“Bu bir tür güç fantezisi”

semaver

New member
Genç blog yazarı Linnea, Tiktok’ta @linneasky kullanıcı adı altında topluluğuyla düzenli olarak küçük vlog’lar paylaşıyor. Kelimenin tam anlamıyla, platformdaki diğer birçok içerik oluşturucudan daha fazla olumsuz sözler yağmuruna tutuldu. Altında nefret bulamayacağınız bir video yok denecek kadar azdır. Yine de kararlı ve günlük hayatı hakkında Tiktoks paylaşmaya devam ediyor.

Linnea: “Affedersiniz, yıl 2022”

Linnea’nın Tiktok erişiminin kökeni geçen yıla kadar uzanıyor. Linnea sütyen takmadığı için bir yorum aldığında, bir videoda “Afedersiniz, 2022!” Video platformda viral oldu ve yorum sütunları hala bu ifadeyle spam ediliyor. İzleyiciler açıkça dalga geçiyor. Bu, platformun diğer kullanıcılarının sesli olarak yayınladığı birçok video ile de gösterilir.

Linnea’nın telaffuzu da sık sık eleştirilir ve yorumlarda taklit edilir. Örneğin, “Wimperntuschi” ve “Toasti” dediği için alay ediliyor – bu türden yorumlar neredeyse onun Tiktok’larının her birinde bulunabilir.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız tik tok, makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

23 yaşındaki birçok örnekten sadece biri. YouTuber “Dragon Lord” vakası, nefretin internette ne kadar aşırı olabileceğini gösteriyor. O da kısmen kendi provokasyonuyla olumsuz haberler ve hatta tehdit yağmuruna tutuldu. İkamet ettiği yer de bilindiğinden ve nefret edenler tarafından bir hac yeri olarak görüldüğünden, siber tuzağa ek olarak tekrarlanan çatışmalar ve yıkım yaşandı.

Uzman çevrimiçi nefretle ilgili ipuçları veriyor

Bu nefret nereden geliyor? Bir kamu figürü olarak bununla nasıl başa çıkabilirsiniz? Peki ya ilgili insanlar? Siber zorbalık uzmanı Christian Scherg, bu soruların yanıtlarını biliyor.

Bay Scherg, kendinizi internette herkese açık bir şekilde tanıtırsanız ve böylece kendinizi savunmasız bırakırsanız, çevrimiçi nefretten siz mi sorumlusunuz?

Bu kendimi nasıl konumlandırdığıma bağlı. Ama: İnternete girdiğimde, bundan hoşlanmayan ve farklı görüşlere sahip insanlar da olacağını hesaba katmalıyım. Buna göre, en azından nefret konusunu hesaba katmalıyım.

Bazı insanlar muhtemelen nefretten ve getirdiği ilgiden de memnun mu?

Evet kesinlikle. Dikkat çekici şeyler yaparak geçimini sağlayan yeterince ünlü var. Bunların herkes tarafından iyi karşılanıp karşılanmadığı ikincildir. Önemli olan, tanıtımlarının olması. Ve tabii ki bu aynı zamanda sosyal medya kötü şöhreti için de geçerli. Maliyeti ne olursa olsun, yalnızca erişime ve olabildiğince çok takipçiye sahip olmak isteyen insanlar.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız tik tok, makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Nefret edilmenin bu insanları duygusal olarak hala etkilediğini düşünüyor musunuz?

Evet. Hatta bunu çok önemseyen yeterince insan var. Nefret almaya hazırlıksız insanlar. Olumlu mesajlar ileten ve bunu kişisel inançlarıyla yapan insanlar. Bu insanlar daha sonra bundan delicesine korkuyorlar. Her zaman sadece nefret alıyorsam psikolojik olarak da çok stresli. Örneğin, eğer bir etkileyiciysem, yine varoluşsal bir baskıya sahibim çünkü iş modelim büyük ölçüde erişime dayalı. Bu daha sonra parçalanmakla tehdit eder.

İnsanları tek bir kişiden tekrar tekrar nefret ettiren nedir?

Bu bir tür güç fantezisi. Diğer insanları yok ederek güç kullanabilirim. Biraz okul bahçesinde alay etmek gibi, çok daha yoğun, çok daha incitici ve çok daha tehdit edici. Genellikle ahlaki şeylerle, bu kişinin ihlalleriyle ilgilidir. Birisi çok şişman olabilir, çok zayıf olabilir, burnu çok uzun olabilir, birinin yanlış arkadaşları olabilir, yanlış şeyleri sevebilir. Birisi yanlış bir şey söyledi, yanlış şaka yaptı, yanlış ürünün reklamını yaptı. Birisi otantik değil, güvenilir değil. Şimdi bu insanların iptal edilmesini talep eden bir toplumla uğraşıyoruz. Ya da gerçekten yargılayabileceklerine inanıyor ve sonra o kişiyi dümdüz ediyor. Ve bir kez üstesinden geldiğinizi, insanların buna tepki gösterdiğini anladığınızda, çoğu kişi devam eder.

Kişiye

“Revolvermen” Genel Müdürü Christian Scherg, bir itibar yöneticisi, danışman, yazar ve öğretim görevlisidir. İşletme, felsefe, psikoloji, Almanca ve sinema okudu.

Çok ileri gidene kadar.

Pek çok insan, diğer taraftaki birinin nasıl hissettiğini düşünmez. Durumda, yaptıklarını yapma hakkına sahip olduklarını hissediyorlar çünkü bunu yapan pek çok kişi var. Bu bir grup dinamiği oluşturur. Bireysel bilincin yerini kolektif bir bilinç alır. Ve kolektif bilinçte, herhangi bir utanç veya bireysel sorumluluk duygusu azalır.

İnternetteki nefrete karşı tanınmış biri olarak yapabileceğiniz bir şey var mı?

Anahtar soru şudur: Benden gerçekte kim nefret ediyor? Bu gerçekten benden nefret eden benim kendi topluluğum mu? O zaman tabii ki büyük bir sorunum var çünkü o zaman yakın çevremde güvenilirliğimi kaybettim. Yoksa hedef kitlem olmayan bir topluluk mu? Kendi topluluğumu bana yardım etmeleri için motive edebilir miyim? Bu nefret edenleri yasaklayabilirim. Güçlü erişime sahip başkalarının yanımda olmasını sağlayabilirim. Ayrıca her şeyi bir süreliğine bırakabilir ve kanala duygusal olarak daha az tepki veren başka birinin ilgilenmesine izin verebilirsiniz. Nefretin ne kadar yoğun olduğuna bağlı olarak hukuki tavsiye alabilirim. Hakarete uğradığım an, ölüm tehdidi ya da benzeri bir şey yapıldığında her şeyi rapor edebilirim. Yapmamam gereken şey nefret edenlerin yorumlarına cevap vermek. O zaman bu sarmaldan çıkamam.

Bu metin ilk sırada DELİLER göründü.