Sahip Olmanız Gereken 25 Seyahat Deneyimi

AliDayı

New member
Kredi Kredi… Scott J. Ross tarafından

Sahip Olmanız Gereken 25 Seyahat Deneyimi

Uluslararası düşünen bir çift yazar, bir şef, bir mimar ve bir manzara fotoğrafçısı, bir insanın araması gereken en sıra dışı maceraların bir listesini yaptı. Sonuçlar burada.

İle Alwa Cooper, Ashlea Halpern, Debra Kamin, Aileen Kwun, Miguel Morales, Dan Piepenbringve Michael Snyder

17 Kasım 2022

Bir Temmuz sabahı, aralarında yazarlar Pico Iyer ve Aatish Taseer, mimar Toshiko Mori, şef ve yemek bilimcisi David Zilber ve manzara fotoğrafçısı Victoria Sambunaris’in de yer aldığı beş kişilik bir jüri, tam olarak neyin “” oluşturduğunu tartışmak için Zoom üzerinden toplandı. seyahat deneyimi” ve bazılarının nasıl diğerlerinin üzerine çıkabileceği. Sohbeti başlatmak için, her panelist görüşmeden önce en az 10 seçim aday göstermişti; şimdi onların işi bu listeyi 55’ten 25’e indirmekti.

Katılımcıların hepsi kibardı ve genellikle belirli bir konuda uzman buldukları kişilere saygı duyuyorlardı: Noma’da çalışan ve Kopenhag restoranının seçkin restoranlar üzerine fermantasyon hakkındaki 2018 kitabının yazarlarından biri olan Zilber; Amerika’nın batısındaki muhteşem topografyada fotoğraflarını çekmek için yılda birkaç ay arabayla ülkeyi dolaşan Sambunaris. Ayrıca, özellikle çok tanıdık (Petra, Machu Picchu), çok muğlak (Alvar Aalto’nun Säynätsalo, Finlandiya’daki Muuratsalo Deneysel yazlık evi — bir Mori seçimi), çok kişisel (Karakurum’u sürerken) hissettiklerinde, kendi sevdiklerini feda etmekte de hızlıydılar. Pakistan ve Çin’i birbirine bağlayan otoyol – Taseer’in babasından duyduğu bir şey) veya çok ticari (Nil Nehri gezisi, çoğu otel konaklaması). Iyer’in dediği gibi, “Oteller lüks ve konfor sunar ama ruhuma nadiren dokunurlar.”

Bazı panelistler, Hayao Miyazaki’nin “Prenses Mononoke” (1997) için ilham kaynağı olan Japonya’nın ücra Yakushima Adası Ulusal Parkı’nda yürüyüş yapmanın nasıl bir şey olabileceğini yıllarca hayal etmelerine rağmen, kendilerinin yaşamadıkları deneyimler nedeniyle adaylıkları iptal ettiler. . (“Oraya gitmenin fantezimi yok edip etmeyeceğini veya geliştireceğini bilmiyorum gibi hissediyorum,” dedi Mori.) Diğerleri, kişisel olarak onaylayamadıkları karışım seçimlerini sürdürmeyi seçtiler – bu, kolektif hayal gücümüzün ne kadar güçlü olabileceğini kanıtladı. . Bir şey çok kolay görünüyorsa, yeterince özel olmayacağından endişeleniyorlardı. Aynı zamanda, seçilen her deneyim nadir veya erişilmesi zor değildir: Bazen bir yerin sunduğu sihire gözlerinizi (veya zihninizi) açmanız yeterlidir.

Panel güvenliği de ele aldı ve bazı katılımcılar bir destinasyonu “tehlikeli” yapan şeyin tamamen olmasa da büyük ölçüde kişisel geçmiş ve dünya görüşü tarafından şekillendirildiği sonucuna vardı. Diğerlerinden olmak istenen süre boyunca okuyuculardan, sahadaki durumlar hızla değişebileceğinden, belirli bir yere doğru yola çıkıp çıkmamaya karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapmaları istendi. Yayınlandığı tarihte, ABD Dışişleri Bakanlığı aşağıdaki listede yer alan dört destinasyon için mümkün olan en güçlü uyarıyı — 4. Seviye: Seyahat Etmeyin — yayınlamıştı; diğerleri Seviye 3: Seyahati Yeniden Düşünün olarak kategorize edilmiştir. Ancak panelistlerin çoğu, siyasi, etik ve ideolojik açıdan sıkıntılı yerleri dahil etme konusunda defalarca hemfikirdi. Zilber, “Savaşın parçaladığı ülkeler ve şu anda çatışma halinde olan yerler her zaman olmadı ve her zaman da olmayabilir” dedi. “[Mevcut durumlarının] dahil edilmelerini engellememesi gerektiğini düşünüyorum.” (Bu panelin toplandığı 20 Temmuz 2022 ile listenin yayınlanması arasındaki aylarda dünya değişmeye devam etti: Rusya’nın Ukrayna ile savaşı derinleşti; İran, genç Mahsa Amini’nin tutuklanıp ardından ölümünün ardından protestolarla patlak verdi. ülkenin ahlak polisi tarafından başörtüsü yasasını ihlal etmekle suçlanan bir kadın ve Etiyopya ile paramiliter bir isyancı grup olan Tigray Savunma Kuvvetleri, iki yıllık yıkıcı iç savaşın ardından ateşkes konusunda anlaştı.)

Coğrafi olarak gruplandırılmış ancak sıralama yapılmayan son dizi, arka ve mimarlık, yemek, tarih ve din deneyimlerini içeriyor. Her heves ve her tür gezgin için bir şeyler var – hatta koltuklarından asla kalkamayacak olanlar bile. — Ashlea Halpern

Bu görüşme düzenlendi ve özetlendi.

Ashlea Halpern:Listenizi yapmak için oturduğunuzda her birinizin “deneyim” kelimesini nasıl tanımladığını merak ediyorum.

Pico Iyer: Kendime sordum, “Hayatımda 30 yıl sonra benimle en çok kalan anlar hangileri? En dokunaklı ve aynı zamanda en beklenmedik olanlar hangileri?” Ay ışığında Tac Mahal’i görmeyi dahil etmem çünkü çoğu Zamanlar okuyucular bunun farkında olacaktır. Yani biraz farklı bir şey, ama yarım ömür sonra hala içimde yankılanan bir şey.

Victoria Sambunaris: “Deneyim”i bir yolculuk olarak tanımladım, çünkü hayatımda yaptığım şey bu: Aylarca yollardayım, kendimi manzaraya kaptırıyorum. İnsanlarla etkileşim kuruyorum ve [yerel] kültür, tarih, ekoloji ve coğrafya hakkında bilgi ediniyorum. Hiçbir yerde çekince yok, kendiliğinden olmak, yıldızların altında kamp yapmak – harika bir macera duygusu var.

Aatish Tasir: İnsan yapımı şeylere yöneliyorum – kültürel ve uygarlık komplikasyonları. Doğal bir deneyim bende beklemediğim bir merak uyandırdığında kalıpları kırıyor. Herkes ne göreceği duygusuyla seyahat eder; kimse tamamen boş değildir. Sonra, ara sıra, gerçek bir sürpriz unsuru vardır. Aradığım buydu.

David Zilber: “Deneyim” gerçekten geniştir; her şey bir deneyimdir. Hastayken art arda Netflix izlemek bir deneyim, ancak evde yatalakken art arda ne izlediğimi hatırlayamıyorum. Ama ben yapmakBu adamın biyodinamik çiftliğinde çocukları koşuştururken yemek yemek için Girit dağlarından 45 dakikalık araba yolculuğumu hatırlayın – ve muhtemelen 75 yaşıma geldiğimde yapacağım.

Toshiko Mori: Doğa harikalarını düşündüm, çünkü ne kadar küçük olduğumuzu ve hayvan yaşamını bir habitatta müdahale etmeden gözlemleyebilmeyi unutuyoruz. Instagram ile herkes harika fotoğraflar paylaşıyor; [Tasvir edilen yerler] devasa çekim merkezleri haline geliyor ve çevreye zarar veriyor. Ayrıca, IŞİD geri çekildikten sonra Kürdistan gibi zorlu geçmişleri olan bazı medeniyetleri ve yerleri düşündüm. Bunun gibi deneyimler yaşamak bizim için çok önemli çünkü inanılmaz ayrıcalıklara sahibiz ve korunuyoruz. Gerçekten dikkat edilmesi gereken yerleri unutmak istemedim.

AH: Avrupa ile başlayalım. İspanya, dört farklı panelistten dört aday aldı – ilk uzun listelerinizdeki diğer tüm ülkelerden daha fazla.

