Covid’in Acı Bölünmeleri Liberal Bir İkonu Nasıl Lekeledi?

AliDayı

New member
Jacinda Ardern, Perşembe günü Yeni Zelanda başbakanı olarak istifa etme kararını, anlayış ve nadir görülen siyasi doğrudanlık talebiyle açıkladı – onu “Trump karşıtı liberalizmin bir amblemi” haline getirmeye yardımcı olan aynı nitelikler, ardından zehirli bölünmelerin hedefi haline geldi. koronavirüs pandemisi.

42 yaşındaki Bayan Ardern, düzenlediği basın toplantısında Yeni Zelanda’da Ekim ayında yapılacak seçimler öncesinde Şubat başında istifa edeceğini açıkladığında gözyaşlarını tutamadı.

“Bu işin ne gerektirdiğini biliyorum ve artık depoda bu işin hakkını verecek kadar yeterli olmadığını da biliyorum,” dedi. “Bu kadar basit.”

Bayan Ardern’in ikinci dönemi bitmeden ani ayrılışı hem ülke hem de dünya için sürpriz oldu. Yeni Zelanda’nın 150 yıldaki en genç başbakanı, bir pop yıldızı hızıyla ünlü statüsüne ulaşan küçük bir ulusun lideriydi.


Gençliği, belirgin feminizmi ve “nezaket siyasetine” yaptığı vurgu, birçok kişinin onu abartılı erkek liderlere hoş bir alternatif gibi görmesine neden olarak “Jacindamania” olarak bilinen bir fenomen yarattı.

Bununla birlikte, görevde geçirdiği süre, Christchurch’teki 2019 terörist saldırısı, birkaç ay sonra ölümcül White Island volkanik patlaması ve hemen ardından Covid-19 dahil olmak üzere çoğunlukla kriz yönetimi tarafından şekillendirildi.

Özellikle salgın, açık ve birleştirici bir iletişim aracı olarak onun güçlü yanlarını kullanıyor gibiydi – ta ki uzayan tecritler ve aşı zorunlulukları ekonomiye zarar verene, komplo teorilerini körükleyene ve bir tepkiye yol açana kadar. Bayan Ardern, dünyanın Covid kısıtlamalarının devam ettiği bir bölgesinde, pandemi politikasıyla ilişkisinin ötesine geçmek için mücadele etti.

Yeni Zelanda, Palmerston North’daki Massey Üniversitesi’nde siyaset profesörü olan Richard Shaw, “İnsanlar ona kişisel olarak yatırım yaptı ve bu her zaman çekiciliğinin bir parçası oldu” dedi.


“Totem oldu,” diye ekledi. “İnternetin en uç noktalarındaki ve o kadar da uçsuz bucaksız kenarlardaki insanların ona karşı kullandığı, salgına verilen belirli bir tepkinin kişileştirilmesi haline geldi.”

Nisan 2020’de Wellington’da koronavirüsle ilgili bir tecrit. Virüs yayılırken Yeni Zelanda sınırlarını kapattı ve ciddi kısıtlamalar getirdi. Kredi… Mark Tantrum / Getty Images

Ülkenin ilk hedefi cüretkardı: Bayan Ardern ve hükümete tavsiyelerde bulunan bir avuç önde gelen epidemiyolog, virüsü ortadan kaldırma ve onu tamamen Yeni Zelanda’nın dışında tutma umudunu sürdürdü. 2020’nin başlarında, ülkeyi – “beş milyon kişilik ekibimiz” dedi – kapatılan uluslararası sınırlara ve komşunun bahçesinden kayıp bir kriket topunu almak bile yasaklanacak kadar şiddetli bir kilitlemeye uymaya ikna etmeye yardım etti.


