Ashleigh Barty Tenis Dışındaki Bir Yaşamda Rahat

AliDayı

New member
New York Times Spor departmanı, konuları tekrar gözden geçirmek Geçen yıldan bazı zorlayıcı makaleler. Martta, tenis yıldızı Ashleigh Barty sporu bıraktı , Avustralya Açık’ı kazandıktan iki aydan kısa bir süre sonra. İşte bir güncelleme.

Tenisin en iyi oyuncuları Ocak ayında Avustralya’nın Melbourne kentinde yılın ilk Grand Slam turnuvası için bir araya gelirken, son kadın şampiyonu Ashleigh Barty de onların arasında olacak ama unvanını korumak için değil.

2022’de spordaki en şaşırtıcı gelişmelerden biri olan Barty, 44 yıl sonra Avustralya’yı kazanan ilk Avustralyalı olduktan sonra, Mart ayında 25 yaşında, kadınlar sıralamasında ve dünyanın bol bol güneşlenen bölgesinin zirvesinde emekli oldu. Bekarlar başlığını açın.

Turdan erken ayrılması, Roger Federer’in 41 yaşında emekli olduğu ve artık 41 yaşında olan Serena Williams’ın ABD Açık’taki son turnuvasını oynadığı bir sezonda daha da çarpıcıydı.

21. yüzyılın önde gelen oyuncuları, önceki şampiyonların bıraktığı çağlardan çok daha önce oyunda kalarak, kalıcı mükemmellik için yeni ölçütler belirlediler. Barty trende karşı çıktı.

Dokuz ay sonra pişmanlık duyan var mı?

Geçen hafta Avustralya’nın Brisbane kentinden telefonla konuşan Barty, “Dürüst olmak gerekirse, sanırım beni en çok ne kadar rahat ettiğim şaşırttı,” dedi. “Bu kadar odaklandıktan sonra tenisten sonra hayatımın nasıl görüneceğini bilmemek muhtemelen olağan bir korku ya da belirsizlikti.”

Barty, tenis pistinin “çok düzenli yaşamına” alışmıştı.

“Bununla nasıl başa çıkacağımdan biraz emin değildim çünkü ben organize olmayı seven bir insanım” dedi. “Muhtemelen bunda biraz korku vardı, ancak genel olarak bu bir sorun, endişe veya endişe değildi. İyi yönden en şaşırtıcı olan şey, tıpkı herkes gibi olan ve her zaman istediğim şey olan bu hayata oldukça sorunsuz bir şekilde kaymış olmam.

Kendini “ev insanı” olarak tanımlayan Barty, uzun süreli partneri Garry Kissick ile Temmuz ayında evlendi ve emekli olduğundan beri arkadaşları ve ailesiyle hatırı sayılır bir zaman geçirdi. Ama hayatı hala herkesinki gibi değil.

Para ödülü olarak yaklaşık 24 milyon dolar ve ciro olarak milyonlarca dolar kazandı ve kendisinin bir tenis şampiyonu olmasına yardım etmek için yaptıkları fedakarlıklara minnettarlığını ifade etmek için ailesinin evlerindeki ipoteği tıssedebildi. Emekli olduktan sonra, mükemmel bir eğlence amaçlı golfçü olan Barty, St. Andrews’daki Old Course’ta bir raund oynamaya davet edildi ve Barty, İngiliz Açık’ı kazanan arkadaşı Queenslander Cameron Smith’i takip etmek için orada kalış süresini uzattı.

Barty, Temmuz ayında bir ünlü etkinliği sırasında İskoçya’da golf oynadı. Kredi… Paul Childs/Reuters

Birden fazla spor dalında yetenekli olan Barty, turne hayatının zihinsel gerilimi ve yalnızlığı nedeniyle, profesyonel bir golfçü olmayı ya da 17 yaşında tenise ilk belirsiz ara verdiğinde kısa bir süre oynadığı profesyonel krikete geri dönmeyi reddetmiştir. 17 ay sonra 2016’da yeni koçu Craig Tyzzer ile oyuna geri döndü ve 2021’de Wimbledon da dahil olmak üzere üç büyük tekler şampiyonluğu kazandı. 121 haftayı 1 numarada geçirdi.

