Avustralya Bir Durgunluktan Kurtulabilir mi?

AliDayı

New member
Avustralya Mektubu Avustralya büromuzun haftalık bültenidir. Üye olmak e-posta ile almak için. Bu haftaki sayı, Avustralya bürosu muhabiri Natasha Frost tarafından yazıldı.

Eylül 2020’de, koronavirüs pandemisinin etkileri tüm dünyayı vururken, Avustralya kısa bir süre resesyona girdi ve ertesi yıl hemen tekrar sıçradı.

Bazen “Şanslı Ülke” olarak anılan ülke, rock yıldızı ekonomisiyle tanınır: zengin doğal kaynakların altın kaplama kombinasyonu, kolay ticaret, yetenekli, iyi eğitimli bir iş gücü ve tarihsel olarak sağlıklı göç oranları.

2020’nin sonlarında yaşanan bu ekonomik yalpalama, kısa olduğu kadar nadir de oldu: Avustralya, 1991’den beri resesyona girmemişti, hatta 2008 küresel mali krizinden düzgün bir şekilde sıyrılmıştı.

Dünyanın geri kalanı, diğer ulusların yanı sıra İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği üye devletlerinin çoğu için durgunluk olasılığı ile birlikte, acımasız bir görünümle karşı karşıya. Uluslararası Para Fonu başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonominin üçte birinin 2023’te resesyona girmesini beklediğini söyledi. Peki Avustralya nerede duruyor?


Sidney merkezli bağımsız bir ekonomist olan Nicki Hutley, şimdilik, Avustralya’daki çok az ekonomistin – arka arkaya iki çeyrek negatif ekonomik büyümenin – ana nedeni olarak bir durgunluk tahmin ettiğini söyledi. “Henüz orada olmazdım, ama kesinlikle en az yüzde 50 şans olarak değerlendirirdim” dedi.

Birçok açıdan Avustralya, uluslararası akranlarından daha iyi durumda. Ücretler oldukça ölçülü olmaya devam ediyor, ekonomi büyüyor ve işsizlik oranı yüzde 3,4 gibi rekor bir düşük seviyede. Ülke, İngiltere ve Avrupa’yı şimdiden rahatsız eden yüksek enerji fiyatları şokundan da daha az etkileniyor. Avustralyalılar tasarruflarını isteğe bağlı mal ve hizmetler için harcamış olsalar bile, tüketici harcamaları da güçlü olmaya devam ediyor.

Avustralya Rezerv Bankası, Aralık ayında sona eren yıl için yıllık yüzde 8’e yakın bir enflasyon oranı tahmin ediyor, 2023’ün sonunda yüzde 4,7’ye düşüyor ve bir sonraki yılın sonunda hedeflenen yüzde 2 ila 3’ün biraz üzerine çıkıyor. yıl.

Geçen yıl konuşan Avustralya mali işler sorumlusu Jim Chalmers, ekonominin “denizaşırı ülkelerden gelen dik rüzgarlar ve Avustralyalı aileler ve işletmeler üzerindeki önemli ve artan baskılar karşısında sağlam bir performans gösterdiğini” söyledi.

Ama ufukta fırtına bulutları var.

Hutley, “Teknik bir durgunluk olsun ya da olmasın, kesinlikle zor zamanlar geçireceğiz, ekonomi yavaşlayacak, insanlar bunu fark edecek” dedi. “Pek çok hane bunu zor bir şekilde yapacak ve az sayıda hane bunu özellikle zor yapacak.”


Geçim krizinin maliyeti henüz azalmadı ve diğer büyük dünya ekonomileri için iç karartıcı beklentiler de yurt içinde koşulları daha da zorlaştırabilir.

Enflasyonla mücadele için uygulanan sert parasal koşullar, özellikle yıl ortasından itibaren konut kredisi sahiplerini sert bir şekilde vuracaktır. Avustralya’nın diğer birçok ülkeden çok daha fazla değişken faizli ipotek kredisi vardır ve oranlar ayarlanırken hanehalkı bütçeleri üzerinde baskı oluşturur.