Coronavirüs Pandemisi hakkında daha fazla bilgi

  • Daha İyi Bir Covid Kışı:Amerika Birleşik Devletleri’nde Covid’in en kötü günlerinden bazıları, kışlar yatışırken geldi. Ancak bu sezon hastaneye yatışlarda bir artış henüz gerçekleşmedi.
  • Yeni Alt Varyant:Resmi olarak XBB.1.5 veya onun alt varyantı olan Kraken olarak bilinen Omicron varyantının oldukça bulaşıcı bir versiyonu, Amerika Birleşik Devletleri’nde hızla yayılıyor.
  • Pfizer’in Arttırıcıları:Federal yetkililer, Pfizer tarafından yapılan Kovid takviye aşılarının 65 yaş ve üstü kişilerde felç riskini artırabileceğine dair korkuların, yoğun bir bilimsel araştırmayla doğrulanmadığını söyledi.
Yeni, daha bulaşıcı varyantlar bunu imkansız hale getirdiğinde, Bayan Ardern’in ekibi hızla aşıları bulmakta zorlandı. Daha sonra katı aşılama zorunlulukları, insanları iş, dışarıda yemek yemek ve saçlarını kestirmek gibi faaliyetlerden alıkoydu.

Auckland Üniversitesi’nden bir epidemiyolog olan Dr. Simon Thornley, birçok Yeni Zelandalının, onun aşılıları aşısızlarla karşı karşıya getirme istekliliği olarak gördükleri şeye şaşırdıklarını söyledi.

Dr. Thornley, “Aşı zorunlulukları hakkındaki hayal kırıklığı önemliydi,” dedi. “İki sınıflı bir toplumun yaratılması ve bu tahminlerin olması gerektiği gibi çıkmaması ya da eleme açısından tahmin edildiği gibi çıkmaması – bu bir dönüm noktasıydı.”

Bayan Ardern, aşı zorunluluklarını bireysel hakların ihlali olarak görenler için ülke içinde ve dışında hedef haline geldi. İnternette komplo teorileri, yanlış bilgiler ve kişisel saldırılar patlak verdi: Bayan Ardern’e yönelik tehditler, özellikle aşı karşıtı gruplardan son birkaç yılda büyük ölçüde arttı.

Gerginlik geçen Şubat ayında tırmandı. Kısmen Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki protestolardan ilham alan bir protestocu kalabalığı, Wellington’daki Parlamento arazisinde üç haftadan fazla bir süre kamp kurdu, çadır kurdu ve trafiği engellemek için park halindeki arabaları kullandı.


Polis sonunda göstericileri zorla dışarı çıkardı, birçoğuyla şiddetli bir şekilde çatıştı ve 120’den fazla kişinin tutuklanmasına yol açtı.

Geçen Mart ayında Wellington’daki Parlamento binası yakınında toplanan protestocular, koronavirüs kısıtlamalarına ve zorunluluklarına karşı gösteri yapmak için. Kredi… Dave Lintott/Agence France-Presse — Getty Images

Sahneler, bu tür şiddete alışık olmayan bir ulusu şok etti. Bazıları göstericileri, diğerleri polisi ve hükümeti suçladı.

Dr. Thornley, “Yeni Zelanda tarihinde kesinlikle kara bir gündü,” dedi.

Ülkede yanlış bilgilerin yayılması üzerine bir kitap yazan Yeni Zelandalı yazar ve gazeteci Dylan Reeve, başbakanın uluslararası profilinin, onun hakkındaki komplocu anlatılarda muhtemelen rol oynadığını söyledi.

“Birdenbire bu kadar büyük bir uluslararası profile sahip olması ve tepkisinden dolayı geniş çapta selamlanması, yerel komplo teorisyenlerini gerçekten desteklemiş gibi görünüyordu” dedi. “Ardern karşıtı fikirler için küresel olarak benzer düşünen kişilerden destek buldular, muhtemelen Yeni Zelanda’nın uluslararası düzeydeki tipik önemi ile ölçeğin dışındaydı.”

Salgının en kötüsü gerilese bile saldırılar durmadı. Bu ay, eski Trump danışmanı Roger J. Stone Jr., Bayan Ardern’i “otoriterliğin kabadayısı” olarak tanımladığı Kovid yaklaşımı nedeniyle kınadı.

