Pazartesi Brifinginiz: Bir Yeni Ay Yılı Çekimi

AliDayı

New member
Kaliforniya’da Ay Yeni Yılı kutlamasından saatler sonra bir katliam yaşandı. Kredi… The New York Times için Mark Abramson

Bir Ay Yeni Yılı saldırısı

Kaliforniya polisi, Cumartesi günü Los Angeles County’deki Monterey Park şehrinde 10 kişiyi öldüren silahlı bir kişinin peşinde. Kitlesel silahlı saldırı, birçok Asya ülkesinde en önemli bayram olan Ay Yeni Yılı meskeni kutlamalarından saatler sonra gerçekleşti. Etkinliğe binlerce kişi katılmıştı. (Canlı yayınımızı takip edin.)

Los Angeles County şerifi dün yetkililerin 30 ila 50 yaşları arasında Asyalı bir adam aradıklarını söyledi. Bir dans salonunda ateş açtı ve görgü tanıkları, gelişigüzel ateş ediyor gibi göründüğünü söylediler. En az 10 kişi daha yaralandı. Yetkililer saldırı için herhangi bir sebep sunmadı.

Kitlesel kurşunlama, pandemi boyunca artan şiddetle karşı karşıya kalan Asyalı Amerikalıları vuran son trajedi. Monterey Park’ın yaklaşık yüzde 65’i Asyalı Amerikalı ve “Çin Mahallesi’nin ilk banliyösü” olarak anılıyor. Belki de en iyi, kıta ABD’sinde yaşayanların çoğunluğunun etnik olarak Asya soyuna sahip olduğu ilk şehir olarak bilinir.

bir model: Bu toplu silahlı saldırı, ABD’de geçen Mayıs ayında Teksas’ta bir silahlı kişinin 19 çocuğu ve iki öğretmeni öldürdüğü Uvalde katliamından bu yana en ölümcül olanı. Kâr amacı gütmeyen bir araştırma grubuna göre, 2023’te ABD’de şu ana kadar 33 toplu infaz gerçekleşti.

Chris Hipkins, Yeni Zelanda’nın yeni başbakanı olmaya hazırlanıyor. Kredi… Marty Melville/Agence France-Presse — Getty Images

Yeni Zelanda’nın bir sonraki lideri

Ülkenin benzersiz pandemik yaklaşımını denetleyen Chris Hipkins, önümüzdeki ay Yeni Zelanda’nın yeni başbakanı olmaya hazırlanıyor.

44 yaşındaki Hipkins, Jacinda Ardern’in geçen hafta sürpriz istifasının ardından İşçi Partisi’nin lideri olmak için açık ara öndeydi. Sağlık bakanı ve ardından Yeni Zelanda’nın Covid-19 ile mücadele bakanı olarak, ülkenin salgına karşı katı ama geniş çapta alkışlanan tepkisinin yüzüydü.

Gelen lider bir dizi büyük zorlukla karşı karşıyadır. Seçmenler enflasyondan, devam eden konut krizinden ve suç ve çocuk yoksulluğu gibi diğer yerleşik sosyal sorunlardan kurtulmak istiyor. Ardern’in liderliğini lekeleyen salgın politikasıyla ilişkisinin ötesine geçmek için mücadele edebilirdi.


İleride:Ekim ayında yapılacak ulusal seçimlerde Hipkins, merkez sağ Ulusal Parti’nin lideri Christopher Luxon ile karşılaşacak.

Analiz: Parlamenter sistemlerde liderler genellikle istifa eder. Ancak meslektaşım Max Fisher, Ardern’in ayrılışının göze çarptığını yazıyor: “Dünyanın diktatörlerinin – ve hatta bazı seçilmiş başkanların – kendi güçlerine vahşice sarıldığı bir anda, bir liderin kendi isteğiyle iktidardan feragat ettiğini görmek özellikle çarpıcıydı.”

Ay Yeni Yılı, Çin takvimindeki en önemli tatildir. Kredi… The New York Times için Gilles Sabrié

Çin’in deriyse Ay Yeni Yılı

Ay Yeni Yılı için seyahat eden birçok Çinli için, karantina riski olmadan sevdiklerini nihayet tatil için görmenin sevinci endişeyle bağlantılı. Birçoğu şehirlerden sağlık deva hizmetlerinin ne yazık ki az gelişmiş olduğu kırsal alanlara seyahat ediyor. Virüsü yaşlı akrabalarına yaymaktan korkuyorlar.

