Little Kiwi, NYC’ye hoş geldiniz

AliDayı

New member
Avustralya Mektubu Avustralya büromuzun haftalık bültenidir. Üye olmak e-posta ile almak için. Bu haftanın sayısı New York’ta yaşayan Yeni Zelandalı Pete McKenzie tarafından yazıldı.

Yeni Zelanda’nın Güney Adası kırsalından 23 yaşındaki Tyla Stevenson, New York City’deki bir Avustralya kafesine iş başvurusunda bulunduğunda, müdürünün söylediği ilk şey, “Ah, aksanını duymak harika! Çok uzun zaman oldu.”

Yıllar boyunca, sürekli bir genç Yeni Zelandalı akışı, kültür şoku, vatan hasreti ve çok yabancı bir dünya yaşamak için New York ve Londra gibi şehirlere aktı. Pandemi sırasında sınırların kapatılması bu akışı engelledi. Aynı zamanda, Yeni Zelanda diasporasındaki pek çok kişi, karantina ve tecritlerle insanların Covid-19’dan arınmış yaşayabileceği evlerine koştu.

Ancak bulaşıcı varyantlar ve huzursuz nüfus, ülkeyi son kısıtlamalarını kaldırmaya zorladıktan sonra, genç Yeni Zelandalılar dünyaya geri dönmeyi göze alıyor.

Stevenson bu genç Yeni Zelandalılardan biri, ben de başka biriyim. Temmuz sonunda yüksek lisans yapmak için New York’a taşındım ve her yerde daha fazla Yeni Zelandalı buluyorum: İspanyol Harlem’de yarım litrelik margarita servis eden bir barda, Morningside Heights’ta bir Blue Bottle’ta, Brooklyn’de bir çatı katında.

Bu, gelişmiş dünyanın kişi başına en büyük üçüncü diasporasına sahip olan Yeni Zelanda için olağan bir dönüş. Yüzbinlerce Yeni Zelandalı lisansüstü eğitim veya iş için yurtdışında yaşıyor. Ve pandemiden önce, her yıl on binlerce kişi, tipik olarak kafelerde düz beyazlar – mükemmel sütlü kahve – yapmayı veya barlarda bira içmeyi içeren iş tatillerinde seyahat ediyordu.

Bu “OE’ler” – denizaşırı deneyimler – orta sınıf bir geçiş ayini haline geldi. Pandemi uygulamaya darbe vurdu, ancak hükümet verileri bariz bir geri dönüş gösteriyor: 2022’den Haziran’a kadar ülkeyi terk eden Yeni Zelanda vatandaşlarının sayısı bir önceki yıla göre yüzde 11 daha fazlaydı ve ayrılanlar 20 ila 29 yaş arası kişilerde yoğunlaştı.

Pek çok Yeni Zelandalı, OE’leri ülke için resmi olmayan bir profesyonel gelişim programı olarak övüyor ve aksi takdirde yalıtılmış bir takımadaya denizaşırı deneyim ve bakış açıları getiriyor. Daha temelde, daha büyük ülkelere ve daha çılgın yaşam biçimlerine seyahat etmek, kasıtlı bir kültür şoku alıştırmasıdır.

Dünyanın dört bir yanından insanlarla birlikte çalışmama rağmen, diğer öğrenciler benim yarım mırıldanmamı anlaşılması en zor aksan olarak görüyorlar. Yeni Zelanda’nın yerli çalılarını özlüyorum. Yeni Zelandalıların şişkinlik olarak gördüğü Amerikan atılganlığına sahip değilim. Geçen hafta 32. Cadde’de yürürken neredeyse bir New York klişesi oluyordum: Ailem aradı ve seslerinden boğulmaya başladım.

Esas olan bu mücadelelerdir. Yurtdışındaki Yeni Zelandalılar bu vatan özleminden keyif alıyorlar. Ben oradayken unutmak kolay olan, evimin cazibesini hatırlatıyor.

Bu garip bir ayrıcalık: Yakın zamana kadar diğer Yeni Zelandalıların isteksizce katlandığı bir şeyi deneyimlemeyi seçiyoruz. Ekim 2020’den itibaren, Yeni Zelanda’nın sınırlı karantina tesislerindeki noktalar yalnızca çekilişle mevcuttu. Eve gelmek isteyen vatandaşlar gelemeyeceğini anladı. Yurt dışındaki Yeni Zelandalılar geri dönmek için savaşırken, sonuç öfke ve uzun süren yasal savaşlardı.

