Jackie Chan 70 yaşına girdi: kung fu yıldızı ve sözde komünist

semaver

New member
Pekin. Jackie Chan artık acının nasıl bir his olduğunu bilmiyor. Kırık burun, kırık el, kırık ayak: Ocak ayında “Harper's Bazaar” dergisine verdiği röportajda Çinli dövüş sanatları aktörü, “Bu acıyı sık sık hatırlıyorsanız, artık pek çok hareket yapmaya cesaret edemiyorsunuz” dedi. Yıllar önce çekimler sırasında kendini yaraladığında yönetmen ona acıyıp acımadığını sormuştu. “Sarhoş Usta” gibi kung fu filmlerinin ve “Rush Hour” gibi aksiyon filmlerinin Hong Kong doğumlu yıldızı, “Ben çoktan unuttum dedim” dedi.

Daha sonra okuyun Reklamcılık

Onlarca yıldır gösteri dünyasında yer alan, oyuncu olarak 80'den fazla film ve yönetmen olarak çok daha fazla film çeken Chan, muhtemelen dünyadaki en ünlü Çinlilerden biri. Bu Pazar (7 Nisan) 70. yaş gününü kutlasa da hâlâ işi bırakmayı düşünmüyor. “Gelecekte hâlâ yapmamı bekleyen on film var” dedi. Chan her zaman aynı zamanda dövüşebilen bir aktör olmak istiyordu; tam tersi değil. Çünkü bir aksiyon kahramanı olarak hayat kısadır diye açıkladı.

Aşağıdan yukarıya doğru çalıştı

Chen Gangsheng (kabaca: Hong Kong doğumlu Chen) olarak doğdu, kötü koşullarda büyüdü. Ailesi, Hong Kong'un zengin bir bölgesinde bir diplomatın yanında aşçı ve hizmetçi olarak çalışıyordu. Avustralya'daki bir iş sonunda babasını Canberra'ya çekmeyi başardı. Küçük Jackie geride kaldı ve o andan itibaren katı bir yatılı oyunculuk okuluna gitti. Okul onu sabahın erken saatlerinde saat beşte kalkmak, zorlu antrenmanlar ve cezalarla dövüş sanatları konusunda eğitiyordu. Onlarca yıl sonra bir İngiliz talk şovunda o dönemi “Korkunç” diye tanımladı.

Ancak çabanın karşılığını vermeli. 1971'de 17 yaşındayken drama akademisinden ayrıldı ve Hong Kong film sahnesinde dublör olarak yükseldi. Güçlü rekabete rağmen ciddi dövüş tarzıyla tanınan kung fu efsanesi Bruce Lee ile filmlerde rol almayı başardı.

Jackie Chan, 8 Aralık 2022 Perşembe günü Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali'nin kapanış törenine vardığında fotoğraflar için poz veriyor. (Arşiv)

Jackie Chan, 8 Aralık 2022 Perşembe günü Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali'nin kapanış törenine vardığında fotoğraflar için poz veriyor. (Arşiv)

Kaynak: Picture Alliance / Joel C Ryan/Invision/AP

Öte yandan Chan, eğlenceli ara sahnelerle karakterize edildi ve bilinçli olarak kendi dövüş stilini geliştirdi; çoğu zaman şaşırtıcı ve sarhoş görünüyordu. Hong Kong'da montaj hattındaki gibi filmler yaptı. Hollywood'a giden yol başlangıçta zordu.

Kafadaki delik

Çinliler akrobasi gösterilerinin çoğunu kendi yaptılar; birçok yaralanmayla sonuçlandı. Örneğin, “Tanrıların Sağ Kolu”ndan bu yana, çekimler sırasında ağaçtan düşen Chan'in kafasında plastikle kapatılmış bir delik oluştu. Conan O'Brien'ın ABD'de gece yarısı gösterisinde parmağını geçmiş kırık kemiklere doğrulturken vücudunun neredeyse hiçbir bölümünü gözden kaçırmıyordu. Bu 2000 yılındaydı.

Yayın Ekibi

Netflix and Co. için en iyi dizi ve film ipuçları – her ay yenileniyor.

Bu noktada Chan nihayet Hollywood'daki büyük atılımını gerçekleştirmişti. Örneğin aksiyon komedisi “Rush Hour” ile dövüş sanatları yıldızı büyük sahneye çıktı. Ayrıca “Bronx'ta Rumble”, “Karate Kid” ve “Shanghai Noon” filmleriyle de büyük üne kavuştu. Onun sıkı çalışması, ödüllü Çinlinin tekrar tekrar en çok kazanan aktörler listesinde yer almasını sağladı.

Çalkantılı kişisel yaşam

Chan'ın özel hayatı neredeyse kung fu sahnelerindeki kadar çalkantılıydı. “Asla Büyüme” kitabında eski halini “tam bir aptal” olarak tanımladı. Sarhoş araba kullanıyordu ve bir keresinde bir günde iki lüks arabaya çarpmıştı. Daha ünlü hale geldikçe alkole, kumara ve fahişelere çok para harcadığını itiraf etti.

1982'de Tayvanlı bir aktrisle evlendi ve ondan bir oğlu oldu. 1990'ların sonunda Chan'ın bir kız çocuğuyla sonuçlanan bir ilişkisi vardı. Yıllar sonra, oğul Jaycee Chan, 2014 yılında Pekin'de uyuşturucu bulundurmaktan tutuklandığında babasını büyük ölçüde utandırdı. Çin polisinin yıllar önce bir uyuşturucu kampanyasının “büyükelçisi” olarak adlandırdığı Jackie Chan, baskı altına girdi ve daha sonra öfkesini kamuoyu önünde itiraf etti. olayın üzerine.

Komünist özentisi

Uluslararası ilgi odağında sıklıkla gözden kaybolan şey ise Chan'in aynı zamanda ateşli bir vatansever olduğudur. Çin Komünist Partisine olan hayranlığını hiçbir zaman gizlemedi. Çin Film Derneği'nin 2021'de düzenlediği toplantıda, “Parti üyesi olduğunuz için sizi kıskanıyorum” dedi. “Ben de parti üyesi olmak istiyorum” diye ekledi. Ancak gelen haberlere göre internetteki kullanıcılar daha sonra Chan'ın geçmiş skandalları nedeniyle uygun olmayabileceği konusunda şaka yaptı.

Avrupa radarı

Brüksel'de neler oluyor ve Avrupa'yı hareket ettiriyoruz: Haberler muhabirimiz her Perşembe AB içgörülerini ve arka plan bilgilerini sunuyor.

2013 ve 2023 yılları arasında, Komünist Parti otokrasisi altında özgürce seçilmeyen parlamento olan Çin Ulusal Halk Kongresi'ne danışmanlık yapan Siyasi Danışma Konferansı'nın bir üyesiydi. Kendisi artık yaşı nedeniyle komite listesinde yer almıyor.

sosyal bağlılık

Ancak sloganları tükenmedi: “Harper's Bazaar” röportajında Çin'in bu kadar güçlenmesinin her bireyin ve parti içindeki liderliğin başarısından kaynaklandığını söyledi. Chan Çin'de çok popüler. Yıllardır sosyal kararlılığını ilerletiyor ve BM Çocuklara Yardım Fonu Unicef aracılığıyla ihtiyacı olan çocuklara yardım etmeye kendini adamıştır.

Haberler