AVRUPA

1. İspanya’nın Bask Ülkesindeki Asador Etxebarri’de Odun Füme Büyücülük Tadın

Asador Etxebarri, Bask köyü Axpe’de, Bilbao’ya yaklaşık yarım saatlik sürüş mesafesinde yer almaktadır. Kredi… Günnar Knechtel
Asador Etxebarri’deki kaburga eti biftekleri, sadece bir tutam tuz serpilerek odun kömürü üzerinde ızgara yapılır. Kredi… Daha Sert Ver

Şef Victor Arguinzoniz, çocukken aile mutfağında elektrik ve gaz bulunmayan İspanya’nın Bask bölgesindeki küçük bir köy olan Atxondo’nun engebeli yeşil tepelerinde büyüdü. Belki de bu yüzden açık ocak onun için böyle bir sihir üretebilir. Mesleki eğitimi yok ama 30 yıl boyunca, çocukluk evinden birkaç dakika uzaklıktaki rustik bir restoran olan Michelin yıldızlı Asador Etxebarri’de tütüp alev alan bir tapınağı denetliyor. Aşağıdaki tepelerin eteklerinde otlayan sığır manzarasıyla oraya varmak, zamanı durdurmak gibidir. Ancak mutfakta saat biraz ileri gitti: Arguinzoniz tarafından tasarlanan ve makaralarla ayarlanabilen altı özel yapım ızgara, mutfak simyasının araçlarıdır. Şef, 750 Fahrenheit dereceye kadar kranklanan özel fırınlarda kendi odun kömürlerini hazırlar. Her protein için, bir sommelier hassasiyetiyle bir yakıt eşleştiriyor, narin kabuklu deniz hayvanları için holm meşesini seçiyor ve kırmızı etler için daha sağlıklı asma ağacına dönüyor. Her gün sadece bir servis var – 13:30’da – ve bir menü. 15 çeşitte servis edilen yemek, dumanla öpülmüş tabakları bir kreşendoya dönüştüren bir senfonidir: önce Périgord trüflü tütsülenmiş keçi yağı; sonra ızgara ekmek üzerinde tuzlanmış, evde tütsülenmiş hamsi; sonra çıtır çıtır siyah kabuğu ve parlak mor merkezi ile dana pirzola; ve son olarak, tatlı pancar infüzyonu ile dumanlı sütlü dondurmadan oluşan bir koda. Bu, en saf, en iddiasız haliyle güzel bir yemek. — Debra Kamin

Dz: Yemekler, etraftaki en yapışkan anılardan bazılarıdır ve bu kesinlikle hayatımın ilk üçünde. İspanya’nın Bask Bölgesi’nin 1990’ların sonu ve 2000’lerin başında gıdada devrim yarattığını ve bunun yansımalarının tüm dünyada hissedildiğini söylemeye gerek yok. 2004 yılında aşçılığa başladım ve öğrendiğim tüm teknikler o bölgeden geldi. Ferran Adrià ve onun El Bulli’si ve bugün hala Barselona ve Madrid’de yemek pişiren tüm soyları hakkında konuşabiliriz, ancak Etxebarri bu bölgenin ne hakkında olduğunu ve onun topraklar ve insanlarla olan derin bağını en iyi özetliyor. O restorandan çıkıp da derinden etkilenmeyen kimse yok.

2. Endülüs’te Müslüman İspanya’yı arayın

Alhambra’nın Esir Kulesi (Torre de la Cautiva), İspanya’nın Granada kentinde, hava karardıktan sonra göründüğü haliyle. Kredi… Fernanado Maquieira

8. yüzyıldan 11. yüzyıla kadar, o zamanlar Müslüman egemenliği altında olan İber Yarımadası, dünyanın en önemli entelektüel ve sanatsal merkezlerinden biriydi. Güney İspanya’nın Endülüs olarak bilinen bölgesinde – Endülüs’ün Hispanikleştirilmesi adı, İslami İspanya olarak biliniyordu – bu miras her yerde görünür durumda: flamenko müziğinin kıvrımlı seslendirmelerinde; Sevilla’daki Alcázar Sarayı’nın ayrıntılı geometrik frizlerinde; Mezquita-Catedral de Córdoba’nın kırmızı-beyaz kemerlerinin sonsuz girintisinde; ve hepsinden önemlisi, Granada’nın Avrupa kıtasındaki son Mağribi kalesi olan, bal peteği mukarnaslarında ve ay ışığıyla yıkanan, su yollarıyla örülmüş bahçelerinde parıldadığı, çok katlı Alhambra’da. Sözde Reconquista sırasında, Katolik kralların birbirini izleyen Müslüman hanedanlar tarafından biriktirilen toprakları kademeli olarak aşındırdığı yüzyıllar süren süreç, tarihsel olarak yanlış adlandırılırken, Endülüs’ün büyük şehirleri, birbiri üzerine bindirilmiş farklı inançların muhteşem parşömenleri haline geldi. Sevilla’da, Avrupa’nın en büyük Gotik tarzı binası olan 15. yüzyıldan kalma katedral, zarif minaresi bir kilise kulesi olarak yeniden tasarlanmış bir Almohad camisinin ayak izi üzerinde dururken, Córdoba’da, sade, ritmik kalpten bir Rönesans katedrali fışkırıyor. arasında mezquita , altıncı yüzyıldan kalma bir Vizigotik bazilikanın kalıntılarının üzerine inşa edilmiştir. Bu mekanları deneyimledikten sonra, İslam estetiğinin İspanya’daki etkisinin ve aslında İspanyol sömürge yönetimi altında harap olan ve yeniden yapılanan Amerika kıtasının her yerinde kendini gösterdiğini görüyoruz. Endülüs, güzelliğinin ötesinde, kültürlerin ve toplulukların zaman ve mekan boyunca birbiri üzerinde bıraktığı silinmez izlere bir övgü niteliğindedir. -Michael Snyder

AT: Dünyada hiçbir şey sizi Cordoba’daki [Mezquita-Catedral de Córdoba] Ulu Camii’nin tuhaflığına hazırlayamaz. Budist viharalarının kemikleri üzerindeki tapınakların kemikleri üzerindeki camilerin olduğu yerlerde büyüdüm, ama bu kilise üstüne cami işi, içeri girip Vizigotik bir kilisenin kalıntılarını gördüğünüz ama siz dünyanın en güzel camilerinden birinde [ve 13. yüzyıldan beri yeniden bir kilise], bir ıslah eylemi ya da tarihi bir intikam gibi. Minaresi bile kilisenin çan kulesine gömülüdür. Bu, sevdiğim bir tema – katman katman tarih – ve kesinlikle harika olduğunu düşünmemin nedenlerinden sadece biri.

PI: Alhambra’yı öneren bendim, bu yüzden bir zum lens mi yoksa geniş açı mı istediğimize bağlı. Alhambra’yı Aatish’in bahsettiği tüm nedenlerle seçtim: kültürlerin örtüşmesi, tarihi önemi ve ayrıca Alhambra’nın oldukça iyi bilinmesi gerçeği. Hava karardıktan sonra açık olduğu gecelerde, nispeten alışılmadık bir bağlamda tanıdık bir yer edinirsiniz. Yani asıl sorumuz, herkesi o bölgenin tamamına mı yoksa sadece küçük bir kısmına mı tanıtmak istediğimiz.

AT: Daha geniş bir gezide hoşuma giden bir gelişme var, Sevilla’ya gelip eski Almohad camiinin minaresi olarak inşa edilen ve şimdi bu katedralin bir parçası olan Giralda’yı görüyorsun ve sonra biraz daha uzağa yolculuk edip gidiyorsun. Córdoba’ya gidin ve bir kiliseye dönüştürülmüş bu büyüleyici camiyi görün ve sonunda İslam’ın İspanya’daki bu son nefesiyle, Granada Emirliği’yle doruğa ulaşır, bu da açıkça Katolik hükümdarların ve Müslüman İspanya’nın sonunun gelmesiyle sonuçlanır. Ancak Pico kesinlikle haklı: Alhambra merkez üssü – Moors’un son iç çekişi.

TM: Bu yolculuk fikrini seviyorum. Müslüman kültürüne bu maruz kalma, tek bir yerden çok daha ilginç.

3. Kuzey Işıklarını Arayarak Norveç Gecesine Girin

Aurora borealis, Norveç’in ücra Lofoten Adaları’ndaki Unstad Plajı’nın üzerinde bir gösteri sergiliyor. Kredi… Chris Burkard/Fiil Fotoğrafı

Halk arasında kuzey ışıkları olarak bilinen anlaşılması zor doğa olayı olan aurora borealis’i tespit etmek, zaman, yer ve evet, şansın dikkatli koordinasyonunu gerektirir. Dijital bir işleme veya mesai sonrası çılgınlığının üzerine yansıtılan lazer ışınları gibi, öngörülemeyen gösteri gökyüzünü dans eden doymuş sarı, pembe, mor ve yeşil çizgilerle, güneş gazının tangosu ve Technicolor’da işlenen Dünya’nın manyetik alanıyla aydınlatıyor. Kuzey Kutup Dairesi’nin başladığı Ekvator’un yaklaşık 66,5 derece yukarısındaki yerler, başlıca izleme noktaları olarak kabul edilir; Alaska, Kanada ve İskandinavya’daki yazlık ev endüstrileri, kutup ışığı avcılarına paket turlar ve gecelik konaklama satmak için fırladı. Norveç’in kuzeybatı kıyısındaki bir takımada olan Lofoten, bu hareketli manzaraya tanık olmak için en güzel arka planlardan birini sunuyor. Orada, pürüzlü zirveler, geniş fiyortlar, kumlu plajlar ve Rorbu , kiraz kırmızısı ve çam yeşili boyalı eski balıkçı kulübeleri, gece gündüz sakin bir ziyaret sağlar. Takımadalarda kışlar uzun (Kasım’dan Nisan’a kadar) ve karanlıktır (Aralık ve Ocak aylarında beş hafta boyunca güneş bile yükselmez), bu nedenle kuzeye bakan bir plaja (Unstad ve Gimsøy) yerleşmek için en iyi zaman olarak kabul edin. özellikle güzeldir) veya tarihi bir balıkçı kulübesinde boynunuzu gökyüzüne doğru uzatmış bir jakuziye dalın ve bekleyin. Beklenti, eğlencenin yarısıdır. — Aileen Kwun

Dz: Kuzey ışıkları, mantıklı olmayan dünyevi olaylardan biridir – gerçek hayatta görene kadar beynimin nasıl bir şey olduğunu tam olarak hesaplayabileceğini sanmıyorum. Ve Lofoten son derece pitoresk: Ulaşması zor ama orada olduğun zaman çok ödüllendirici. Ama bilmiyorum. Belki de kuzey ışıkları doğal dünyanın Mona Lisa’sıdır?

