Jacinda Ardern Sahneden Ayrılıyor

AliDayı

New member
Avustralya Mektubu Avustralya büromuzun haftalık bültenidir. Üye olmak e-posta ile almak için. Bu haftaki sayı, Avustralya bürosu muhabiri Natasha Frost tarafından yazıldı.

Jacinda Ardern bu hafta Yeni Zelanda başbakanlığından en geç 7 Şubat’ta istifa edeceğini açıkladığında, uzmanları ve seçmenleri kararının arkasında gizli gündemler veya gizli nedenler aramamaya çağırdı.

“Bu kararın ardından sözde ‘gerçek nedenin’ ne olduğu konusunda çok tartışma olacağını biliyorum” dedi. “Bugün paylaştığım şeyin bu olduğunu söyleyebilirim. Bulacağın tek ilginç açı, bazı büyük zorluklarla geçen altı yıldan sonra insanım.”

Ardern’in insanlığı ve şefkati hiçbir zaman büyük bir sır olmadı. 2019’da Christchurch’teki iki camide meydana gelen katliamlarda sevdiklerini kaybedenlerin yanında yas tuttu ve o yıl Whakaari volkanı felaketinin kurbanlarının ailelerine güçlü, empatik bir yüz sundu.

Kısırlıkla mücadelesini ve kızı Neve’ye sahip olmanın sevincini, yerel bir ünlü ve televizyon programı sunucusu olan nişanlısı Clarke Gayford ile paylaştı.

Ve çiftin düğünü bir yıl önce koronavirüsün Omicron varyantının dalgalanması sırasında iptal edildiğinde, Ardern, Covid nedeniyle hayatının alt üst olması için diğerlerine nasıl katıldığından bahsetti.

“Pandemi tarafından hissedilen çok daha yıkıcı etkilere sahip olan binlerce Yeni Zelandalıdan farklı değilim, söylemeye cüret ediyorum, bunların en yıkıcısı bazen ağır hasta olduklarında sevdikleri birinin yanında olamamak. dedi o sırada. “Bu, yaşadığım herhangi bir üzüntüyü çok, çok geride bırakacak.”

Dunedin’deki Otago Üniversitesi’nde siyasi yorumcu ve kıdemli öğretim görevlisi olan Morgan Godfery, Ardern’in alçakgönüllülüğü ve hiçbir zaman daha fazla güce yönelmemiş olması nedeniyle politikacılar arasında alışılmadık bir kişi olduğunu söyledi.

“Parlamentoda, partisinin liderliğini asla istemedi” dedi. “Bu görevi üstlenmesinin nedeni, meslektaşlarının ona bunu yapması için fiilen yalvarmış olmasıydı ve o alçakgönüllülük ve hizmet ruhuyla, bunu üstlendi.”

Ekim 2020’de New York’tan Yeni Zelanda’ya döndüm. Evvel, Covid-19’un unuttuğu topraklardaki hayata alışmıştım, siyasi yelpazedeki Yeni Zelandalıların “Jacinda” hakkında konuşmalarındaki sıcaklık beni çok etkiledi – asla “Ardern” ” – sanki eski bir arkadaşmış gibi sık sık ona “Cindy” lakabını takıyordu.

Ancak, diğer pek çok ülkenin başına bela olan aynı ekonomik mücadeleler ve diğer zorluklar seçmenleri hüsrana uğrattıkça, hayal kırıklığı başladı. Ardern’in İşçi Partisi anketlerde geriliyor. Geçen yılın sonunda Yeni Zelanda’yı tekrar ziyaret ettiğimde, aynı takma ad daha çok belli bir alaycı ısırıkla kullanılıyordu.

Ardern’in yıldızı biraz daha az parlak olsa da, yine de biraz ışıltısı var. Daha önce ülkenin merkez sağ Ulusal Partisi için çalışan siyasi yorumcu Ben Thomas, onun şok edici istifasından saatler sonra, “O, hâlâ Yeni Zelanda’daki en popüler politikacı,” dedi.

Sürpriz bastırıldıktan sonra, bir sonraki hamlesi hakkında spekülasyonlar hızla başladı. Bazılarının önerdiği gibi, ailesiyle daha fazla zaman geçirmek için uzun bir ara mı verirdi? Daha önce bazı yorumcuların tahmin ettiği gibi, gözünü kuzeye dikip bir başka eski İşçi Partisi başbakanı olan Helen Clark’ın izinden gidecek ve Birleşmiş Milletler’de bir göreve mi başlayacaktı?

Cevap, başbakan olmadan önce, en yüksek mevkiye ilgisizliğini vurguladığında öne sürdüğü önceliklerde yatıyor olabilir.

