Djokovic için Strife Geri Dönüyor. Yine de Avustralya Açık Finaline Geri Döndü.

AliDayı

New member
MELBOURNE, Avustralya — Novak Djokovic için her şey plana göre gidiyordu. Birçok önlemle bundan daha da iyi.

Bir yıl önce aşı olmayı reddettiği için onu kapı dışarı eden bir ülkeyi büyülemişti. Turnuvanın başında diz kirişindeki ağrı neredeyse tamamen ortadan kalkmıştı ve turnuvanın kritik ikinci haftasında neredeyse yenilmez görünmesini sağlıyordu. Bir başka Avustralya Açık tek erkekler şampiyonluğuna ve kariyerinin 22. Grand Slam şampiyonluğuna süzülme düzeninde göründü.

Ve sonra babası Srdjan Djokovic suları karıştırdı.

Sırbistan’ın gözde oğlu ve en ünlü vatandaşı Djokovic, Pazar günü 10. Avustralya Açık şampiyonası için Yunanistan’dan Stefanos Tsitsipas’a karşı oynayacak, ancak süzülme modeli resmen sona erdi. Bu turnuva boyunca diğer tüm maçlarında yer alan babasının dahil olmadığı düşmanca bir kalabalığın önünde Cuma günü Tommy Paul’ü düz setlerde 7-5, 6-1, 6-2 yendi.

Perşembe günü Srdjan Djokovic, Rod Laver Arena’nın dışında, bazıları Rus bayrakları taşıyan taraftarlarla bir görüntüde ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline destek olarak görülen “Z” sembollü bir gömlek giyen bir adamın yanında göründü. turnuvanın Rus ve Belarus bayraklarına yasağı.


Sırbistan’ın Rusya ile yakın siyasi ve kültürel bağları var ve Avrupa’nın geri kalanının çoğundan farklı olarak burada Rus işgaline verilen destek önemli. Olay dünya çapında manşetlere taşındı, Ukrayna hükümetinin öfkesini ateşledi ve hem turnuvayı hem de Djokovic’in ekibini hasarı kontrol etmek için çabalamaya sevk etti.


Cuma günü erken saatlerde Srdjan Djokoviç, Çarşamba gecesi oğlunun hayranlarıyla kutlama yaptığını ve uluslararası bir olaya neden olmak niyetinde olmadığını belirten bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Ailem savaşın dehşetini yaşadı ve biz sadece barış diliyoruz” denildi. “Yani bu geceki yarı finalde oğlum veya diğer oyuncu için bir aksama yok, ben evden izlemeyi seçtim.”


2023 Avustralya Açık

Yılın ilk Grand Slam etkinliği 16 Ocak – 29 Ocak tarihleri arasında Melbourne’da yapılacak.


  • Gündem Yok, Sorun Yok: Teniste, şampiyonları ezen veya neşelerini emen uzun bir başarı ve teşhir tarihi vardır. Bu Avustralya Açık’ta, radarın altındaki oyuncular çok ileri gitti.
  • Kamera ARKASI:Milyarderlerden, zengin şirketlerden ve yıldız oyunculardan oluşan bir zümre, sporu bozmak için nesilde bir kez karşılaşılabilecek bir fırsat olarak gördükleri şeye liderlik etmek için aylardır yüksek riskli bir savaşa girdiler.
  • Sonsuz Oyunlar:Maçlar sabahın erken saatlerine kadar uzanırken, oyuncular sağlıkları ve performansları için endişe duymaya başladı.
Saatler sonra, şiddeti kışkırtabilecek gösterileri söndürmek için daha hızlı davranmamakla eleştirilen Tennis Australia, göstericileri uzaklaştırmak için polisle birlikte çalıştığını ve oyuncular ve ekipleriyle önemi hakkında konuştuğunu söyleyerek kendi açıklamasını yaptı. rahatsızlığa veya aksamaya neden olan herhangi bir faaliyette bulunmamak. Organizasyon, Srdjan Djokovic’in maça katılmama kararına dikkat çekti.

Açıklamada, “Avustralya Tenis, barış ve Ukrayna’daki savaş ve şiddetli çatışmaya son verilmesi çağrısından yanadır” denildi.


Maçtan sonra Djokovic, babasının eylemlerinin yanlış yorumlandığını, Rusya’ya ve savaşa destek vermeye niyeti olmadığını söyledi.

