Ekibi

Akış hizmetlerinin nesi var? Gerçekten buna değer olan nedir? Netflix & Co. için en iyi dizi ve film ipuçları artık her ay yenilenen Haberler haber bülteni “Stream-Team”de mevcut.

Sahne arkasını tanıyan herkes, tamamen rahat yüz ifadeleri, jestleri ve duruşuyla orada ne kadar farklı, ne kadar sakin olduğuna şaşırdı. Soyunma odasında ikinci kişiliği olan yüksek gerilimli Tina’yı çıkardı. Gösteri sonrası partileri sabaha kadar kutlayan yıldızlardan biri değildi. Gösteriden sonra sessizlik, inziva, özel hayat vardı.

Turner, 2018’de bir New York Times muhabiri tarafından “Şarkı söylemekten ve herkesi mutlu etmekten yoruldum” demişti ve – çok nadiren – erişime izin vermişti. Tina, 2009’da ARD’de “Beckmann” da barışı ve sessizliği sevdiğini söylemişti. “Evde olmayı seviyorum. Orada sevdiğim müziği dinleyebilir ve kendi favori şarabımı içebilirim.”

Emekli: Hastalıklar ve kaderin ağır darbesi

Tina Turner, 2013’ten beri İsviçreli ve 2013’te evlendiği Alman müzik menajeri Erwin Bach ile 1994’ten beri İsviçre’de yaşıyor. problemler. 2013’te felç geçirdi, 2016’da kolon kanserine yakalandı ve 2017’de kocası ona böbreğini bağışladı. 2018’de, eski Ike’nin iki çocuğunu başka bir ilişkiden evlat edinen dört çocuk annesi, oğlu Craig’in intiharıyla baş etmek zorunda kaldı. Onunla yakın bir ilişkisi vardı ve Instagram’daki vedasını “anne olarak en üzücü anım” olarak nitelendirdi.

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Instagram, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Ve şimdi kendisi gitti. Ancak milyonlarca konser müdaviminin anıları her zamankinden daha canlı. Konserleri çoğu mega şovdan farklıydı. Görkemli bir şekilde ayrıntılı koreografinin ortasında, hesaplamayı hayata geçiren sihirbaz oydu. O, yırtıcı sesli kadın, ışık ve sesin güçlü tiyatrosunda, tekrarlanabilir olanı eşsiz, unutulmaz hale getirdi.

Tina sonsuza kadar hayranlarının kalbinde hüküm sürecek

2000 yılında sahte bir kuyruklu yıldız, stadyumdaki yıldızlı gökyüzü ekranlarında Beatles’ın “Yardım” adlı şarkısının blues versiyonuna doğru kuyruğunu çektiğinde, “Kitsch, bırak gitsin”, bir kişinin düşündüğü tek düşünceydi – bir anlık şok için -. Ama sonra insan kendini oldukça sevimsiz hissetti ve çakmağı çıkardı (o günlerde buna hala izin veriliyordu), bu kadın için parıldayan on binlerce kişiye kendi kıvılcımını ekledi. Artık tahttan feragat eden ama hayranlarının kalbinde sonsuza dek hüküm sürecek olan rock kraliçesi için gece parladı. Tennessee’li küçük bir kız tüm dünyayı kucakladı.