Emlak fiyatlarında büyük bir düşüş de birçok Avustralyalı için kötü haber olacaktır: Konut, hanehalkı servetinin neredeyse yüzde 60’ını oluşturmaktadır. Daha şimdiden, eyalet başkentlerindeki fiyatlar geçen yıl yüzde 5,3 düşerek 2008’den bu yana en büyük düşüşü yaşadı.

Çin, Avustralya’nın ekonomik tahminindeki belki de en büyük soru işareti. Ülkenin uzun süredir ülkenin en büyük ticaret ortağı olduğu ve bu hafta itibariyle, ilişkilerin erimeye başladığı bir dönemde, Avustralya’nın kömür ithalatına yönelik iki yılı aşkın süredir uyguladığı resmi olmayan yasağı kaldırmayı düşündüğü bildiriliyor. Yine de “Covid sıfır” yaklaşımından aniden vazgeçtikten sonra dalgalı yeniden açılışı, muazzam bir belirsizliği de beraberinde getiriyor.

Hutley, “Çin ile yapılan bu ticaretin bazılarıyla yapılan ticaretin nüansları hakkında daha az endişeliyiz ve Çin ekonomisinin genel gücü hakkında daha çok endişe duyuyoruz” dedi. “Her şey düşmeye başlarsa, bizim kömürümüzü alıp almamaları önemli değil, pek bir şey satın almayacaklar.”

İşte haftanın hikayeleri.


Avustralya ve Yeni Zelanda

Viking Orion Salı günü Avustralya kıyılarında karaya oturdu. Kredi… Julie Reby Waas, Reuters aracılığıyla

  • Hull Strands Yolcu Gemisinde 6 Gün Boyunca Denizde ‘Biyofoul’.Tanımlanamayan bir organizma, Avustralya’yı geminin yanaşmasını engellemeye sevk ederek yolcuları bir dizi liman durağını atlamaya zorladı.


  • Avustralya’da Helikopter Çarpması sonucu 4 kişi öldü. İki tekne, Gold Coast’taki bir turizm bölgesinde, bir tema parkının yakınında havada düştü. Bir soruşturma sürüyor ve raporun haftalar sürmesi bekleniyor.

  • Kabil’den Kaçışı En Zor Kısım Olacaktı.Avustralya’daki yeni hayatının yaklaşık 16. ayında, Afganistan kadın futbol takımının kalecisi olan Fati, “kaybettiğim onca şey”in altında hâlâ eziliyor.
Zamanın Etrafında

Kredi… The New York Times için Adam Powell’ın Fotoğraf İllüstrasyonu

  • New York, Los Angeles’a mı Dönüşüyor?New Yorklular ses banyolarını, kokteylleri ve yasal esrarı benimserken, özünde Kaliforniya kurumları Manhattan’ın her yerinde ortaya çıkıyor.


  • Bir Yerli Aktivist Kuşağı Yaratan Nükleer Çöplük.Tayvanlı bir kabilenin üyeleri için, adalarındaki bir atık alanı, hükümetin tutmadığı vaatlerin acı verici bir hatırlatıcısı ve daha fazla özerklik için verdikleri uzun mücadelenin bir sembolü olarak hizmet ediyor.


  • ‘Altın Eşcinseller’ Filipinler’de Sahneye Dönüyor. Toplum tarafından dışlanmış eşcinselleri desteklemek ve barındırmak için bir topluluk oluşturdular. Yıllar sonra, hala birlikte yaşıyorlar ve geçimlerini sağlamak için yarışmalar düzenliyorlar.
Avustralya büro gönderilerimizden memnun musunuz?
[email protected] adresinden bize ne düşündüğünüzü söyleyin.

Bu e-postayı beğendiniz mi?
Bunu arkadaşlarınıza iletin (biraz yeni bir bakış açısı kullanabilirler, değil mi?) ve buradan kaydolabileceklerini bildirin.
 
Üst