Stefan Kuntz: “Takımım ikinci yarıda şahane bir oyun ortaya koydu”

Urfalı

Global Mod
Global Mod

A Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, Portekiz karşısında bilhassa ikinci yarıda epey âlâ bir futbol ortaya koyduklarını, oyuncularıyla gurur duyduğunu söylemiş oldu.

3-1 kaybettiğimiz müsabakanın akabinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Kuntz, “Kaç tane gollük şutumuz olduğunu hiç önemsemiyorum. Bizim Portekiz’den daha fazla bahtımız oldu. Ben istatistiklerle ilgilenmiyorum. Grubum ikinci yarıda mükemmel bir oyun ortaya koydu. Birinci 20 dakikayı büsbütün harcadık, alanda yüreğimiz yoktu. Portekiz’den birinci golü yememizin akabinde bir uyanış gerçekleşti. Bundan daha sonra üç gol şutumuz oldu, tehlikeli ortalarımız oldu. İkinci golü biraz aptalca yedik.” tabirlerini kullandı.

Stefan Kuntz, 3’lü savunma tercihi hakkında ise, “niçin 3’lü oynadık? Zira Portekiz’in epey orta yaparak oynayan bir şekli olduğunu biliyorduk, birebir oyuna odaklanmadık. Devre içinde oyuncularıma dedim ki ‘İkinci yarıda sahiden oynayacağınıza inanıyor musunuz?’ ‘Evet biz eminiz’ dediler. Ben de ‘bu biçimde gösterin sahada’ dedim. İkinci yarıda bunu etkileyici biçimde gösterdiler. Portekiz’de deplasmanda oynarken neredeyse bütün maçı değiştirmek üzereydik. birlikteliği yakalama talihimiz oldu. daha sonrasında herbiçimde pek hayli insan maçın nerelere gidebileceğini varsayım ediyordur. Letonya’da maç talihimiz vardı, bugün yoktu. Bu maçı ele alırsak, bu maçın üzerine koyarak gidersek öğrenilecek şeyler var. Bunun üzerine koyarak büyüyen bir ekibimiz olabilir. Hakikaten kadromla gurur duyuyorum. Bu performansımızdan dolayı Türkiye’deki kimse utanmamalı. Lakin katiyen öğreneceğimiz şeyler var, her şeyi eksiksiz yapmadık.” biçiminde konuştu.

Kuntz, “Maçın akabinde Burak ile konuştunuz mu?” sorusuna, “Hayır konuşmadık. Maç sonunda onun biraz rahatlaması ismine saha içerisinde bir küme oluşturduk. ‘Bu ekibin kaptanı olduğun için gurur duymalısın.’ dedik. Letonya’da kaydettiği penaltı golü olmasaydı bugün play-off maçını oynuyor olmazdık. Grup için değerli bir durumdu, ele geçirilen bir fırsattı lakin kimi vakit bahta gereksiniminiz oluyor.”cevabını verdi.

Stefan Kuntz, “Üçlü savunma Ronaldo’nun etkisiz kalmasını sağladı mı?” sorusunu, “Fikirlerimizden biri buydu fakat maçı yalnızca Ronaldo’ya karşı oynamıyorduk. Birfazlaca alanda âlâ şeyler yaptık. Savunmada oynayan üç oyuncumuzun yaş ortalamalarına baktığınızda başarılan epeyce âlâ bir şey. Her türlü hamle çizgisini zorlayabilecek kapasitede bir savunmamız olduğunu anlıyoruz.” formunda cevapladı.

Kuntz, Berkan Kutlu’nun performansıyla ilgili gelen bir sorunun akabinde ise, “İlk yarıya bakarsak geliştirdiğimiz hamle ataklarının o taraftan geldiğini nazaranceksiniz. Birinci sefer bu mevkide oynadı. Oyuncularımızla ilgili biraz daha sabırlı olmalıyız. Açıkçası ben performansından şad oldum.” değerlendirmesinde bulundu.

Stefan Kuntz, bu maçtan çıkardıkları derslerin sorulması üzerine ise, “Maç planına sadık kalmak. Öncelikle kadromun bunu düzgünce öğrenmesi gerekiyor. Birinci 20 dakikanın boş geçmemesi gerekiyordu. Her konumda isabetsiz paslar oldu. Taktiksel manada her mevkiden mutlu olduğumu söyleyemeyeceğim. İkinci yarıda bu konularda uyguna gidiş vardı. Oyuncularıma ‘Eski sisteme geri dönmek ister misiniz?’ diye sordum. Hayır mevcut sistemden mutluyuz dediler. bir daha planladığımız doğrultuda gelişmeye devam etmek istiyoruz. Portekiz’i tebrik ediyorum.” açıklamasını yaptı.