Ancak şimdi, Yeni Zelanda artık bir salgın vahası değil. Geri dönmek için daha az aciliyet var. Ve daha geniş bir dünyayı deneyimleyen genç Yeni Zelandalılar için, evlerinin ve onun sessiz, huzurlu topluluğunun cazibesinin onları tekrar geri getirmeye yetip yetmeyeceğini merak etmek için sebepler var.

Birleşmiş Milletler’de staj yapan Yeni Zelandalı Luke White iyi bir örnektir. “Ne zaman yurdumu özlemeye başlasam,” dedi, “her zaman bir arkadaşımı arar ve ‘Yurtta neler oluyor?’ diye sorarım. Tutarlı ‘Oh, hiçbir şey’ yanıtı, devam etme motivasyonum.

Böyle hisseden insanlar için bile, diğer Yeni Zelandalıların yanında olmanın özel bir yanı var. New York’ta, Yeni Zelandalıların Çin Mahallesi veya Küçük İtalya gibi coğrafi merkezleri yoktur. Ama yardım edemeyiz ama birbirimize rastlarız. Kalabalık bir kafeye girdiğimizde ve başka bir Yeni Zelanda mırıltısı duyduğumuzda, çekici bir şey var: Toplanıp düz beyazların yokluğunun yasını tutuyoruz ve kaçınılmaz olarak evimiz hakkında konuşuyoruz.

İşte haftanın hikayeleri.

Avustralya ve Yeni Zelanda

Ashleigh Barty, Temmuz ayında İskoçya’da bir ünlü etkinliği sırasında golf oynadı. Kredi… Paul Childs/Reuters

• 25 Yaşında Emekli Olan Ashleigh Barty, Tenis Dışındaki Bir Yaşamda Rahat.Barty 1. sıradayken spordan ayrıldı, ancak “tıpkı herkes gibi olan bu hayata oldukça sorunsuz bir şekilde girdiğini” söylüyor.

• Sydney Hobart Gibi Uzun Bir Yat Yarışında Mürettebat Nasıl Uyur? İyi değil. Kimse tam bir gece uykusu çekmiyor ve kuru bir ranza garantisi de yok. Bir denizci, “Uyumak mı istiyorum yoksa kazanmak mı istiyorum?”

• Sidney Hobart Yat Yarışında, İki Kişilik Kadın Mürettebat.İki elli bölümde yarışan Kathy Veel ve Bridget Canham da yarışın en küçük ikinci teknesinde olacak.

• Sidney Hobart, Kazanılması Gereken Bir Rüya ve Gezinmesi Zor.Karmaşık ve zor, ancak rakipler geri gelmeye devam ediyor çünkü, dedi biri, ‘en zoru’.
Zamanın Etrafında

Vivienne Westwood, Londra, 1987. Kredi… Getty Images aracılığıyla John Stoddart/Popperfoto

• Kışkırtıcı Punk Tarzını Yüksek Modaya Taşıyan Vivienne Westwood 81 Yaşında Hayatını Kaybetti. Malcolm McLaren ile birlikte işlettiği Londra mağazası bir dönemi tanımladı. Vokalist Chrissie Hynde, “Vivienne ve Malcolm olmasaydı punk’ın gerçekleşebileceğini düşünmüyorum” dedi.

• Twitter’da Neler Gitti? Bir Veri Merkezi, Kapıcılar, Biraz Tuvalet Kağıdı.Elon Musk, şirketi basit bir operasyona indirgedi ve çalışanlar, herhangi bir harcamayı haklı çıkarmak için “sıfır tabanlı bütçeleme” yetkisi altında.

• En Çok Olma Yılı.Bu yıl partiye gidenler dışarı çıkmaya, bir araya gelmeye ve giyinmeye hazırdı.

• Buffalo Blizzard Nasıl Bu Kadar Ölümcül Oldu?Fırtına günlerce kasıp kavurdu, dört fitlik karı boşalttı ve alışılmadık derecede yıkıcı bir kombinasyon olan saatte 70 mil yüksekliğe kadar rüzgarları serbest bıraktı.
Avustralya büro gönderilerimizden memnun musunuz?
[email protected] adresinden bize ne düşündüğünüzü söyleyin.

Bu e-postayı beğendiniz mi?
Bunu arkadaşlarınıza iletin (biraz yeni bir bakış açısı kullanabilirler, değil mi?) ve buradan kaydolabileceklerini bildirin.