AH:Kuzey ışıklarını Norveç’te veya başka bir yerde gören başka biri var mı?

TM: Evet, gördüm çünkü Maine’deyim ve onu kuzey Maine’de görebilirsiniz ama Dave’in bahsettiği gibi bir şey olduğunu sanmıyorum. Lofoten dilek listemde.

AT:Onları İzlanda’da gördüm ama yüzde 100 David’in fikrini sıkıştırıyorum.

PI: Bunu [listede] görür görmez gerçekten heyecanlandım. Kuzey ışıklarını görmek için Alaska, Fairbanks’e gittim ve insanların Manitoba’daki Churchill’e gittiğini biliyorum. Ancak kuzey ışıklarının ve bu uzak ortamın birleşimi kulağa karşı konulmaz geliyor.

4. Trans-Sibirya Demiryolunda İki Kıta ve Sekiz Zaman Dilimi Arasında Yolculuk

Sibirya’daki Irkutsk tren istasyonunda karlı bir akşam. Kredi… Michael Turek
Habarovsk ve Chernyshevsk, Rusya arasından geçerken trenden fotoğraflanan bir huş ağacı standı. Kredi… Michael Turek

Ukrayna ile savaşı devam ederken şu anda Rusya’ya seyahat etmek neredeyse imkansız: Neredeyse tüm uluslararası uçuşlar askıya alındı ve Dışişleri Bakanlığı Amerikalıların ülkeden uzak durmasını tavsiye etti. Rusya’nın dünyanın geri kalanıyla ve turizm endüstrisiyle olan ilişkisinin -Ukrayna halkının çektiği muazzam acıyla karşılaştırıldığında anlamsız bir endişe- nasıl düzeleceğini ya da düzeleceğini zaman gösterecek. Ancak daha huzurlu zamanlarda, Trans-Sibirya Demiryoluna ve onun daha kısa bağlantı hatlarına binmek benzersiz bir deneyimdir – Dünya üzerindeki en büyük ülkeyi oluşturan birçok ve çeşitli kültürler arasında bir tur. 20. yüzyılın başında İmparator III.Alexander’ın emriyle inşa edilen Moskova’dan Vladivostok’a giden 5.772 millik yol, kendi başına dünyanın en uzun kesintisiz demiryolunu oluşturuyor ve salgından önce ve ardından savaş uluslararası erişimini kesintiye uğrattı. Yataklı vagonlar sizi en büyük Batı Avrupa başkentlerinden Moskova’ya iki veya üç günde götürebilir. Oradan diğer uca yedi gün içinde durmadan gidebilirsiniz, ancak yol boyunca aktarmalar düzenlemek çeşitli yan gezilere izin verir: Örneğin, Rusya’nın dördüncü en büyük şehrinin Sovyet dönemi mimarisini görmek için Yekaterinburg’a atlayın. veya dünyanın en eski ve en derin tatlı su gölü olan Baykal Gölü’nün UNESCO Dünya Mirası bölgesini ziyaret etmek için Irkutsk’a gidin. Daha da iyisi, Pekin’e gelmeden önce Ulan Batur’un başkentinden Gobi Çölü’ne, ülküye uzanan Trans-Moğol Demiryoluna Ulan Ude’den geçiş yapın. — Alwa Cooper

VS: Tamam, Rusya’nın şu anda tartışmalı olduğunu biliyorum. Ama bu dünyadaki en uzun [direkt] tren yolculuğu. Antik şehirler, derin ormanlar, nefes kesen dağlar ve Sibirya ileri karakollarından geçiyorsunuz. Çok şey görüyorsun.

AH:Panel Rusya’yı dahil etme konusunda ne düşünüyor?

AT: Kesinlikle iyi hissediyorum. Rusya Putin’den önce de vardı, Putin’den sonra da Rusya var olacak. Yani, asık suratla, Rusya’yı dolaşmayı bırakıp Dostoyevski ve Tolstoy’umun yanına koşarak nasıl gidebilirim? Kültürel açıdan zengin bir ulus olarak Rusya fikri ile eleştirel olarak konuşulabilecek siyasi gerçeklik arasında bir güvenlik duvarım var. Sevdiğimiz birçok ulus kötü insanlar tarafından yönetilecek.

PI: Aatish’e katılıyorum. Politik karmaşıklık, tarihsel karmaşıklık ve doku, bu yerleri sitelerden daha fazlası yapan şeydir.

5. Batı Girit’teki Ntounias’ta Unutulmaz Bir Öğle Yemeğinin Tadını Çıkarın

Girit’teki Ntounias’ın arkasındaki şef Stelios Trilyrakis, miras aldığı ineklerinden biri olan Gidomouskara adlı nadir bir Girit türü olan ineklerinden birini okşuyor. Kredi… SteMajourney’ler
Tipik bir öğle yemeği serpme mevsim salatası, odun fırınında pişmiş ekmek, ev yapımı peynir ve bir tür Girit fasulye yahnisi olan manaroli içerebilir. Kredi… SteMajourney’ler

Drakona’daki bu ev yapımı yemek pişirme mekanına ulaşmak için Girit Hanya’dan Yunan adasının Beyaz Dağları’na arabayla 45 dakikada ulaşılabilir. Koyun geçişleri için ara sıra mola verilen manzaralı Therrisos Gorge boyunca, yolculuk en iyi pencereler açıkken, yamaçtan esen meltemle serinlerken ve kireçtaşı dağ tepelerinde göz kırpan güneşle göz kamaştırırken yapılır. Varışta sıcak bir karşılama bekleyin – aşağıdaki vadinin terasından manzara, engebeli ve virajlı yoldaki tüm tümsekleri telafi edecektir – ancak bir menü beklemeyin. Aşçı, çiftçi, çoban, kasap, mal sahibi ve şef şef Stelios Trilyrakis, eşi Evmorfili ile birlikte tüm bunların devasını alıyor. Günlük ödül, Trilyrakis’in Hanya’da yıllarca şef olarak çalıştıktan sonra 2004 yılında ailesinden devraldığı tavernanın bir parçası olan organik bir bahçeden geliyor. Konuklar, araziyi ve yakındaki arı kovanını ve mutfaktaki odun sobalarını ve fırınları gezmeye davetlidir, ancak yemek haklı olarak birincil cazibe merkezi olmaya devam etmektedir. Köy salatası (horiatiki), köy ekmeği ve taze yayık tereyağı, geleneksel toprak çömlekte pişirilmiş dolmalar, zeytinyağında bir saate yakın kızartılmış patates, kendi yağında cızırdayan keçi ve ev şarabı olabilir. -alan. Mutfağıyla tanınan bir ülkede Ntounias diğerlerinden ayrılıyor. — Miguel Morales

Dz: Bu adam Hanya’da bir şefti ve sonra, benim yaptığım gibi, restoran dünyasının olduğu yerde olmadığını düşünüyor gibiydi. Bu yüzden ayrıldı ve küçük bir biyodinamik çiftlik kurdu. Yemyeşil bir vadiye bakan bir arsası var ve her şeyi açık ateşte pişiriyor. Salyangoz, kuzu yahnisi, mevsiminde ne varsa yersiniz. Karmaşık bir yemek değil; asla Michelin Rehberi’nde veya “Dünyanın En İyi 50’si” listesinde olmayacak. Ama ruh yemeğine tattığım en yakın şey bu.

TM: Girit’i seviyorum. Çok güzel bir yer ve hala bu konuda belirli bir özgünlüğü var. Yollar bazen çıkmaz ve ben oradayken, nerede olduğunuzu anlamak için en az üç haritaya ihtiyacınız vardı. Gerçek bir fiziksel manzara.

Dz: Adanın kendisi, tüm Avrupa’da sürekli olarak yaşayan en eski uygarlıklardan biridir. Çılgın bir geçmişi var ve oraya gidip bu yemeği yemek, onun pişirme şekli çok dürüst.

AFRİKA

6. Farklı Bir Beyaz Noel İçin Etiyopya Addis Ababa’daki Sadıklara Katılın

Etiyopyalı Hıristiyanlar, çoğu beyaz pamuklu kaftanlara bürünmüştü. netela, Addis Ababa’daki Medhane Alem Katedrali’nde bir Noel ayinine katılın. Kredi… Minasse Wondimu Hailu/Anadolu Ajansı/Getty Images

Etiyopya’da Noel Baba yok, holly ile süslenmiş salonlar yok. Batı dünyasının büyük bir bölümünde ticarileştirilmiş bir olay olan Noel, burada hediyelerle değil topluluk, büyü ve mum ışığıyla kutlanan yoğun bir ruhani gündür. Etiyopyalıların çoğu Hristiyan ve ülke genelinde kiliselere yönelik aşırılık yanlısı saldırıların geçmişine rağmen çoğu özgürce ibadet ediyor. Ulus güneş takvimini takip ediyor ve Genna olarak bilinen Noel 7 Ocak’ta kutlanıyor. Tatil, 6 Ocak’ta adanmışların alacakaranlıkta sokaklara döküldüğü oruçla başlıyor. Kalabalık Addis Ababa’da, hepsi beyazlar içinde ve pek çoğu da “Ada” adı verilen geleneksel pamuklu cüppelere sarınmış binlerce erkek, kadın ve çocukla birlikte bir sessizlik çöker. netelas , yavaş hareket eden kar yığınları gibi kiliseye sıralayın. Birçoğu, sabahın erken saatlerine kadar bir kiliseden diğerine, ellerinde mumları yakarak yürüyerek seyahat ederek bütün gece ibadet edecek. Etiyopya, Afrika’nın en eski ve en güzel kiliselerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor ve bunların tümü Noel Meskene’de tamamen doluyor. (Ziyaretçiler gözlemleyebilir.) Başkentte bunlar arasında turkuaz kubbeleri ve sütunlu cephesiyle Medhane Alem Katedrali ve görkemli duvar resimleri, mücevher tonlarında vitray pencereleri ve İmparatorun yaşadığı granit mezarlarıyla Kutsal Teslis Katedrali sayılabilir. Haile Selassie ve eşi gömüldü. Dünyanın bilinen en eski insan fosillerinden bazıları Etiyopya kumlarından çıkarıldı. Kıtlığa ve etnik şiddete katlanmaya devam eden bir ulus, Noel Meskene’de barış duası için duraklar. Tapanlar birbirlerinin yanından geçerken, “ Melkam Genna!Amharca “Mutlu Noeller” – sokaklar neredeyse titriyor. – DK

