Köprü Çıktı. Bu yüzden 3.000 Millik Bir Sapma Yolu Yaptı.

AliDayı

New member
MELBOURNE, Avustralya — Batı Avustralya’da küçük bir kasaba olan Kununurra ile daha büyük şehir olan Broome arasında sadece üç yol var.

İlk ve en doğrudan olan, 600 millik çalılıklı bir yoldan kıvrılıyor. İkincisi, çevrimiçi haritalarda neredeyse hiç yer almayan çakıllı bir parkurdur.

Aile SUV’sini Broome’dan Kununurra’ya götürmesi gereken Chris English, seçeneklerini değerlendirdi ve üçüncüsünü seçti: Avustralya’nın önemli bir bölümünden dolanarak diğer yönde 3.000 millik bir sapma. Bir Amerikan muadili, Dakotas, Nebraska, Kansas, Colorado, Utah, Arizona ve Nevada üzerinden Montana’dan Idaho’ya gidecekti.

64 yaşındaki Bay English, yolculuğunun dördüncü gününde Perşembe günü Alice Springs’ten “Ben deneyimli bir sürücüyüm,” dedi. “Avustralya’nın merkezinde, alışılmışın dışında ve başka şeylerle seyahat etmeye gelince, bunu hayatım boyunca yaptım. Bu yüzden şahsen benim için bu sadece başka bir yürüyüş.

Bay English’in eli, Batı Avustralya tarihindeki en kötü sellerden bazılarıyla zorlandı.

5.500 nüfuslu Kununurra kasabasında yaşayan o ve eşi, çocukları ve torunlarıyla birkaç hafta geçirmek için Noel tatili için Perth’e gitmişlerdi. Bu, Broome’a gitmek, SUV’larını orada bırakmak ve bir uçağa binmeyi içeriyordu.

Onlar Perth’deyken bir felaket yaşandı. “Ellie Kasırgası arkamızdan gelmeye ve çok kısa bir süre içinde 400 küsur milimetre yağmur yağdırmaya karar verdi” dedi.

Rekor kıran yağış, nehirlerin taşmasına ve 30 mil genişliğinde bir iç deniz oluşmasına neden oldu. Olaydan sonraki görüntülerde, haftalarca oyalanan çamurlu sel sularında şaşkın görünen kangurular görülüyor. Birçok taşra kasabasında yiyecek teslimatı için güvenilen uçak pistleri sular altında kaldı ve evler boşaltıldı.

Ve İngilizlerin kendilerine ait bir sorunları vardı: SUV’u Broome’dan eve nasıl getirecekleri.

Batı Avustralya, Arjantin büyüklüğünde bir alana yayılmış 2,7 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük ve en seyrek nüfuslu eyaletidir. Bölgeyi çaprazlayan çok az yol vardır, bu nedenle yalnızca birinin kapatılması büyük komplikasyonlara neden olabilir.

Bay English, selin Avustralya’nın en uzun otoyolu olan Great Northern Highway’in bir bölümünü sular altında bıraktığını ve büyük bir köprüyü kapattığını söyledi. Bu, Broome’dan Kununurra’ya giden en kestirme yol olurdu.

Gibb Nehri Yolu olarak bilinen çakıllı bir yoldan geçen ikinci rotanın da geçilemez olduğunu söyledi.

Bir okul otobüsü şoförü olan Bay English, “Yağışlı mevsimde karşıya geçmenize imkan yok,” dedi. “Ki biliyorum. O yüzden gidiyorum, tamam, diğer yol” – duraksadı – “geldiğim yol.”

Ve böylece Pazartesi günü, Perth’ten Broome’a uçtuktan sonra, Bay English yola çıktı: bir adam, beyaz bir Nissan Patrol ve Avustralya’nın uçsuz bucaksız taşrası.

Çok geçmeden, kendisinin haberi olmadan binlerce kişi izliyordu. Bay English’in oğlu Craig, akıllara durgunluk veren rotasının bir ekran görüntüsünü Twitter’da yayınladı ve babasının yoldan gönderdiği fotoğrafları ve diğer güncellemeleri paylaşmaya başladı.

Bay English, “Çocuklardan birinden veya karımdan ‘Sen ünlüsün!’ diyen bir telefon aldım” dedi. “Ne demek istiyorsun?” dedim.

Dünyanın dört bir yanından insanlar, Bay English, motorun vızıltısından başka ses olmadan, saatte 60 millik yasal bir hızla Avustralya’nın ortasından geçerken onu takip etti. (Radyoyu kapalı bıraktı; zaten yolculuğun büyük bölümünde menzilde sinyal olmayacaktı.) Gecelerini motellerde ya da yol kenarında, SUV’un üzerindeki uyku tulumunda geçirdi.

Pamuk kamyonlarını, araba kazalarını ve çöl kırsalını hızla geçti. Yağmurdan sonra beklenmedik bir şekilde gür olan yeşillikleri fotoğraflamak için durdu; yol kenarında bir beşli yabani deve; ve birçok Avustralyalı’nın ülkenin ruhani kalbi olarak gördüğü Ayers Kayası olarak bilinen engin kumtaşı yekpare yekpare Uluru.

Bay English, “Her zaman kayanın üzerine yağmur yağdığını, suyun üzerinden aktığını görmek istemişimdir,” dedi. “Bu bir yapılacaklar listesi meselesi.”

Kayaya yaklaştığında, yağmur yağdığını ama Uluru’da olmadığını söyledi. Kayanın bir tarafında yağmur yağıyordu, diğer tarafında yağmur yağıyordu ama kayanın üzerine yağmıyordu” dedi.

Cuma akşamı, Bay English, yollarda daha fazla sel nedeniyle gece için durmuştu. Birkaç biranın kendisini beklediğini söylediği evden sadece birkaç saat uzaktaydı. Karısı günlerdir dönmüştü – o öylece Perth’ten eve uçmuştu. (Broome’a arabayla gitmek hiçbir zaman kesinlikle gerekli olmamıştı, ancak bu, daha ucuz bir uçuş rezervasyonu yapabilecekleri anlamına geliyordu.)

Bay English, Moskova ile Cebelitarık arasındaki mesafeden daha fazla mil kaydetmişti. Ama bunu dikkate değer bulmadı. “Araba kullanmak beni rahatsız etmiyor,” dedi. “Bu sadece yapmaktan hoşlandığım bir şey.”