Emekli olduğunda zirveye yerleşti ve Polonya’dan patlayıcı bir yetenek olan Iga Swiatek hızla 1 numarayı devralıp sezona hakim olsa da, Barty’nin varlığının denklemi nasıl değiştireceğini merak etmemek zor değildi.

Barty, “Galiba biraz tuhaftı,” dedi. “Ama sanırım benim için en az önemli olan şey buydu: Sıralamada neredeydim. Birçok insanın bunu anlaması zordu.”

Neden emekli olduğunu en iyi nasıl özetleyebiliriz?

“Hayallerimi gerçekleştirdim” dedi. “Herkesin farklı hayalleri ve başarıyı tanımlamanın farklı yolları vardır. Ama benim için elimden gelen her şeyi verdiğimi biliyordum ve en büyük çocukluk hayalimi gerçekleştirdiğim için şanslıydım ve artık orada başka neler olduğunu keşfetmenin ve sanırım bir anlamda açgözlü olmamanın zamanı gelmişti. tenis oynamaya devam etmem çünkü benden beklenen buydu ve sonra gözlerini kırpıyorsun ve belki diğer şeyler seni geçip gitti.

Barty emekli olduktan sonra bir dizi çocuk kitabı ve Avustralya’da basılan ve 10 Ocak’ta Amerika Birleşik Devletleri’nde çıkacak olan otobiyografisi “My Dream Time” üzerinde çalıştı.

Anılarını yazma sürecinin “terapötik” olduğunu söyledi.

“Gerçekten zor anlarla ilgili bir bölümü kapatmanın ve ardından en harika anlardan bazılarını yeniden ziyaret edip yeniden kutlamanın bir yolu,” dedi. “Yani, bu anlamda kesinlikle büyük bir yıldı. Kort dışında çok şey oluyordu ve şu anda yılın sonunda oldukça yorgunum ve tipik olarak bir tenis sezonunun ortasında, hemen hemen yaklaşmakta olan bir Avustralya yazına hazırlanıyor olacağımı düşünmek korkutucu. köşe.”

Bunun yerine Barty, tatillerini ailesiyle geçirecek ve ardından 16 Ocak’ta başlayacak olan Avustralya Açık’ta sponsorları için forma giyecek.

Barty, Ocak ayındaki Avustralya Açık finalinde. Unvan için Danielle Collins’i yendi. Kredi… The New York Times için Alana Holmberg

Avustralyalı gençlere yardım etmeye ve spor ve eğitime ağırlık vererek 2023’te kendi vakfını kurmaya hazırlanıyor. Ayrıca, Avustralya’da seçkin bir tenis akademisi kurmak için Tyzzer ve eski koçlarından biri olan Jason Stoltenberg ile bir araya gelme planlarını duyurdu. Özellikle gençlere akıl hocalığı yapmaya hevesli ama turnelerde koçluk yapmıyor.

Teniste geri dönüş sıkıntısı yaşanmadı: Margaret Court, Bjorn Borg, Kim Clijsters ve Justine Henin erken emekli olduktan sonra tura geri döndüler ve Court ve Clijsters geri döndüler ve büyükler kazandılar. Ancak 25 yaşında emekli olmak Barty’ye yeniden düşünmesi için bolca yıl veriyor olsa da, Mart ayında geri dönüşün kapısı “kapalı ama asma kilitli değil” şeklindeki yorumundan sonra bile bunu yapması pek olası görünmüyor.

“Bu yıl oturup düşünmek ve özümsemek için ne kadar çok zaman harcarsam, bunun bir daha asla profesyonel olarak rekabet etmem anlamında olmadığını düşünüyorum” dedi. “Ama asla sporun içinde olmayacağım. Bu yüzden, bana çok şey veren sporun tadı olan tenis düzeltmemi her zaman burada alacağımı düşünüyorum.”