PI: Lhasa’dan Avustralya’nın iç bölgelerine kadar ruhsal yoğunluğun olduğu yerler peşimi bırakmıyor gibi görünüyor. Ama Etiyopya’nın gücüne ve çekiciliğine rakip olabilecek çok az yer buldum. Bazı rivayetlere göre dünyanın en eski Hristiyan ülkesidir ve içinden geçtiğinizde İncil’deki Krallar kitaplarını okuyormuş gibi hissedersiniz. Ama Noel Meskene’de doruk noktasına ulaşır, sanki başkentteki herkes beyazlar içinde yemlik gibi görünen şeylerin etrafında toplanırken, bu yanan gözlü, sakallı rahipler avuç içlerine sığan küçük İncil’lerle ileri geri sallanırken. ellerinden. Ben bir Hristiyan değilim ama etrafınıza bakınca İsa’nın doğumunda Beytüllahim’de olabileceğinizi ve son 2000 yılda çok az şeyin değiştiğini hissediyorsunuz. İşin dokunaklı tarafı, Etiyopya’da hayatın çok zor olma eğiliminde olması, siyasi belirsizlik ve yoksullaşma arasında [boşalıp gitmesi]. Dolayısıyla, dinin ve anın Madrid veya Paris’tekinden daha fazla anlam ifade ettiğine dair gerçek bir his var. 28 yıl önce orada olmama rağmen, gece boyunca kiliseden kiliseye yürümeyi, bu insanları gözlerinde yaşlarla, karanlıkta toplanmış, mumlarını tutarak ve şarkı söyleyerek görmeyi asla unutmayacağım.

7. Fas’ın Draa Vadisi’ndeki Çiçek Açan Vahaları ve Antik Çöl Kasabalarını Gezin

Palmiye bahçeleri ve geleneksel kerpiç konutlar, Fas’ın Draa Vadisi’ndeki Ouarzazate’den yaklaşık 11 mil uzaklıktaki Finnt köyünü karakterize ediyor. Kredi… M’Hammed Kilito
Zagora vahasının genç bir sakini olan Jawad Imsadni, köyün birden fazla çiftliğinden birinde poz veriyor. Kredi… M’Hammed Kilito

Sömürge öncesi Fas’ta, Atlas Dağları’nın heybetli ihtişamı, bilad el-makhzen– Alevi sultanın yönetimi altındaki topraklar – ve bilad el-siba veya “anarşi bölgesi”. Bugün, Atlaslar üzerinden Draa Vadisi’ne giden dolambaçlı rotayı sürmek, o çizgide var olmaktır: Yemyeşil bahçelerin ve yüksek minarelerin Sahra’nın uçsuz bucaksız kırlıklarına açıldığı bir eşik yeridir. Marakeş’ten yola çıkarak, güneydoğuya Ouarzazate’ye veya “çölün kapısına” gidin ve ardından Dar Paru oteli, sıkıştırılmış toprak duvarları ve geometrik korkuluklarıyla Berberi mimarisinin bir örneğini oluşturan M’Hamid’e gidin. Oradan, N9 ve N12 yollarını takip ederek Cezayir sınırı boyunca akan ve rengarenk bir manzarayı besleyen bir nehir olan Draa’ya yaklaşın: Dağların aşı boyaları, ormanlar ve zümrütler yerini mavi palmiyeler ve zeytinliklerden oluşan dalgalanan vahalara bırakıyor. , altın arpa tarlaları ve güneşte pişmiş kerpiç kasablar. Hareketli bir ticaret yolunun bulunduğu bölge, Fas’ın iç içe geçmiş inanç ve adetlerinin izlerini taşıyor. İlk olarak yedinci yüzyılda gelen Araplar tarafından yetiştirilen hoş kokulu hurma ağaçları, kum tepeleriyle çevrili ekilebilir arazinin çil uzantıları. Tissint gibi kasabalar, etkilerini 4.000 yıldan fazla bir süredir Kuzey Afrika’da yaşayan Berberilerden alıyor. (“Tissint”, Berberi dilinde başka bir eski meta olan tuz anlamına gelir.) Daha güneydoğuda, Marakeş’e 300 milden fazla mesafedeki Akka’da, 2000’li yıllardan bu yana bölgede ticaret yapan Yahudi tüccarlar ve gümüşçülerden oluşan bir topluluğun kalıntıları bulunuyor. ikinci yüzyıl Çamur tuğla ve sıvadan yapılmış, duvarları artık pürüzlü veya tamamen eksik olan evleri, Draa’nın zengin, senkretik geçmişinin ve bugünün büyüleyici sınırsızlığının anıtları olarak duruyor. – Dan Piepen’in getirdiği

AT: Marakeş’e gitmiştim; Tanca’ya gitmiştim. Benim için Fas bilinen bir maldı. Sonra bu yolculuğu birkaç yıl önce güneye yaptım. Burası bir Arap yeri ve yine de her zaman yüzeyin altında olan çok derin başka bir kültür var. En şaşırtıcı an, eski bir gümüşçüler mahallesinin bulunduğu bir kasabaya vardığımda ve dün terk edilmiş gibi görünen bir eve girdiğimizde geldi. Birdenbire tüm parçaların yerine oturduğu ve başka bir kültür veya medeniyet damarına ve bunun Araplaşmış Müslüman Fas devleti ile nasıl etkileşime girdiğine dair bir pencere açtığınız anlardan sadece biriydi. Ayrıca şunu da söylemeliyim ki, manzara açısından, Yemen dışında içinden geçtiğiniz tek yer orası ve her iki yanda bu ayrık, kazınmış dağlar var ve ara sıra çiçek açan bir ağaç gibi olacak. çöle karşı. Bu büyüleyici bir şey.

8. Güney Mozambik Kıyılarında Nadir Bir Deniz Memelisiyle Yüz Yüze Gelin

Mozambik’in Bazaruto Takımadaları Ulusal Parkı’nda sadece en şanslı şnorkelle yüzücüler ve dalgıçlar dugonglarla karşılaşır. Kredi… Christopher P. Baker

Deniz domuzu, deniz ineği, deniz devesi – dugong’un lakapları özellikle çağrıştırıcı değildir, ancak sakin varlığı herhangi bir dalış gezisinin en önemli özelliğidir. Bilim adamlarının Bazaruto Takımadaları Ulusal Parkı’nın korunan sularında yaşadığını tahmin ettiği 200 kadar hayvan, Doğu Afrika kıyılarında kalan en büyük dugong popülasyonunu oluşturuyor. Bunları deneyimlemek için Vilankulo kasabasındaki en yakın uluslararası havaalanına uçmalı ve ardından takımadalardaki birçok tatil köyünden ve pansiyondan birine bir helikopter veya Arap yelkenlisi gezisi düzenlemelisiniz. Bazaruto’nun alışılmadık derecede net bir görüş ve gelişen bir mercan popülasyonu sunan ünlü Two-Mile Resifi boyunca çok sayıda dalış ve şnorkelli yüzme noktası vardır. 40 kadar ülkenin sığ kıyı sularında bulunan büyük ve sakin dugong (daha geniş, daha kısa burunlu bir deniz ayısı hayal edin) son derece utangaçtır ve Uluslararası Koruma Birliği’ne göre nüfusu “savunmasız” olarak kabul edilir. Doğa Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi. İşitmesi keskindir ama görüşü zayıftır; Yavaş, sessizce ve saygılı bir şekilde hareket etmek anahtardır. Buna rağmen, yalnızca en şanslı Bazaruto dalgıçları, tek başına veya çiftler halinde sürüklenen bir dugong’u – genellikle birkaç metrelik bir mesafeden – görebilir. – AC

Kızıldeniz’de, Mısır’ın tatil beldesi Marsa Alam yakınlarında fotoğraflanan, yakalanması zor bir deniz memelisi olan bir dugong. Kredi… Sven Gruse/EyeEm/Getty Images

AT: Doğal dünya hakkında yazmak zorunda kaldığımda biraz geriliyorum çünkü “Ah, bir şey hissedecek miyim? Bu duyguyu yazımda nasıl tercüme edeceğimi bilecek miyim?[2022] , Seyahat etmekten çok korkmaya başlamıştım: salgın, kısıtlamalar, bir yerde sıkışıp kalacağınız ve geri dönmenize izin verilmeyeceği korkusu. Bütün bunlar zihnimde ağırlık yapıyordu ve o merak duygumu, evden ayrılma isteğimi neredeyse kaybediyordum. Ve dünyanın o bölgesindeki Hint Okyanusu’nun havzası olan bu yerde, uçak yana yattı ve kum düzlüklerinin bu eski takımadalardan ilerlediğini gördüm ve kendi kendime düşündüm, “Tabii ki, Bu bu yüzden insan evden ayrılır!” 15 yıldır tüplü dalış yapmamıştım ve burada siyah yüzgeçli resif köpekbalıkları ve planktonla tırmıklayan ışığa doğru yüzen deniz kaplumbağalarıyla birlikteydim. Dugong’lar inanılmaz derecede nadirdir, ancak bu dalıştan çıkarken bir tane gördük. Bu, pandeminin getirdiği bir tür duygusal durumdu – evden çıkma korkusu, tekrar dünyaya çıkmanın tam heyecanına çarpıyor.