2017’de verdiği bir röportajda Ardern, partinin genel başkan yardımcısı olarak hata yapma konusunda “sürekli endişeli” olduğunu ve ek sorumluluk stresiyle başa çıkamayacağını söyledi.

O zamanlar, “Biraz endişeli bir insan olduğunuzda ve sürekli bir şeyler için endişelendiğinizde, bazı işlerin sizin için gerçekten kötü olduğu bir nokta gelir” dedi.

“Her zaman, belki de safça, bir politikacı olmak isterdim – ama biraz da olağan bir hayatım olsun,” dedim. “Yaptığım şeye asla kızmak istemiyorum.”

İşte haftanın hikayeleri.

Avustralya ve Yeni Zelanda

Auckland, Yeni Zelanda’nın silueti. Kredi… James D.Morgan/Getty Images

• Jacinda Ardern Yakında Gidecek, Ama Yeni Zelanda’nın Ekonomik Sorunları Kalıcı.Bir krizden diğerine manevra yaptı, ancak birbirini izleyen hükümetleri aksatan ısrarlı zorluklarla yüzleşmede daha az başarılı oldu.

• Yeni Zelanda Lideri Jacinda Ardern Görevden Ayrılacağını Söyledi.Ülkesinde yükselen siyasi rüzgarlarla karşı karşıya kalan küresel bir liberal ikon olan Bayan Ardern, 7 Şubat’a kadar görevi bırakacağını söyledi.

• Covid’in Acı Bölünmeleri Liberal Bir İkonu Nasıl Lekeledi? .Dünyanın koronavirüs kısıtlamalarının devam ettiği bir bölgesinde Jacinda Ardern, yönetiminin pandemi politikasıyla ilişkisinin ötesine geçmek için mücadele etti.

• Jacinda Ardern’in Siyasi Kariyerindeki Önemli Anlar .Yeni Zelanda’nın görev süresi sona eren başbakanı, genç karizması ve onu krizlerin içinden geçiren açık sözlü, şefkatli liderlik tarzıyla “ün kazandı.

• Novak Djokovic Avustralya Açık’a Geri Dönüyor, Artık Kötü Değil.Sınır dışı edilmesi Ocak 2022’de önemli bir haberdi, ancak bir yıl sonra Grand Slam turnuvası, ülke ve spor devam etmeye hevesli görünüyor.

• Nick Kyrgios, Dizinden Sakatlanarak Avustralya Açık’tan Çekildi.Geçen yıl Wimbledon’da finalist olan huysuz yıldız, sol dizindeki ağrıyla mücadele etmişti ama oynamayı umuyordu.
Zamanın Etrafında

Prada Milano Erkek Moda Haftası’nda sokak stili. Kredi… The New York Times için Simbarashe Cha

• Erkekler Daha Fazla Pembe Giymeli. Bir Times fotoğrafçısı, yakın zamanda yapılan bir sokak giyimi çekiminde çok sayıda canlı renk ve cinsiyet açısından akıcı giysiler fark etti. Trend devam etsin.

• New York Sokaklarında 27 Kişi Ne Kadar Para Kazandıklarını Konuşuyor. Biri, “Finansal okuryazarlık, pek çok insanın sahip olmadığı bir şeydir” dedi. “Ve servet farkı bu şekilde büyüyor. İnsanlar doğru miktarda parayı nasıl isteyeceklerini gerçekten bilmiyorlar çünkü bu bir tabu.”

• Romancelandia’da Sahte Bir Ölüm. Tennessee’li bir ev hanımı, aşk yazarlarının çevrimiçi dünyasına girdi ve onun sözleriyle “bir bağımlılık” haline geldi. Oradan işler yokuş aşağı gitti.

• Biraz Alkol Bile Sağlığınıza Zarar Verebilir. Son araştırmalar, herhangi bir miktarda içmenin zararlı olabileceğini açıkça ortaya koyuyor. İşte bu nedenle tüketiminizi Kuru Ocak’tan sonra kısmak isteyebilirsiniz.
Avustralya büro gönderilerimizden memnun musunuz?
[email protected] adresinden bize ne düşündüğünüzü söyleyin.

Bu e-postayı beğendiniz mi?
Bunu arkadaşlarınıza iletin (biraz yeni bir bakış açısı kullanabilirler, değil mi?) ve buradan kaydolabileceklerini bildirin.

Avustralya Mektubu hoşunuza gidiyor mu? Buradan kaydolun veya bir arkadaşınıza iletin.

Avustralya hakkında daha fazla bilgi ve tartışma için, gününüze yerel Sabah Brifinginizle başlayın ve Facebook grubumuzda bize katılın.