Kaya Yanar ailesinden sekiz kişiyi kaybetti

semaver

New member
“Mutlak Korku”

Komedyen Kaya Yanar, Türkiye’deki depremlerde ailesinden sekiz kişiyi kaybetti

Komedyen Kaya Yanar, Türkiye’de meydana gelen şiddetli depremde ailesinden sekiz kişiyi kaybetti.

© Kaynak: imago görüntüleri / Gelecek Görüntüsü

Komedyen Kaya Yanar da Türkiye’deki şiddetli depremde aile fertlerini kaybetti. 49 yaşındaki duygu yüklü ifadesinde kaybını, deprem bölgesindeki durumu ve hayatta kalanların yaşadığı travmayı anlatıyor. Yanar, Türkiye ile dayanışma için de teşekkür ediyor.

Komedyen Kaya Yanar, Türkiye’de meydana gelen şiddetli depremde ailesinden sekiz kişiyi kaybetti. 49 yaşındaki bunu Pazartesi günü Facebook’ta duygusal bir açıklamayla duyurdu. Yanar, ölenler arasında üç gencin de olduğunu yazdı. “Ailenin bir kısmı ölülere bakmak için hâlâ Antakya’da, çoğu şehri terk etti. Artık onlar için hiçbir şey yok” dedi komedyen.

Yanar’ın anne ve babasının memleketi olan Antakya, iki hafta önce Türkiye ve Suriye’yi vuran depremden ağır darbe aldı. Yanar, yaptığı açıklamada, “Antakya neredeyse tamamen yok oldu, şehrin yeniden inşası yıllar alacak” dedi. 49 yaşındaki anne, 16 akrabası için kalacak yer ayarladı. “Orada sardalyalar gibi uyuyorlar” diyor Yanar, “ama bunlar lüks sorunlar.”

Aile bireyleri travma yaşıyor. “Genellikle boşluğa bakarlar veya kontrolsüz bir şekilde ağlarlar. Çocuklar geceleri ağlıyor ve kabus görüyor” diye endişeleniyor Yanar. 6 Şubat’ta meydana gelen şiddetli depremin ardından Yanar’ın ailesi saatlerce sokakta kaldı: “Cesetler yanlarında birkaç metre çuval veya halı içinde yatıyordu.”

Suriye ve Türkiye’de hayatta kalanları arama çalışmaları sona erdi

Yalnızca Türkiye’de 41.000’den fazla olmak üzere toplam yaklaşık 47.000 ölüm kaydedildi.

© Kaynak: dpa

Yanar anne ve babasına teşekkür ediyor: “Antakya’da hayatım nasıl olurdu?”

Yanar, Facebook gönderisinde Antakya’dan Almanya’ya göç ettikleri için ailesine de teşekkür etti. “Antakya’da hayatım nasıl olurdu?” 49 yaşındaki düşünmeye devam etti. “Belki de son birkaç gündür ailemin memleketinin enkazı altında yardım için haykırırdım.” Yanar, 1973 yılında Frankfurt am Main’de doğdu.

Kırılan kalbime rağmen, keder gözyaşları minnet gözyaşlarına karışıyor.
Kaya Yanar,

Komedyen, Türkiye ve Suriye’deki şiddetli depremlerin ardından dayanışma üzerine

Teşekkürler ayrıca birçok yardımcıdan kaynaklanmaktadır. Yanar, etkilenenlerle dayanışma ve yardımseverliğin ulusötesi olduğunu yazıyor. “Hepimizin bizi ayıran farklı devletleri, kültürleri ve dinleri var. Ama aynı zamanda hepimizi birbirimize bağlayan insan unsuru da var.” Yanar, Sınır Tanımayan Doktorlar’a para toplamak için bağış canlı yayınlarına ev sahipliği yapmaya devam edeceğini duyurdu. Suriye’de de aktifler.

Türk Sivil Savunma Ajansı Afad’a göre, depremde hayatını kaybedenlerin sayısı şu anda 47.000’in üzerine çıktı ve bunların 41.156’sı yalnızca Türkiye’de. Türkiye’nin birçok ilinde defnedilen kişileri arama çalışması sona erdi.

Haberler/hyd/dpa