AH: Bunun gibi diğer birçok liste muhtemelen bir Afrika safarisini içerecektir; daha geleneksel bir safari deneyimini tanıtmamak canlandırıcı.

TM: Afrika safarisi, hayvanları avlamakla ilgili olduğu için inişli çıkışlı bir tarihe sahiptir. Artık koruma ve ihlal arasında bir denge var, ancak bu hayvanların gerçekten nasıl korunduğu veya korunmayabileceği… bilmediğimiz çok şey var. Bu yüzden bir safariyi bir deneyim olarak önermeme konusunda kesinlikle hassasım.

ORTA DOĞU

9. İran, Yazd’ın Gizli Avlu Bahçelerinde Yeryüzündeki Cenneti Keşfedin

İran’ın Yazd kentindeki 88 odalı Dad Hotel’in çok katlı iç avlusu atmosferik bir şekilde aydınlatılmıştır ve konukları çeşitli çeşmeleri ve salonları etrafında oyalanmaya davet etmektedir. Kredi… Mercan Yezdi

Cennet kavramı, MÖ 550 civarında İran’da, Ahameniş İmparatorluğu günlerinde Büyük Kiros Parsargadae adlı simetri, çiçek açan ağaçlar ve sakinleştirici sulardan oluşan muhteşem bir duvarlı vahanın inşasını denetlediğinde doğdu. insanın nihai güzelliğin peşinde doğayı nasıl bükebileceğinin bir örneği. Nirvana’nın İran’daki kökleri o kadar derine uzanır ki, İngilizce “cennet” kelimesi bile buradan gelir. paridaida , Duvarlarla çevrili bahçe için Eski Farsça terim. Bugün Eden ile iletişim kurmak isteyenler için, İpek Yolu üzerinde kritik bir durak olan 1.600 yıllık bir İran çöl kasabası olan Yezd’den belki de daha iyi bir yer yoktur. Burada bugün 530 bin kişiye ev sahipliği yapan şehrin bahçeli otelleri, gizli avlularıyla İran’ın cennet mirasına saygı duruşunda bulunuyor. Yemyeşil Kohan’dan ve görkemli Moshir Al Mamalek’ten aile tarafından işletilen Dad Hotel’e kadar, konaklama seçenekleri mütevazıdan lükse değişir. Kapıdan içeri girip kapalı bahçeye çıkan konukları, yumuşak calla zambakları, laleler ve çöl gülleri gibi fıskiyelerin ve çiçeklerin dünyevi güzellikleri bekliyor. – DK

PI: Tüm seyahat hayatımda, İran kesinlikle bulunduğum en zengin, en sofistike, en şaşırtıcı yer. Ve bu, Kaliforniya’daki arkadaşlarımı her zaman gitmeye teşvik ettiğim yerdir – kısmen, Küba’da veya diğer Orta Doğu yerlerinde olduğu gibi, onları uzaktan tek boyutlu klişelere indirgediğimiz için endişeleniyorum. Ve insanların insan gerçekliğini ilk elden deneyimlemeleri için çok hevesliyim. Bazen arkadaşlarım bana “Gitmek güvenli mi?” Pekala, burada, gezegenin çoğu için gerçekten korkutucu bir yer olan Los Angeles yakınlarında oturuyorum.

İran’a gitmeden önce, orada bulunmuş insanlar bana sadece iki şey hakkında endişelenmen gerektiğini söylediler: Gittiğin her yerde, ne yapacağını bilmediğin bir samimiyetle boğulacaksın ve herkes İran’a gidiyor. seni yemeğe davet etmek için Bunun her zaman başıma gelmemesinin tek nedeni, insanların beni İranlı sanmasıydı, yani daha görünür bir yabancı görmüş gibi heyecanlanmıyorlardı.

AT: Yezd’i sevdim. İran’daki yetkililerle ters düştüğümü ve ayrılmam için 48 saat kaldığımı ve muhtemelen geri dönemediğimi söylemeliyim, ancak Pico’nun söylediklerini tamamen destekliyorum. O ana kadar sadece misafirperverlik ve dostlukla karşılandım ve Yezd o gezinin en önemli noktalarından biriydi.

10. Umman’da Çöl Vahasında Yüzün

Umman, Muscat’ın yaklaşık 150 mil güneydoğusunda bulunan Wadi Bani Khalid, Ash Sharqiyah Kuzey bölgesindeki en iyi bilinen vadi veya vadidir. Kredi… Frans Sellies/Getty Images

Umman’ın birçok vadisi veya çöl vadisi kavurucu yaz aylarında kurur, ancak Wadi Bani Khalid’de geniş su havuzları yıl boyunca parlar. Çölde araba kullanıyorsunuz ve birden karşınızda: parıldayan bir çöl serabının klişesi. Ama bu bir yanılsama değil. Bakir havuzların üzerinde hurma ağaçları esintiyle sallanıyor ve Hacer Dağları’nın kayalık beyaz yamaçları kanyonları ve mağaraları gözler önüne seriyor; onlara doğru yürürseniz, parıldayan şelaleleri görebilirsiniz. Bu havuzların yüzeyinin altında binlerce minik garra balığı parlıyor, ayak parmaklarınızdaki ölü deriyi kemirmeye hazır. Wadi Bani Khalid, Maskat’a arabayla üç saat uzaklıktadır ve bölgede çok sayıda ekonomik otel ve çöl kampı olmasına rağmen, burayı günübirlik bir ülkü gezisi yapar. Pek çok ziyaretçi, deve gezintileri ve Bedevi tarzı bir çadırda geceleme için önce Al Wasil’in kumlu karakolunda durur. Oradan dağ yolu, balıkçı köylerinin arasından kıvrılarak, yaklaşık 12 millik su uzunluğuyla Wadi Bani Khalid’in uçsuz bucaksız genişliği ufukta görünene kadar. Doğal güzelliği, Umman’ın Bedevi kabilelerinin ona güvendiği zamanki kadar bozulmamış durumda ve burayı ziyaret etmek, bölgenin derin tarihiyle anında bağlantı kurmanızı sağlıyor. Umman hükümeti de son yıllarda sitenin gelişmesine yardımcı oldu ve beraberinde asfalt bir otopark, köprüler ve umumi tuvaletler getirdi. – DK

TM: İnsanların Orta Doğu’ya seyahat etmesi gerektiğine dair Pico’nun fikirlerini paylaşıyorum. Coğrafi çeşitlilik inanılmaz ve Umman huzurlu ve istikrarlı bir yer. Kesinlikle muhteşem, havası temiz, yemekleri harika ve iklimi harika. İnsanların buraya gitmesi çok kolay ama Dubai tüm turistleri alıyor.

PI: Umman’ı listede gördüğüme çok sevindim. Orta Doğu’nun Bhutan’ı olarak düşünüyorum çünkü çok zevkli bir şekilde geliştirilmiş ve korunmuş.

11. Irak’taki Erbil Kalesi’nde 6.000 Yıldan Fazla Tarihi Keşfedin

Irak Kürdistanı’ndaki tarihi Erbil Kalesi, namı diğer Qalat, gün batımında şiddetli bir turuncu renkte parlıyor. Kredi… Alexander Arı/Getty Images

Dünyanın en uzun sürekli yerleşim yeri olan Erbil Kalesi, günümüzün Irak Kürdistanı’nın başkentinin kalbinde yer almaktadır. Kuzeyde, Zagros Dağları sizi çağırıyor. Kürdistan Bölgesel Yönetimi, medeniyetin beşiklerinden biri için etkileyici bir arka plan olan Alpler’e rakip olan bir sıradağda yürüyüş yapmayı teşvik etmek için orada patikalar geliştiriyor. 6.000 yıllık kale, birbiri üzerine inşa edilmiş nesiller boyu Müslüman, Hristiyan ve Yahudi toplulukları tarafından yapılan 19 futbol sahası büyüklüğünde, 100 metrelik bir höyüğün üzerinde oturuyor. Fırında pişirilmiş tuğladan inşa edilen avlulu evler, önceki göçebelerin sığırlarının etrafında oluşturdukları çadır halkasından esinlendiği söylenir, kale duvarlarının içine yerleşir. Sade cepheleri, daha önce orada yaşamış olan geniş ailelere mahremiyet sağlayan dallanan kat planlarını gizliyor. Öğleden sonra tuğla duvarları kehribar rengine döndüğünde kaleyi bir rehberle ziyaret edin ve ardından dünyanın en eski kapalı çarşılarından biri olan hareketli Qaysari Bazaar’a uğrayın. Osmanlı döneminden kalma takı, tekstil, el sanatları ve tatlı tezgahlarına ev sahipliği yapmaktadır. Erbil ve kalesi, Sümerler, Akadlar, Asurlular, Babilliler, Ahamenişler, Yunanlılar, Partlar, Romalılar, Sasaniler, Müslümanlar, Timurlular, Moğollar ve Osmanlılar’ın fetih dalgalarına göğüs germiştir. Yerleşimi onarmak ve korumak için 2007 yılında Erbil Kalesi Yeniden Canlandırma Yüksek Komisyonu kuruldu; Kürdistan Bölgesel Yönetimi bu girişime 30 milyon dolardan fazla kaynak ayırdı. Ancak kale, 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındığında, IŞİD’in yükselişi nedeniyle rehabilitasyon geçici olarak durdu. Çalışma o zamandan beri yeniden başladı; eski anlatım açık kalır; ve yüzyıllarca süren fetihlere ve uzun ihmal dönemlerine rağmen, kale duruyor: insan ruhunun dayanıklılığının bir kanıtı. — AA

TM: Kürtler, “Dağlardan başka dostumuz yok” diyecekler. Bu, dünyanın en büyük vatansız halklarından biridir ve Türkiye ile İran arasında sıkışmış olarak sürekli tehlike altındadır. Kale hala yeniden yapılanma sürecinden geçiyor. Güzel olduğunu söyleyemem ama size gerçek bir yer duygusu ve IŞİD saldırılarına karşı savunmak zorunda kalan bir bölgede yaşamanın nasıl bir şey olduğunu veriyor. Güvenli bir seçim değil ama Kürdistan, sürekli ve periyodik saldırılardan kurtulmuş, güçlü ve dirençli bir topluluk. Hükümette önde gelen siyasi olarak ilerici kadınlar var ve birçok el değmemiş arkeolojik alan var.

