Planlanan suikast – ABD’yi ziyaret ederken tehlikede miydi?

semaver

New member
Washington. Geçen yıl hayatını kaybeden İngiliz Kraliçesi II. Elizabeth, onlarca yıl önce Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptığı bir gezide büyük tehlike atlatmış olabilir. Bu, ABD Federal Polisi FBI tarafından bu hafta yayınlanan belgelere göre. Mart 1983’te kocası Prens Philip ile Batı Kıyısı’na yaptığı gezi sırasında, hükümdar da San Francisco’da durdu.


Bir ay önce, İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) sempatizanları arasında popüler olan bir bara sık sık giden yerel bir FBI ajanı, kızının Kuzey İrlanda’da plastik mermiyle öldürüldüğünü iddia eden bir adamdan bir telefon aldı.Kraliçe II. Elizabeth (sağdan ikinci) ve kocası Prens Philip (solda), Amerika Birleşik Devletleri ziyareti sırasında HMY Britannia gemisinde dönemin Başkanı Ronald Reagan ve eşi Nancy ile fotoğraf çektirmek için poz veriyor.


Kraliçe II. Elizabeth (sağdan ikinci) ve kocası Prens Philip (solda), Amerika Birleşik Devletleri ziyareti sırasında HMY Britannia gemisinde dönemin Başkanı Ronald Reagan ve eşi Nancy ile fotoğraf çektirmek için poz veriyor.

© Kaynak: resim ittifakı / Photoshot

Bir adam Golden Gate Köprüsü’nde veya Yosemite Ulusal Parkı’nda suikast mı planlıyordu?


Belgelere göre, adam Kraliçe’ye zarar vermeye çalışacağını söyledi. Buna göre, Golden Gate Köprüsü’nden hükümdarın yatına bir nesne atmak ya da Yosemite Ulusal Parkı’nı ziyaret ederken onu öldürmeye çalışmak istedi. Belgeler, Gizli Servis’in Kraliçe’nin gemisinin geçişinden önce köprüdeki yürüyüş yollarını kapatma planlarını detaylandırıyor.


Polis memurunun ve arayanın isimleri belgelerden çıkarılmıştır. Milli parkta özel güvenlik önlemlerinin alınıp alınmadığı ve gözaltı olup olmadığı bilinmiyor. Ancak 7 Mart 1983 tarihli bir muhtıra, Kraliçe’nin ziyaretini “olaysız” sonlandırdığını ve daha fazla soruşturmaya gerek olmadığını belirtti.

Tarihsel dosyalar, Kraliçe’nin ABD şehirlerine yaptığı diğer ziyaretlerle ilgili güvenlik endişelerini de ortaya koyuyor. Mayıs 1991’de, gelecekteki Başkan George W. Bush’un babası olan dönemin Başkanı George Bush ile bir Baltimore Orioles beyzbol maçına katılırken, düzinelerce gösterici Britanya’nın Kuzey İrlanda politikasını kınayan sloganlar attı.

Kraliçe II. Elizabeth, tahtta 70 yıl kaldıktan sonra Eylül ayında 96 yaşında öldü.


Haberler/AP
 
Üst