Petrol “arz” telaşları ile kayıplarını korudu

muhendisman

Global Mod
Global Mod
ABD ham petrolü , Cuma günü neredeyse yüzde 4 düştükten daha sonra varil başına 86 doların üzerinde süreç gördü. Çin Devlet Lideri Şi Cinping, Pazar günü 20. Komünist Parti kongresinin açılışında yaptığı konuşmada, Çin’in bu yıl iktisadını sürükleyen bir strateji olan katı Sıfır-Kovid siyasetinin istikametini değiştirmediğinin sinyalini verdi

Vanda Insights’ın Kurucusu Vandana Hari, “Bir ralli için net bir niye olmadığı için üst istikametli momentum sürmeyebilir” dedi.

Çin’deki ekonomik yavaşlama, merkez bankalarının enflasyonu denetim altına almaya yönelik agresif para siyaseti ve daha kuvvetli doların da dahil olmak üzere, petrol için bir dizi düşüş faktörüne katkıda bulundu. Bu, OPEC+ ittifakının Kasım ayından itibaren yürürlüğe girecek olan petrol üretim kesintilerini gölgede bıraktı.

Geçen hafta Milletlerarası Güç Ajansı, üretim kısıntılarının global ekonomiyi sakinliğe sokabileceği konusunda uyarırken, ABD kesintileri eleştirdi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD-Suudi ilgilerini bir daha kıymetlendirme seçeneklerinin “güvenlik yardımına yaklaşımımızdaki değişiklikleri” içerdiğini söylemiş oldu.

Biden idaresi, güç kaynaklı enflasyonla gayret ettiği için daha evvel üreticilerden daha fazla petrol talep etmişti. Bu ortada, St. Louis Federal Rezerv Bankası Lideri James Bullard, merkez bankasının daha sonraki iki toplantısının her birinde faiz oranlarını 75 baz puan artırma mümkünlüğünü açık bıraktı.