12. Yemen’in Tehdit Altındaki Çamur Tuğla Gökdelenlerine Hayret Edin

Yemen’deki Shibam, silüetini tanımlayan eski sıkıştırılmış toprak kuleler nedeniyle “Çölün Manhattan’ı” olarak anılmıştır. Kredi… Kelly Cheng/Getty Images

Henüz çağdaş inançlarla bölünmemiş eski bir Sami dünyasında, Hıristiyanlığın veya İslam’ın yükselişinden çok önce, bugün Yemen olarak adlandırdığımız şehirler, sakinleri servetlerini buhur ve mür üzerinde kazanırken çölden ortaya çıktı. Güney Arabistan ile Akdeniz arasındaki ticaret MÖ 3. yüzyıldan itibaren geliştikçe, bu yeni şehir merkezleri sözde Tütsü Yolu boyunca filizlendi ve sakinleri zaman içinde ustaca sulama ve şehir planlama sistemleri geliştirdiler. bin yıl önceydiler. Çağdaş Yemen’in başkenti Sana’a’nın 2 bin 500 yıllık tarihi merkezinde oturanlar, çok katlı evlerinin aşı boyası duvarlarını alçı çelenklerle süslerken, Şibam kasabasında bugünkü haliyle ortaya çıktı. 16. yüzyılda, sıkıştırılmış toprak kuleler, doğal ve insan yapımı arasındaki sınırı bulanıklaştıran baş döndürücü bir manzara olan Wadi Hadhramaut’a bakan bir uçurumun kenarından yedi kata kadar yükseliyordu. Onlarca yıldır, bu eski yerleşim yerleri ve buralarda yaşayan insanlar kriz üstüne krize maruz kaldılar – sel, kıtlık ve 2014’te başlamasından bu yana, tarihi mahalleler sular altında kalsa bile kitlesel açlığı hızlandıran yıllarca süren bir iç savaş. ABD destekli Suudi bombalamaları. Yeryüzündeki en sıra dışı insan yerleşimleri arasında yer alan Yemen’in kule şehirleri – ve daha da önemlisi, bin yıldır onları evleri olarak gören topluluklar – sonsuza dek yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. – HANIM

AT: Tek başına, şüphesiz bu hayatımda yaptığım en inanılmaz yolculuktu. Bu, ender rastlanan, geçmişe takılı kalmış bir ülke: İslam öncesi Arabistan gibi, en derin anlamıyla Sami hissediyordu. Benim için Yemen, sürünen küreselleşmenin olmadığı tek yerdi; inanılmaz derecede saftı. O zamanlar da bazı tehlikeler vardı ama şimdi olduğu gibi değil. Güvenlik durumu nedeniyle tavsiye etmekte tereddüt ediyorum.

PI: Listede görünce heyecanlandım. Ve eğer Yemen’de bir unsuru seçmemiz gerekirse, bu gökdelenler başlamak için doğru yer olacaktır: Onları gören hiç kimse onları asla unutmayacaktır. Bence güvenlik konusunda endişelenmemeliyiz. Burası dünyadaki en büyük ülkelerden biri ve Aatish’in dediği gibi başka hiçbir yere benzemiyor.

VS: Evet katılıyorum. Onu saklamalıyız. Sadece Aatish’in açıklaması – Gitmeye hazırım.

ASYA

13. Özbekistan’ın Kervan Şehirleri Üzerinden İpek Yolu İzleyin

Özbekistan’ın Semerkant kentindeki Gur-e-Amir, 14. yüzyıl Türk-Moğol fatihi Timur’un mezar yeridir ve İpek Yolu üzerindeki en fotojenik yerlerden biridir. Kredi… Felix Odel
Özbekistan’ın Buhara kervan kentindeki süslü Abdülaziz Han medresesi. Kredi… Felix Odel

Her biri Yunan, Türk, Moğol, Müslüman ve Rus kültürlerinin kendine özgü bir karışımı olan İpek Yolu üzerindeki en önemli üç duraktan birini ziyaret ederek zamanda geriye gidin. Üç medresenin (İslami okullar) çevrelediği kadim Semerkand’ın halk meydanı Registan’ın kiremitli genişliğinde, büyük kapıların, desenli minarelerin ve gösterişli kubbelerin altında donakalmış duruyor. Batıya giden yolun biraz aşağısında, Türk-Moğol fatihi Timurlenk’in dinlenme yeri olan Gur-e-Amir yatıyor. Girift çini işçiliğiyle göz kamaştıran ve gök mavisi bir kubbeyle taçlanan mozole, Tac Mahal’in Babür usta zanaatkarlarına ilham kaynağı oldu. Kuzeydoğu yönünde keyifli bir yürüyüş, yeni gelişmelerin ve asırlık binaların yanından geçerek, nar, hurma, helva, naan ve daha fazlasının satıldığı yemek tezgahlarında dolaşabileceğiniz Siyob Çarşısı’nda mola vermeyi gerektirir. Birkaç yüz adım ötede Bibi-Khanym: 15. yüzyılda inşa edilen en büyük camilerden biri olan yapı, 20. yüzyılın ikinci yarısında eski ihtişamının büyük bir kısmına restore edildi, masmavi büyük kubbesi ve zemine asılı dört minaresi eyvanın. Semerkand’dan Buhara’ya doğrudan uçuş yoktur, bu nedenle dalgalanan kırmızı kumları, Kızılkum Çölü’nün ağartılmış ovalarını noktalayan vahaları ve pişmiş tuğlaların bulunduğu geniş cami kompleksi Poi-Kalyan’ı geçerek trenle manzaralı rotayı kullanın. minare, medrese ve cami günbatımında pembe parlıyor. Ve her üç şehirde de asırlık kervansaraylar – İpek Yolu tüccarlarının kaldığı ünlü hanlar – olmasına rağmen, antik Hiva vahasının bir kalıntısı olan İçan-Kala, Orta Çağ İslami binalarıyla damalı, zamanın tamamen el değmemiş gibi görünüyor. Daha önce sayısız kişi bu duvarlardan geçti ve şimdi adımlarınızı geçmişin zenginliklerinde birlikte topraklanmış olarak onlarınkiyle birleştirdiniz. — AA

AT: Yani eşi benzeri olmayan, yapabileceğiniz en harika İpek Yolu gezisi. Çarpıcı anıtlar, kızıl çöl, bozkır kültürüyle karışan eski Pers kültürü ve ardından tabii ki Sovyet imparatorluğu. Çok önemle tavsiye ederim.

14. Tibet Eserlerinin Kutsal Deposu Lhasa’daki Yüce Potala Sarayı’nı gezin

Tibet, Lhasa’daki Potala Sarayı’nın dış cephesi her yıl bal, süt, kahverengi şeker ve safran karışımıyla yeniden boyanır. Kredi… Andrew Rowat

Deniz seviyesinden 12.000 fit yükseklikte bir uçurumdan yükselen Tibet’in Potala Sarayı, hepsi bir arada cömert bir sığınak, dini bir sığınak ve zaptedilemez bir kale gibi hissettiriyor. 13 katlı binanın tepesine tırmanmak kelimenin tam anlamıyla nefes kesici; Denemeden önce yüksekliğe alıştığınız mühlet edin. Ve sarayın eğimli kırmızı-beyaz cephesi – her yıl bal, süt, esmer şeker ve safran karışımıyla yeniden boyanır – büyüleyici olduğu kadar davetkardır. (Frank Lloyd Wright bunu o kadar ilham verici buldu ki çizim odasında bir fotoğrafını tuttu.) 1649’da tamamlanan sarayın biri kırmızı diğeri beyaz olmak üzere iki bölümü birlikte Tibet kültürünün canlı çeşitliliğini özetleyen en az bin odadan oluşuyor. Tarih. Geleneksel yağlı kandillerle aydınlatılan rehberli turlar, sizi yüzlerce duvar resmi, porselen ve yeşim taşı işleri, karmaşık halılar ve Budist kutsal yazılarıyla dolu odalardan geçirir; 676 fit uzunluğundaki dünyanın en uzun Tibet kaligrafi parşömeni 2014’ten beri burada barındırılıyor. Ayrıca sergilenen şaşırtıcı yaldızlı stupalar – mücevherlerle kakılmış, her biri bir güneş ve ay ile taçlandırılmış eş merkezli halkalardan oluşan ahşap kuleler – kalıntıları içeren sekiz Dalai Laması. Potala, Budizm’e ve güç durumdaki insanlara bir övgü niteliğindedir; Tibet’in başkenti Lhasa’da ya da “tanrıların yeri”nde bir dağın tepesinde yer alan bölge, Tibet’in 1950’de Çin tarafından ilhak edilmesinden bu yana çok sayıda yağma ve yıkım girişiminden sağ kurtuldu. – DP

PI: Tibet, çok tehlikeli olduğu için insanların kültürel ve politik olarak ziyaret etmesi için gerçekten önemli bir yer. Ladakh daha güzel ve Bhutan daha korunaklı. Ancak bu zengin kültür ve dinin merkezi olan Tibet çok hızlı bir şekilde yok ediliyor ve oraya giden herkes aniden onun korunmasına derinden bağlı hissediyor.

