Altın Palmiye’yi Justine Triet “Bir Düşüşün Anatomisi” ile kazandı

semaver

New member
Cannes. Altın Palmiye bir Fransız kadına gidiyor ama Cannes Film Festivali’ndeki ödül töreninden sonra bir Alman da gündemde: Sandra Hüller. İki ödüllü filmde rol aldı: Justine Triet’in Altın Palmiye’yi kazanan draması Anatomy of a Fall ve festivalin en önemli ikinci ödülünü Jonathan Glazer’ın Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan filmi The Zone of Interest aldı. Glazer Pazar gecesi yaptığı açıklamada, her iki filmdeki performansının da olağanüstü olduğunu söyledi. “Sandra Hüller için ayrı bir kategori bulmalılar.”


45 yaşındaki oyuncu ödül töreninin ardından şunları söyledi: “Kazandığımızı anladığımızda seyirciler arasında çok mutlu bir an, iki mutlu an oldu.”

“Bir Düşüşün Anatomisi”: Şeffaf olmayan bir sanık olarak Huller


Fransız Justine Triet’nin “Bir Düşüşün Anatomisi” ile ana ödülü karmaşık bir drama aldı. Filmin bir kısmı bir mahkeme salonunda geçiyor. Odak, Hüller’in canlandırdığı yazar Sandra’da. Kocasını evlerinde öldürmekle suçlanıyor. Ancak olay net değil ve tanık yok. Sandra’nın romanları bile mahkemede delil olarak gösteriliyor. Olay medyada incelenir. Çiftin, olay sırasında evde olmadığı sanılan görme engelli bir çocuğu var. O da mahkemeye çıkmalı ve olanlara dair kendi anlatımını sunmalıdır.


Huller, izleyiciyi sonuna kadar onun güdüleri hakkında tahmin etmeye zorlayan opak bir kadını oynuyor. Yönetmen Triet, ödül töreninin ardından başrol oyuncusuna övgüde bulundu. “Sette olan her şeye son derece açık,” dedi. Çok fazla prova yapmanıza gerek yoktu. “Sandra çok erişilebilir, çok açık olmayı başarıyor.”

“Bir Düşüşün Anatomisi” öncelikle ne olduğuyla ilgili değil. Hikayelerin nasıl inşa edildiği sorusuyla ilgili. Yönetmen Ruben Östlund’un başkanlığındaki jüri, virtüöz bir başrol oyuncusu ile karmaşık bir çalışmayı ödüllendirdi.

Akış Ekibi


Netflix & Co. için en iyi dizi ve film ipuçları – her ay yeni.


“İlgi Alanı”, toplama kampı komutanı Rudolf Höß (Christian Friedel) ve ailesinin hayatını konu alıyor. Huller, Höß’ün karısı Hedwig’i oynuyor. Dizi, Auschwitz toplama kampının hemen yanında lüks bir evde yaşayan Höß ailesinin günlük ev hayatını anlatıyor. İzleyiciler yalnızca Auschwitz’in dış duvarlarını veya tüten bir bacayı görür. Hedwig onun görkemli bahçesinden geçerken ya da bebeğe çiçek gösterirken çığlıklar duyulabilir. Korku, Höß ailesinin yaşamıyla olan keskin tezatla netleşiyor. Hikâye boyunca, hem incelikli hem de güçlü bir şekilde, Hüller, karakterinin içinde gizli yatan canavarlığı gözler önüne seriyor.

En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu


Huller, en iyi kadın oyuncu ödülünün favorisi olarak takas edilmişti. Ancak bu Türk oyuncu Merve Dizdar’a gitti. Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlara Dair adlı oyununda bir öğretmeni canlandırıyor. Japon Koji Yakusho, Wim Wenders’ın “Perfect Days” filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü.


En İyi Yönetmen ödülü La Passion de Dodin Bouffant (İngilizce adı The Pot-au-Feu) ile Vietnam doğumlu Fransız Tran Anh Hung’a gitti: 19. yüzyılda yaşayan tuhaf bir aşçı ve patronunun .yy oyunları hakkında bir aşk hikayesi. Jüri Ödülü, Fallen Leaves filmiyle Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismäki’ye verildi. Yuji Sakamoto, Hirokazu Koreeda’nın “Canavar” filmiyle En İyi Senaryo Ödülü’ne layık görüldü.

44 yaşındaki Triet, Cannes’da Altın Palmiye’yi kazanan üçüncü kadın oldu. Film festivalinin bu yıl 76.’sı düzenlendi. Ödül töreninin ardından Triet, çalışmaya başladığında kadın rol modeli olmadığını söyledi. Bu konuda köklü bir değişimin başlangıcında olduğumuza inanıyorum” dedi.

Haberler
 
Üst