Perşembe günkü konuşmasında Bayan Ardern, belirli bir eleştirmen grubundan bahsetmedi ve yerine geçecek birini belirtmedi, ancak işinin zorluğundan ve yönettiği zor dönemden etkilenmeden edemeyeceğini kabul etti. .


“Bu kararın ardından sözde gerçek nedenin ne olduğu konusunda çok tartışma olacağını biliyorum” dedi ve ekledi: “Bulacağınız tek ilginç açı, bazı büyük zorluklarla geçen altı yılın ardından. , ben insanım. Politikacılar insandır. Elimizden geldiğince, elimizden geldiğince veririz ve sonra sıra gelir. Ve benim için zamanı geldi.”

Yeni Zelanda’daki Massey Üniversitesi’nde liderlik akademisyeni olan Suze Wilson, Bayan Ardern’in sözüne güvenilmesi gerektiğini söyledi. İstismarın cinsiyetinden ayrılamayacağını ve ayrılmaması gerektiğini söyledi.

Profesör Wilson, “Tankta gerçekten hiçbir şey kalmadığından bahsediyor ve bence buna muhtemelen katkıda bulunan şeylerden biri, maruz kaldığı şeye yönelik iğrenç düzeyde cinsiyetçi ve kadın düşmanı tacizdir,” dedi.

Bayan Ardern, Mart 2019’da Christchurch’teki Al Noor camisinin yakınında namaz kılmak için geliyor. Görev süresi kısmen camilere yönelik bir saldırıya verdiği tepkiyle şekillendi. Kredi… Kai Schwoerer/Getty Images

Perşembe günü Christchurch’ün barlarında ve parklarında Yeni Zelandalılar bölünmüş görünüyordu. Bayan Ardern’in beyaz bir üstünlük yanlısı tarafından iki camide 51 kişinin katledilmesine verdiği birleştirici tepki nedeniyle geniş çapta övüldüğü bir şehirde, barınma maliyeti gibi basit meseleler etrafında yerine getirilmeyen vaatler hakkında şikayetler vardı.

Yaklaşık dört yıl önce saldırıya uğrayan camilerden birinin yakınında yaşayan 72 yaşındaki Tony McPherson, ayrılan başbakanı “çok güzel konuşan ama yeterince yürüyüş yapmayan” biri olarak tanımladı.

“Barınma, sağlık hizmetleri” konusunda yetersiz kaldığını ve “göç konusunda mutlak bir karmaşa yarattığını” söyledi ve birçok işletmenin, tecritlerin ardından sınırların gecikmeli olarak yeniden açılması nedeniyle büyük personel sıkıntısı yaşadığını savundu.


Birçok seçmen için ekonomik sorunlar ön planda ve merkezde. Anketler, Bayan Ardern’in İşçi Partisi’nin, eski bir havacılık yöneticisi olan Christopher Luxon liderliğindeki merkez sağ Ulusal Parti’nin arkasında olduğunu gösteriyor.

Bir Christchurch barı olan Wilson’s Sports Bar’ın güvertesinde, bir motel müdürü olan 52 yaşındaki Shelley Smith, Bayan Ardern’in istifa haberine “şaşırdığını” söyledi. Yeni Zelanda ekonomisi üzerindeki etkilerine rağmen, 2020’de koronavirüsün toplumda yayılmasını bastırdığı için onu övdü. Bayan Ardern’i nasıl hatırlayacağı sorulduğunda, “bir kişinin kişiliği olarak” yanıtını verdi.

Bu çekicilik kaybolmuş olabilir, ancak birçok Yeni Zelandalı, Bayan Ardern’in uzun süre ortadan kaybolmasını beklemiyor. Bayan Ardern’in akıl hocası olan eski bir başbakan olan Helen Clark, görev süresini birçok küresel kuruluşla uluslararası konulara odaklanarak takip etti.

Profesör Shaw, Bayan Ardern için “Onun dünyada kaybolup gideceğini bilmiyorum,” dedi. “Daha büyük bir platforma sahip olabilir.”

Emanuel Stoakes, Natasha Frost ve Livia Albeck-Ripka raporlamaya katkıda bulundu.
 
Üst