15. Güney Hindistan’ın Deccan Platosu’ndaki Mimari Senkretizmi Keşfedin

Hindistan’ın Hampi kentindeki 16. yüzyıldan kalma Krishna Tapınağı Pazarı’nın kalıntıları, son büyük Hindu imparatorluğu Vijayanagara’nın ve onun Dravidian tarzı mimarisinin kanıtı olarak duruyor. Kredi… Ambroise Tezenas

Yarımada alt kıtasının doğu ve batı kıyı sıraları arasında uzanan geniş yaylalar, her biri eski ihtişamının kanıtı olarak geride mimari kalıntılar bırakan sayısız krallığın yükselişine ve düşüşüne tanık oldu. Bu muazzam kültürel zenginlik, Deccan Yaylası’nın yarı kurak kalbinin yakınındaki kuzey Karnataka’nın tapınak kasabaları ve eski imparatorluk başkentlerinde olduğu kadar hiçbir yerde daha belirgin değildir. Altıncı yüzyıldan başlayarak, geniş ve kültürel açıdan çeşitli bir imparatorluk olan Doğu Çalukya hanedanı, artık uykulu olan Aihole ve Badami köylerindeki birbirini izleyen başkentlerini ve Pattadakal’ın tören merkezini dini mimaride deneyler için merkezlere dönüştürdü. Hem Kuzey hem de Güney Hindistan’dan ve Hindu, Jain ve Budist adanmışlık alanlarının kazılması ve inşa edilmesinden etkilenen, özenle oyulmuş taştan tapınaklar. 14. yüzyılda Müslüman Bahmani kralları, Bidar’ın kale başkentine Pers kubbeleri ve mazgallı duvarlar getirirken, kabaca altı saat güneybatıdaki Bijapur’da ufuk çizgisi, orada hüküm süren Adil Shahi sultanlarının geride bıraktığı minareler ve kubbelerle dolu. 16. ve 17. yüzyıllar. Daha güneyde, alt kıtanın son büyük Hindu imparatorluğu, 200 yıl boyunca inşa edilen ve ardından 1565’te kuzey Deccan saltanatları tarafından yenilgiye uğratıldıktan sonra terk edilen Vijayanagar şehrinde yeşerdi. Şimdi Hampi olarak bilinen bu büyük şehir, yükselen tapınak kuleleri ve sütun dizileriyle Dravid mimarisinin zirvesini işaret ediyor. Birlikte ele alındığında, Karnataka eyaletinin kuzey bölgelerinde kümelenen bu şehirler ve kasabalar, en az Kuzey Hindistan’ın iyi bilinen turizm devresindeki Babür camileri ve Rajput tapınakları kadar zengin, neredeyse sonsuz bir mimari hazine hazinesini temsil ediyor. Daha da önemlisi, Hindistan’ı her zaman tanımlayan uzun senkretizm geleneğine, çağdaş siyasetin giderek artan bir şekilde – ve trajik bir şekilde – silmeyi amaçladığı bir geleneğe hitap ediyorlar. – HANIM

AT: Güney Hindistan’da okula gittim ve Deccan, Tac Mahal ve Kuzey Hindistan İslam mimarisi dünyasından çok uzak. Aihole ve Badami’deki güzel tapınakların olduğu bu inanılmaz parkurdu. Sonra Vijayanagara İmparatorluğu’nun başkenti olan Hampi’ye geliyorsunuz ve burası Angkor Wat gibi bir yer: kesinlikle büyüleyici. Sonra Bidar ve Bijapur’a [Vijayapura] devam edersiniz ve camileri görürsünüz – burası İslam ve Hinduizm’in en ilginç, güzel buluşma noktalarından biridir, ancak kuzeyin aksine Hindistan’ın güneyindedir.

PI: Hindistan’a epeyce gittim ve bu harikaları hiç duymadım. Yeni, ufuk açıcı bir öneri.

16. Japonya’nın İlimle Dolu Kumano Kodo Yolunda Yürüyüş Yapın

Japonya’nın en yüksek tek damla şelalesi olan Nachi Şelaleleri, beşinci yüzyıldan kalma Budist tapınağı ve pagoda Seiganto-ji’nin arka planını oluşturur; birlikte, antik Kumano Kodo ağının yedi yolu boyunca yürüyüşçüleri karşılayan sayısız doğal ve inşa edilmiş cazibe merkezinin sadece küçük bir örneğini temsil ediyorlar. Kredi… Craig Modu
Kumano Kodō’nun Iseji rotası, Kii Yarımadası’nın doğu kıyısı boyunca Ise ve Shingu şehirlerini birbirine bağlar. Kredi… Craig Modu

Antik Kyoto ve Nara şehirlerinin güneyinde yer alan Japonya’nın Kii Yarımadası, etkileyici okyanus manzaraları ve yoğun yaşlı sedir ormanları sunar. Titreşen gölgeleri, sürünen yosunları ve ruhani sis örtüleri, antik çağlardan beri hacıları ve arayanları mest etti ve bölgenin hayranlık uyandıran huzuru, Şinto ve Budist geleneklerinin uzun süredir iç içe geçmiş halini somutlaştırdı. Her yıl 15 milyon kadar insan, parke taşı merdivenleri ve uzun ahşap yaya köprüleri ile üç büyük tapınağa çıkan, bin yıldan daha eski ve toplamda 600 milden fazla bir parkur ağı olan Kumano Kodo’yu yürüyor: Kumano Hongu Taisha, Kumano Nachi Taisha ve Kumano Hayatama Taisha, iyileştirme ve arındırma yetenekleriyle ödüllendirildi. (Bu sonuncusunun, Dünya’ya inen tanrılar için inşa edildiği MS 128 yılına ait olduğu söyleniyor.) Yarımadanın çevresinde veya Kii Dağları’nın kalbinden geçen yedi rotadan oluşan Kumano Kodo o kadar geniştir ki, iki hepsi çetin olsa da yolculuklar hep aynı olacak; üç dağ geçidinde dört günlük, 43 millik bir yürüyüş olan Kohechi parkuru, 3.200 fitten fazla baş döndürücü yokuşları içerir ve zorluğuyla ünlüdür. Yorucu tırmanış yapanlar, yıpranmış kilometre taşları, doğal kaplıcalar ve bir nehir kıyısı üzerinde asılı elle çalıştırılan bir teleferik bulacaklar. Ziyaretçiler gece için belirlenen kamp alanlarında veya minshuku, rota boyunca dağılmış misafirhaneler. Daha ileride, Kumano Nachi Taisha tapınağında, üç katmanlı görkemli bir pagoda, Japonya’nın tek damla dökülen en yüksek şelalesi olan ve uzun süredir kutsal bir varlık olarak kabul edilen ve nesiller boyu gezginleri müthiş kükremesiyle kuşatmış olan 120 metrelik Nachi no Taki’ye bakmaktadır. – DP

TM:Şinto dağ ibadeti fikrini seviyorum: Galiçya’daki Santiago de Compostela’ya yapılan hac yolculuğu gibi zorlu ama inanılmaz derecede arındırıcı bir deneyim.

Dz: Babaları öldükten sonra bunu yapan iki kişi tanıyorum. dönüştürücü olduğunu söylediler.

TM:Zahmetlidir ve bu, onu başka hiçbir şeye benzemeyen garip bir ruhani deneyim haline getirir.

17. Günü Japonya’daki Teshima Arka Müzesi’nin Rahim Gibi Boşluğunda Geçirin

Ziyaretçiler, Japonya’daki Ryue Nishizawa tarafından tasarlanan Teshima Arka Müzesi’nde değişen ışığı ve sürekli değişen su tesisatını gözlemleyerek saatler geçirebilirler. Kredi… Iwan Baan

