Efsane şarkıcı 83 yaşında öldü

semaver

New member
Rock efsanesi Tina Turner öldü. Şarkıcı, yönetiminin Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, Zürih yakınlarındaki Küsnacht’taki evinde 83 yaşında uzun bir hastalıktan sonra öldü.


Şirketin yönetiminden yapılan açıklamada, “Rock ‘n’ Roll’un Kraliçesi” Tina Turner, uzun bir hastalıktan sonra bugün 83 yaşında, İsviçre’nin Zürih yakınlarındaki Küsnacht kentindeki evinde huzur içinde vefat etti.” “Onunla birlikte dünya bir müzik efsanesini ve rol modelini kaybediyor.”

Turner’ın resmi Facebook hesabından “Müziği ve sınırsız yaşam tutkusuyla dünya çapında milyonlarca hayranı büyüledi ve yarının yıldızlarına ilham verdi. Bugün bize en büyük eserini bırakan sevgili bir arkadaşımıza veda ediyoruz: müziğini,” Turner’ın resmi Facebook hesabı sayfa dedi.Şarkılar

Ölüm ilanı: Bir Tennessee kızı dünyayı kucakladı


Dünya, 1980’lerin sonlarında pop süperstarlığına yükselen Nutbush, Tennessee merkezli şarkıcı-söz yazarı Tina Turner’ın yasını tutuyor. Turner’ın şarkıları, her konseri sanki son ve en iyisiymiş gibi kutlama yeteneği gibi hatırlanıyor.


Akşam saatlerinde şarkıcının İsviçre’deki evinin önünde çok sayıda hayran başsağlığı diledi. Keystone-SDA haber ajansının siteden bildirdiğine göre, Zürih yakınlarındaki Küsnacht’taki villasının kapısının önüne mumlar ve çiçekler yerleştirildi. Taraftarlar, rock efsanesinin anısına mumlar yaktı.

Tina Turner son birkaç yıldır İsviçre’de gözlerden uzak bir hayat yaşıyor.


“Queen of Rock ‘n’ Roll” güçlü sesi, cüretkar kostümleri, seksi dans rutinleri ve coşkulu enerjisiyle milyonlarca seyirciyi mest etti. Bu esas olarak 80’ler ve 90’lardaydı. 2009’da bir veda turunun ardından 70 yaşında emekli oldu ve özel hayata geçti. Kendi ifadesine göre, onlarca yıllık sıkı çalışmanın ardından artık hiçbir yükümlülüğü olmadan hayatın tadını çıkarıyor.

Bundan sonra Turner, örneğin hayat hikayesiyle ilgili bir kitabı veya bir müzikali tanıtmak için nadiren toplum içine çıktı. Kendisinden 16 yaş küçük Alman partneri Erwin Bach ile 1990’lardan beri İsviçre’nin Zürih Gölü kıyısında yaşıyor. İkili, 2013’te orada gösterişli bir düğün kutladı. Turner daha sonra İsviçre vatandaşlığını bile kabul etti.

Tina Turner: “Aşkın Bununla Ne Alakası Var?” ve “Gururlu Meryem”


60’larda ve 70’lerde o zamanki kocası Ike Turner ile bir ikili olarak ün kazandı. “River Deep – Mountain High” ve “Nutbush City Limits” gibi şarkılar birçok ülkede listelerde fırtınalar estirdi. Turner’ın çok sonra açıkladığı gibi, evlilik onun için bir çileydi. Ike onu dövdü ve zorbalık yaptı. 37 yaşında ondan kaçtı. Turner, boşanmayı hızlı bir şekilde atlatmak için ortak müzik yapımından tüm mali taleplerinden vazgeçti ve solo bir kariyere başladı.

45 yaşında yeniden ilgi odağı oldu: “Private Dancer” albümü 1984’teki solo atılımıydı. O andan itibaren dünyanın her yerindeki stadyumları ve müzik sahnelerini doldurdu. Çok sayıda hit aldı: “Aşkın Bununla Ne Alakası Var?”, “Proud Mary”, “Başka Bir Kahramana İhtiyacımız Yok” veya “Be Tender with Me Baby” bunlardan sadece birkaçı.

Turner çok sayıda müzik ödülü kazandı. 2021’de ABD, Cleveland’da “Rock & Roll Onur Listesi” ne alındı. Törende İsviçre’den video bağlantısıyla “81 yaşında bana hala ödül veriyorlarsa, bir şeyi doğru yapmış olmalıyım” diye şaka yaptı.


Turner’ın kendisinden önce 59 ve 62 yaşlarında ölen iki biyolojik oğlu vardı. Kendisinde kolon kanseri ve böbrek yetmezliği vardı. Kocası 2017’de böbreğini ona bağışladı. 2019 otobiyografisi “Aşk Hikayem”de hayattaki birçok acı dolu deneyimi anlattı, ancak Bach’ı kurtarıcısı ve hayatının en büyük aşkı olarak onurlandırdı.

Haberler/seb
 
Üst