Savaşa karşıyız, şiddeti ve savaşı asla desteklemeyeceğiz” dedi. Bunun aile için, savaştan geçen herhangi bir ülkedeki insanlar için ne kadar yıkıcı olduğunu biliyoruz.”

Babasıyla birlikte yarı finale katılmamasının kendisi için en iyisi olacağına karar verdiklerini ancak Pazar günü finalde onu orada izleyeceğini umduğunu söyledi.

“Kutuda olmaması hoş değildi” dedi.

Olayın oyununu nasıl etkilediğini yalnızca Djokovic biliyor, ancak ABD’den ilk kez Grand Slam yarı finalisti olan Paul’e karşı erken dönemde kararsızdı. Djokovic erken bir 5-1 öne geçti, ancak kürsü hakemine kendisini taciz eden bir taraftar hakkında şikayette bulunduktan sonra geçici bir korkuya düştü. Kalabalık, Amerikalı zayıf oyuncunun arkasında toplanırken ve savunan şampiyonla alay ederken sonraki dört maçı düşürdü. Djokovic ilk seti 7-5 kazandıktan sonra stadyumda yuhalamalar yankılandı.

Djokoviç, elini kulağına götürerek ve sanki “haydi” dercesine ellerini sallayarak karşılık verdi ve bu, Djokovic dünyanın neresinde oynarsa oynasın, ulumaları bastırmak için onun maçlarına giden Sırp taraftar yığınlarını kışkırttı.

Tsitsipas, iki setlik bir üstünlüğü teslim ettikten sonra 2021 Fransa Açık finallerinde Djokovic’e yenildi. Kredi… Fazry Ismail/EPA, Shutterstock üzerinden

Avustralya’nın önemli Yunan nüfusu nedeniyle yerel bir favori olan ve Yunanistan ve ABD dışında dünyanın en büyükleri arasında yer alan Tsitsipas’a karşı Pazar günü atmosfer muhtemelen daha da heyecanlı olacak. 2021’deki Fransa Açık finalinin rövanş maçı olacak. Orada, Djokovic iki set geriden gelerek ikinci Fransa Açık tekler şampiyonluğunu kazandı.


Tsitsipas bu kaybı atlatmak için mücadele etti ama o zamandan beri bu turnuvada tartışmasız en iyi tenisini oynuyor. Kim kazanırsa, dünyanın en iyi oyuncusu olacak.

Cuma günü Rus Karen Khachanov’u 7-6 (2), 6-4, 6-7 (6), 6-3’lük setlerle yendi. İkinci sette 4-4’te, Tsitsipas sıkı bir maça döndü, bir dizi genel gider için çabaladı ve 22 vuruşluk ralliyi yuvarlanan bir forehand galibiyle kazanarak Khachanov’un servisini kırdı ve ardından bir sonraki maçta seti perçinledi. Üçüncü sette bitiş çizgisi görünürken yalpalamasına rağmen, Tsitsipas dördüncü sette güçlü bir şekilde çıktı ve ikinci Grand Slam finaline, özellikle Yunan-Avustralyalı Mark Philippoussis ile hiç bu kadar hazır olmadığını söylediği bir sınava girdi. babasının koçuna yardım ediyor.

Khachanov’u yendikten sonra “Orada yapmaya çalıştığım şeyde hiçbir olumsuzluk veya olumsuzluk görmüyorum” dedi. “İşe yaramasa bile, karşılaşmam gereken herhangi bir sonuç, herhangi bir rakip konusunda çok iyimser ve pozitifim. Bu benim oyunumda eksik olan bir şey.”

Djokovic, haklı olarak yıllardır iç olumsuzluklarla mücadele etmedi. Oynadığı son altı Grand Slam’den dördünü kazandı ve genellikle zorluklarla karşılaştığında en tehlikeli olanıdır. Başa çıkmak zorunda kaldığı olumsuzluk, ister Covid-19’a karşı aşı olmayı reddetmesine yönelik eleştiriler, ister bu turnuva sırasında birkaç kez olan, onu rahatsız etmeye çalışan taraftarların maçlarından çıkarılması yönündeki talepleri olsun, dışsaldır.

“Geçen yıl ve bu yıl Avustralya’da uğraşmak zorunda kaldığım onca şeyle bunu yaşamak benim için hoş değil” dedi. “İstediğim veya ihtiyacım olan bir şey değil.”

Pazar günkü finalde pek çok eleştiri olabilir. Muhtemelen, Djokovic buna hazır olacak.
 
Üst