Pandemiden önce yüzbinlerce gezgin Japonya’nın arka adalarını ziyaret etti; Tokyo’dan bir saatten biraz uzun bir uçuşla Seto İç Denizi’ne dağılmış 20 kadar eski balıkçılık ve endüstri adasından oluşan bir koleksiyon arka cennetlere dönüştü. Yürüyüşü tren, feribot, araba, otobüs ve bisiklet kombinasyonuyla gerçekleştirdiler, bazıları Yayoi Kusama’nın “Balkabağı” (1994) vizyonunu taşıyordu. Bu heykel, 2021’de bir tayfun sırasında denize sürüklenene kadar, Tadao Ando tarafından tasarlanan birkaç müzenin bulunduğu küçük bir ada olan Naoshima’daki Benesse Arka Sitesindeki yaya trafiğinin çoğundan sorumluydu. ve geçen ay tekrar sergilendi.) Japonya yavaş yavaş yeniden açılırken, Arka Adalar hacıları çekmeye devam ediyor. Inujima, Shodoshima ve Megijima, bir zamanlar terk edilmiş binalarda enstalasyonlara ve arka fuarlara ev sahipliği yapıyor ama gezginlerin en çok deneyimlemesi gereken yer Teshima Arka Müzesi’nin evi olan Teshima Adası. Tokyo merkezli mimar Ryue Nishizawa tarafından tasarlanan müzenin alçak beton kabuğu, bir mühendislik harikası ve başlı başına bir Arka eseri. Bir cam levha üzerinde duran bir su damlasının soğanlı eğrisinden esinlenerek, denize bakan ormanlık bir yamaçtan organik olarak çıkıyormuş gibi görünüyor. İçeride, Hiroşima’da yaşayan sanatçı Rei Naito’nun müzenin tek kalıcı enstalasyonu olan 2010 yapımı “Bokei” (Matrix) ile birlikte su, gökyüzü ve güneş ışığı sahnelerini değiştiren iki açık hava oculi çerçevesi. Tefekkür çalışması, yukarıdan çıkan, tepede biriken ve zemini delen iğne deliklerine emilen su taneciklerini içeriyor. Onun saran sessizliğinde birkaç saatin tadına varmak, her geçen saat ışığın değişimini izlemek, zamanın kendisine teslim olmaktır. — AK

PI: Seto İç Denizi’ndeki Naoshima çevresindeki arka projeden ve son 30 yılda nasıl geliştiğinden gerçekten etkilendim. Naoshima projesinin tamamını tavsiye etsem de en delici yer Teshima. Sakin bir adada bir otobüse biniyorsunuz, bir tepeye çıkıyorsunuz ve bu uçsuz bucaksız boş alana, yani müzeye adım atıyorsunuz. Çatıda iki açıklık ve yerden fışkırtılan su damlaları dışında hiçbir şey yok. Ve bir şekilde büyüleyici – James Turrell Skyspace gibi ikiye katlanmış ve neredeyse kadınsı bir yöne çekilmiş gibi. Milyarderlerden meditasyon öğretmenlerine kadar pek çok insan bana buranın şimdiye kadar bulundukları en hareketli yer olduğunu söylediler.

AMERİKA

18. Nihai Yolculuğa Çıkın: Pan-Amerikan Otoyolunu Arjantin’den Alaska’ya Sürün

Pan-Amerikan Otoyolu, Peru And Dağları’ndan kıvrılarak geçer. Bu özel geçit, deniz seviyesinden yaklaşık 15.000 fit yükseklikte ve Pachakutiq ve Chulluncunayoc dağ zirveleri arasında ilerliyor. Kredi… Michael Turek

İlk insanın Bering Boğazı üzerindeki kara köprüsünü geçtikten sonra izlediği yolu kabaca izleyen Pan-Amerikan Karayolu, Alaska’daki Prudhoe Körfezi’nden Şili ve Şili arasında bölünmüş bir Antarktik altı bölge olan Tierra del Fuego’nun kenarındaki Ushuaia’ya kadar en az 30.000 mil uzanır. Arjantin. 14 ülkeyi aşan ve yalnızca Panama ile Kolombiya arasındaki Darién Gap’in ekolojik olarak kırılgan ormanları tarafından kesintiye uğrayan otoyol – aslında çeşitli rotalara bölünmüş, birbirine bağlı otoyollardan oluşan bir koleksiyon – Batı Kanada’nın tundrasını ve Rockies’in zirvelerini, çöllerini geçiyor. kuzey Meksika ve Patagonya’nın pampaları. Yol boyunca dolambaçlı yollar için seçenekler neredeyse sonsuzdur. Batı Amerika’nın milli parklarında gezinebilirsiniz. Meksika’da, hangi rotayı takip ettiğinize bağlı olarak, Monterrey’de kızarmış keçi veya kıyıdaki Mazatlán’da çiğ deniz ürünleri ziyafeti çekebilirsiniz. Antigua, Guatemala veya Granada, Nikaragua gibi kolonyal şehirleri gezebilir ve Kosta Rika’nın yağmur ormanlarında kuşları izleyebilirsiniz. Kolombiya’nın üçlü Cordilleras’ı arasındaki vadilerde, Quindío bölümündeki yeşil tepeler arasında kahvenizi yudumlayabilir ve ova şehri Cali’de salsa dansı yapabilirsiniz. And Dağları’nın güneyini takip ederek, Ekvador’un badanalı başkenti Quito’nun yaldızlı savurganlığına bakacaksınız ya da o ülkenin en yüksek aktif yanardağı olan Cotopaxi’nin karla kaplı kubbesinin altındaki yayla uçaklarında yürüyüş yapacaksınız. Bolivya’daki Salar de Uyuni’nin uçsuz bucaksız beyaz genişliğinde kendinizi kaybetmek için ana yoldan sapabilir, ardından Arjantin ve Şili’nin üzüm bağları ve göllerle noktalanan bölgeleri boyunca Güney Amerika’nın omurgasını takip edebilirsiniz. Pan-Amerikan Otoyolunu sürmek, Amerika’nın uçsuz bucaksızlığını ve hem eski hem de önlenemeyecek kadar yeni bir dünyanın düşünülemez harikalarını görmek demektir. – HANIM

VS: ABD, Kanada, Meksika, Guatemala, El Salvador, Honduras, Nikaragua, Kosta Rika, Panama, Kolombiya, Ekvador, Peru, Bolivya, Şili ve Arjantin dahil olmak üzere en az 14 ülkeden geçiyorsunuz. Meksika’da sörf, ormanlar, yüzme, kuş gözlemciliği, sömürge kasabaları, tarih, kültür, buzullar, mağaralar, mavi göller, plajlar, kaplıcalar var – size her şeyi veriyor.

19. Şili’nin Atacama Çölü’nün Doğal Harikalarını Görün

Dünya dışı Valle de la Luna veya Ay Vadisi’ne kuzeydoğu Şili’deki Andean kasabası San Pedro de Atacama’dan erişilebilir. Kredi… Nick Ballon

Pasifik Kıyısından And Dağları Altiplano’ya kadar uzanan ve dünyanın en uzun sıradağlarının yağmur gölgesine hapsolmuş Atacama Çölü, çoğunlukla Şili’nin kuzeyinde yer alır ve gezegendeki en yabancı manzaralardan biridir. Pembe flamingolar, lapis, topaz veya lal taşı rengindeki tuz göllerinin kenarlarında toplanır. Mükemmel konik volkanlar, lamaların zarif orantılı kuzenleri olan guanacoların ve uzun kuyruklu tavşanlara benzeyen viscachaların yeri saran bitki örtüsünün dikenli demetleri arasında sürüklendiği tuzlu düzlüklerin ve ıssız ovaların üzerinde yükselir. En yüksek gayzer tarlalarının bazılarında kurak çimlerden buhar fışkırıyor ve kayalık tepeler Pasifik’in buz gibi mavi sularına dökülüyor. Işık, bulutlar veya nem tarafından kirlenmemiş olan gece göğü, Dünya’daki en gelişmiş teleskoplardan bazıları tarafından kaydedilen ve incelenen yıldızlarla dolup taşıyor. 70.000 mil karelik bir alanı kaplayan ve Arjantin, Peru ve Bolivya’nın komşu köşelerindeki benzer biyomlarla bitişik olan Atacama’nın atmosferik koşulları o kadar aşırı ki, NASA burayı 2017’de Mars gezicileri için bir test alanı olarak kullandı. Sivil uzay yolculuğuna kadar gerçeğe dönüştüğünde, hayali güzelliğiyle Atacama gezegen dışı bir deneyime belki de en yakın olanı olmaya devam edecek. – HANIM

VS: Atacama, dünyadaki kutupsuz en kurak çöldür. Ve açıkçası aşırılıkları seviyorum. Bunun ay manzaraları, Ölü Deniz’e benzer tuz havuzları, kum tepeleri, kaya oluşumları, yürüyüş ve inanılmaz yıldız gözlemi ile uzak ve çeşitli bir deneyim sunacağını hissettim.

TM: Yıldızlara bakarak harika zaman geçirebilirsiniz ve inanılmaz derecede kurudur, bu nedenle atmosfer çok farklıdır. Gerçekten içgüdüsel bir deneyim.

20. Meksika, Oaxaca Şehri Mutfaklarından Yemek Ziyafeti

Oaxaca’daki Alfonsina’da ahtapot, semizotu ve şili mayonezli bir tostada. Kredi… James Thompson
Alfonsina’da mevsim mantarlı sarı köstebek soslu Dorado. Kredi… James Thompson

Oaxaca eyaleti, uzun süredir Meksika mutfak kimliğinin odak noktası olmuştur. Ancak son birkaç yılda, aynı adı taşıyan başkentin kireçtaşı binaları ve göz kamaştırıcı akşam ışığı, yerli kimliği ile turistlerin zarif restoranlar ve lüks oteller için sürekli talepleri arasındaki dengeyi alt üst ederek eşi görülmemiş sayıda ziyaretçi çekti. Yine de Oaxaca’nın kültürel zenginliği ve çeşitliliğine dair artan farkındalık, yerel köklere sahip şeflerin unutulmaz olduğu kadar basit alanlarda da yeni işler açmasını mümkün kıldı. Örneğin, Levadura de Olla’da şef Thalía Barrios García, büyüdüğü şehrin güneyindeki ücra tepelik bölgeden yemek hazırlıyor. Odun dumanı kokulu siyah fasulye kaseleri veya mevsiminde, parlak kırmızı çiçeklerle yapılan tacolar. boru ağaç, herhangi bir büyük şehirde bulmanız muhtemel olan kır mutfağına en yakın şeydir. Merkezin dışında, şef Jorge León’un