Stefan Kuntz: “kuvvetli ekiplerle uğraş edecek potansiyele sahibiz”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
A Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off yarı finalinde yarın Portekiz ile deplasmanda oynayacağımız maç öncesinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Dragao Stadı’nda gerçekleşen görüşmede soruları yanıtlayan ve nazaranve geldiğinden bu yana ulusal kadronun hem eleme maçlarını tıpkı vakitte geleceğine yönelik planlamalar yaptıklarını belirten Kuntz, Portekiz karşısında taktik dizilişleriyle ilgili olarak, “Rakibin durumuna nazaran konum alıyoruz. Rakibin kusursuz oyuncuları var, bizim de mükemmel oyuncularımız var. Maç planımız olması gerekiyor. Maç planımızın doğrultusunda hareket etmemiz gerekir. Yarın alanda hareketli olacağız, rakibin oyunundan fazlaca bizim ne yapacağımız kıymetli. Rakibin oyuncularına tepki göstermemiz gerek. Bunun üzerine çalışacağız.” sözlerini kullandı.

Kuntz, “Sırbistan, Portekiz’i son küme maçında mağlup etmişti. Bu maç bize referans olur mu?” sorusuna ise, “bahsetmiş olduğuniz maçı düşündüğünüz vakit futbol için uzun bir süre geçti. Üzerinden vakit geçti, futbolda günlük düşünmek gerek. Futbolda biraz da talih gerek. Tüm oyuncuların tıpkı anda güzel oynaması gerek. Fernando Santos 8 yıldır Portekiz’de nazaranv yapıyor, benim daha 8 ayım olmadı. Ben de bu biçimde bir şey başarmak isterim hoca olarak. Kendisi fazlaca tecrübeli bir hoca. Ekibi nasıl yöneteceğini, bu biçimde durumlardan nasıl çıkacağını bilen birisi. Geçmişle epey fazla yaşamadığımı, bugüne bakmak istediğimi biliyorsunuz.” cevabını verdi.

Stefan Kuntz, Portekiz maçında oyuncularına güvendiğini belirterek, “bu biçimdesine kuvvetli çabalara dayanabilen bir ekip oluşturmak istiyorum. Büyük gruplara karşı gayret edebilme potansiyeline sahip bir kadromuz olduğuna inanıyorum. Ronaldo’dan bahsediyorsunuz fakat 11 oyuncu alana çıkacak. Hepsi olağanüstü mesleği olan oyuncular. Savunmacılarımızın da bu güçlü çabaya hazır olduğuna inanıyorum.” sözlerini kullandı.

Kuntz, Portekiz’de 3 oyuncunun Kovid-19 ve sakatlık sebepleriyle takım dışı kalması hakkında ise, “bahsetmiş olduğuniz bahsin avantaj olduğuna inanmıyorum. Alman Ümit Mili Grup teknik yöneticisi olarak Avrupa Şampiyonası’nda Portekiz’le final oynadım. Ne kadar maça tutunduklarını biliyorum. Formda olan bir oyuncu oynamıyor, yerine oynanan oyuncular daha yeterli performans gösterebiliyor. O yüzden muhakkak Portekiz’de 3 oyuncunun olmaması avantaj değildir diye düşünüyorum.” biçiminde konuştu.

Stefan Kuntz, bir İtalyan gazetecinin, “İtalya, Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’yi mağlup etmişti. Bu maçı kazanarak İtalya’dan rövanşı almayı düşünüyor musunuz”? sorusunu ise, “Büyük annem şu biçimde bir öğüt vermişti, ‘Değiştiremeyeceğin şeyler hakkında fazla düşünme.’ Oraya gelmediğimiz için çabucak hemen bir şey düşünmüyorum oraya gelelim düşünürüz.” formunda yanıtladı.

Ulusal kadro teknik yöneticisi Juventus’tan eski ekip arkadaşları Merih Demiral ve Ronaldo’nun karşı karşıya gelecek olmasının hatırlatılması üzerine ise, “Merih hayli memnun eski grup arkadaşı Ronaldo’ya karşı oynayacağı için. Santos, Hakan Çalhanoğlu’na olumlu şeyler söylemişse ona katılıyorum.” açıklamasında bulundu.

Kuntz son olarak, oyuncularına özel olarak penaltı çalıştırmayacağını da kelamlarına ekledi.

Burak Yılmaz: “Portekiz’e hürmetimiz büyük lakin buraya elenmeye gelmedik”

A Ulusal Futbol Ekibimizin Kaptanı Burak Yılmaz, Portekiz’in dünyanın en yeterli oyuncusuna sahip olduğunu lakin çeşidi geçeceklerine inandıklarını söylemiş oldu.

Burak Yılmaz, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off tipi yarı finalinde Portekiz ile yarın deplasmanda yapacağımız müsabakaya ait karşılaşmanın oynanacağı Dragao Stadı’nda açıklamalarda bulundu.

