Beyini Çalıştıran Yiyecekler

Bakec

New member
Beyini Çalıştıran Yiyecekler
Öncelikle şunu belirtmemiz gerek. Beyin aldığımız besinlerden elde edilen enerjinin %20 sini kullanır. Bunun dışında, beyin, kanın taşıdığı Oksijen ve glikozla beslenir. Fakat, belirli yiyecekleri daha fazla yiyerek hafızanızı, algılama yeteneğinizi, dikkatinizi artırıp, daha hızlı düşünebilme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

Odaklanma Sorunu İçin
Ceviz, fındık, fıstık, soğan ve karides gibi yiyeceklerin yenmesini öneriliyor. Ceviz, fındık, fıstık gibi yiyecekler konferanslarda, konserlerde, uzun Araba yolculuklarında, sinirleri kuvvetlendirirken, beyindeki haber alma Maddelerinin oluşumunu hareketlendirirler.

Soğan, aşırı yıpranmaya, fiziksel yorgunluğa karşı kanı sulandırır, beyin Oksijeni daha iyi alır. Karides, beyin besinidir. Vücuda önemli Omega-3 yağ asitleri sağlar. Dikkat verme süresini daha uzatır.

Stresle Başa Çıkmak İçin
Lahana , troid bezlerinin aktivitesini yavaşlattığı için stressiz öğrenmeyi sağlar. Stresin getirdiği atıştırma krizlerinde, düşük kalorisi sayesinde bol bol çiğ olarak yenebilir. Limon- portakal, C vitamininden dolayı canlandırır, algılama yeteneğini artırır. Çalışma ve sınav öncesi, limonata veya portakal Suyu için. Yaban mersini, beynin kanla daha iyi beslenmesi için, uzun süreli bir öğrenmede ideal bir meyvedir.

Ezber İçin
Havuç hafızayı güçlendiren en iyi besindir. Bunun yanısıra, hafızayı güçlendirmek için ananas, avokado, zencefil, kimyon gibi yiyecek ve baharatların tüketilmesi çok fayda sağlar. Havuç, beyin metabolizmasını canlandırarak, hatırlama yeteneğini arttırır, bir şey ezberlerken bir küçük tabak Sıvı yağlı havuç salatası yiyin. Uzun bir metin ezberleyebilmek için fazla miktarda C vitaminine ihtiyaç vardır. Ananas bunu sağlar, ayrıca önemli bir Element olan mangan içerir. Avokado, kısa süreli hafıza içindir. Fazla miktarda yağ asidi içerir. Çalışırken yarım avokado yeterlidir.


Yeni Fikirler Üretmek İçin
Yaratıcılığın geliştirilmesi için zencefil çok faydalıdır. Zencefilin içerdiği maddeler, beynin yeni fikirler üretmesini sağlar. Zencefil alındığı zaman kan sulandığı için vücutta daha serbest akar, beyin oksijenle beslenir. Zencefil dışında kimyon sa son derece faydalıdır. Kimyonun içerdiği uçucu yağlar, bütün sinir sistemini uyarır. Aniden bir fikre, bir buluşa ihtiyacı olan kişiler kimyon çayı içmelidir. Çay, bir fincana iki tatlı kaşığı dolusu kimyon eklenerek hazırlanabilir.

Mutlu Olmak İçin
Çilek mutluluk veren besinlerin başında yer alır. Bir kase çilek stresi gidereceği gibi, mutlu olmanızı da sağlar. Muz da tıpkı çilek gibi seratonin içerdiğinden dolayı mutluluk hormonu salgılar.

Acı biber her nekadar yenildiğinde ağzınızın tadını bozsa da içerdiği aromalar nedeni ile mutluluk hormonu sağlayan diğer bir besindir. Burada acı çiğ biber en etkili olanıdır.
 
Üst