İki grubun da Dünya Kupası’na gitmek istediğini belirten Burak, “Çok güç bir kura çektik, Portekiz ile Porto’da oynamak daha da farklı. Portekiz dünyanın en âlâ oyuncusuna sahip ve ona yakın fazlaca değerli oyuncuların takımlarında olduğunu görüyoruz. Hürmetimiz büyük fakat buraya hiç bir şeyi kabul ederek, baştan yenilmiş üzere, elenmiş üzere düşünerek gelmedik. Bizlerin de hayali var, ulaşmak istediğimiz yerler var. Ülkemizi Dünya Kupası’nda temsil etmek istiyoruz. Sizlerin de bunu istediğini biliyoruz.” sözlerini kullandı.

Kaptan Burak, “Lille’den ekip arkadaşın Fonte, ‘Burak arkadaşım fakat yarın alanda arkadaşlık olmayacak’ dedi. Hem bu kelamı nasıl değerlendirsin. tıpkı vakitte Fonte’yi yakından tanıman bir avantaj olur mu?” sorusuna, “Fonte uygun arkadaşım, alanda arkadaşlık olmayacak demiş epeyce yanlışsız söylemiş. Onunla saha haricinde her vakit arkadaşız, kıymetli muvaffakiyetler yakaladık fakat söylemiş olduği her şeye katılıyorum. Yarın alanda arkadaşlık olmayacak. Benim onu onun beni tanımasının avantaj ya da dezavantaj olacağını düşünmüyorum. Zira bunlar tek maç, eleme maçı, her an her şey olabilir. İnşallah yarın günümüzde oluruz ve kazanan taraf biz oluruz.” cevabını verdi.

“Cristiano Ronaldo benim için dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyuncusu. Buna hürmet duyacaklarını düşünüyorum. Ona hürmetim var ve epeyce seviyorum.” kelamlarını kullanan tecrübeli futbolcu, “Onun son Dünya Kupası mı bilemem fakat benim son dünya kupam olacağına eminim. Onun için alana çıkıp elimden geleni yapmak, ülkeme yardımcı olmak istiyorum. bir evvel olduğu üzere. Bu formayı taşımak her şeyden daha değerli, her genç kardeşimizin hayali, ben de buradayım ve kaptanım. Son dünya kupam olduğuna eminim Ronaldo’nunkini bilemem. Buraya gelene kadar hayli gurur yaşadım, büyük mutluluklar yaşadım ve yaşattım. Gururlu bir biçimde yarın inşallah bakılırsavimi yapacağımı düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Ulusal kadrodaki oyuncuların durumunun sorulması üzerine ise Burak Yılmaz şöyleki konuştu:

“Çok formda oyuncularımız olduğunu düşünüyorum. Kendi kadrolarında epeyce formda oyuncularımız var. Lakin biz Avrupa Şampiyonası’na giderken de epey formda güzel durumda gittik. Futbol günlük, neyin ne olduğu, yediği içtiği, uykusu kendisine bakması her şey performansı belirliyor. Lakin ben uygun durumda olduğumuzu düşünüyorum. Arkadaşlarımızın epey istediğini görüyorum. Öz inançlılar, bu epey değerli. Portekiz’in Lizbon’da oynadığı maçlarla Porto’da oynadığı maçlar daha farklı. Porto’da seyirci daha agresif. Buna hazırlandık. Her şeyiyle maça hazırlandık, güzel durumdayız. Futbol bu yarın ne olacağa natürel ki belirli olmaz.”

Dünya Kupası’na kümeden direkt katılma bahtları da olduğunu hatırlatan Burak, “Dünya Kupası elemelerine epeyce güzel başladık. Aslında önder de çıkabilirdik lakin performans eksikliği öteki kaideler, hal ve durumlar bizi ikinci olmaya itti. Dünya Kupası’na başlarken Hollanda’nın olduğu kümede herkes onların başkan çıkacağını düşünüyordu fakat biz büyük bir atak yapıp liderliği ele aldık, kendi kusurlarımızla ikinci olup play-off’a kaldık. Biz başkan olsaydık, Hollanda, Portekiz, İtalya yarışıyor olacaktı. En güç kurayı çektik. Bu da futbolun hoşluğu. Buralara gelmek de değerli. Norveç’i geçtik. Bunları kenara bıraktık, yarın elemeye motive olduk. Portekiz maçında gereğini yapacağımı düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

Burak Yılmaz, “Dünyanın en uygun oyuncusuna sahip ve eski Avrupa Şampiyonu’na karşı oynayacaksınız. Çeşidi geçeceğinizi düşünüyor musunuz”? sorusunu, “niçin buradayız! Natürel ki mümkün. Biz laf olsun diye buraya gelmedik. Büsbütün inanıyoruz. Kaybedebiliriz Avrupa şampiyonu olmuş bir Portekiz, dünyanın en âlâ oyuncusu olmuş Ronaldo’nun önderliğindeki bir ekibe karşı oynuyoruz. Lakin biz hiç bir şeyi kabul edip gelmedik. Kaybedersek de kabul edip kaybetmeyeceğiz. Bunun olabileceğine yürekten inanıyorum.” halinde yanıtladı.