Ayrıca hükümetin “sıfır Covid” kısıtlamalarını kaldırmasından sadece haftalar sonra hareket halindeler. Bir yetkili, salgınlar yayılmaya devam ederken “son yıllardaki en zorlu bahar şenlikleri” olduğunu söyledi. Bir köylü, “Tam olarak aramızı açtığımız için kendimi çok ciltse hissediyorum” dedi.

Ancak yıllarca süren sessiz kutlamalardan sonra, yüz milyonlarca insan yeniden bir araya gelmek için can atıyor. Ulusal rahatlamanın bir işareti olarak, sosyal medyadaki bazı insanlar olağana – ya da en azından yeni bir olağana – dönüşün bir işareti olarak seyahat merkezlerindeki tıkanıklığı kutluyor.


Detaylar: Pandemiden önce, seyahat telaşı dünyanın en büyük yıllık göçüydü. Bu yıl Çin, trafiğin 2022’ye kıyasla neredeyse iki katına çıkarak tatil döneminde iki milyar yolcu yolculuğunu aşmasını bekliyor.

Sıfır Covid serpintisi: Bazı Çinli girişimciler ülkeyi terk etti, meslektaşım Li Yuan bir analizde yazıyor. Singapur’a taşındılar ve servetlerini yanlarında götürdüler.

GÜNCEL HABERLER

Asya Pasifik


Pakistan’ın küfür yasaları genellikle kişisel hesaplaşma veya azınlıklara zulmetmek için kullanılır. Kredi… Akhtar Soomro/Reuters

 • Pakistan küfür yasalarını sıkılaştırdı. İslam’a hakaret zaten ölümle cezalandırılırken, şimdi Hz.


 • Bazı yolcu gemileri, Yeni Zelanda’nın bir teknenin dış yüzeyindeki yabancı organizmaları düzenleyen sıkı “biyolojik kirlilik” standartlarını geçemedikleri için denizde günlerce boşta durmak zorunda kalıyorlar.


 • Batı Avustralya’da bir adam, rekor seller bir köprüyü kestikten sonra 3.000 millik bir yoldan saptı.
Ukrayna’daki Savaş


 • NATO ülkeleri geçen hafta Ukrayna’ya tank gönderip göndermeme konusunda anlaşamadılar.


 • Almanya’nın tereddütü tarihten doğar. Nazi geçmişinden sonra, ülke kendini “barış”ı geliştirmeye adamıştır ve uzun süredir Rus enerjisine bel bağlamıştır.


 • Savaşa rağmen Ukrayna’da hayat zaman zaman neredeyse normal bir şekilde ilerliyor. Ardından, bir Rus füzesi, geçen hafta Dnipro’da olduğu gibi, sıradan hayatları paramparça edebilir.
Dünya çapında

Kürtaj hakları protestocuları dün Wisconsin’de yürüdü. Kredi… The New York Times için Jamie Kelter Davis

 • ABD genelindeki şehirlerde Amerikalılar, Roe v. Wade davasının 50. yıldönümünde kürtaj haklarını desteklemek için yürüdüler.


 • İsrail lideri Benjamin Netanyahu, bir Yüksek Mahkeme kararına uydu ve vergi kaçakçılığından hüküm giymiş bir üst düzey bakanı görevden aldı.


 • Kolera, 2021’de hastalığı neredeyse yok eden Malavi’de artıyor.


 • ABD’li müfettişler, Başkan Biden’ın Delaware’deki evinde yaptıkları aramada daha fazla gizli belge ele geçirdi.
Diğer Büyük Hikayeler


 • Teknoloji endüstrisindeki işten çıkarmalar, henüz döngüsel bir çöküş yaşamamış genç işçiler için şok edici.


 • Kral Charles III’ün taç giyme töreni Mayıs ayının ilk hafta sonu için ayarlandı.

 • Polis, Florida’da 76 yaşındaki bir kadının ölümcül hasta olan kocasını yaptıkları bir anlaşma nedeniyle bir hastanede öldürerek öldürdüğünü söyledi.
Bir Sabah Okuması

Paris’teki bir Amerikalı göçmen, “Emily beni utandırıyor” dedi. Kredi… Stephanie Branchu/Netflix

Paris’teki Amerikalılar, “Emily Paris’te” ifadesinin kendilerine kötü bir isim verdiğini düşünüyor.

Bir kadın, “Çirkin Amerikalı olmamak için çok uğraşıyoruz,” diye yakındı. “Paris’te Amerikalı bir göçmen olmak, belli belirsiz bir şekilde Fransız veya görünmez bir şekilde Amerikalı görünmeye çalışmakla ilgilidir ve Emily bunun tam tersidir.”


MUMBAI SEVKİYATI

Bir sinema, 27 yıllık gösterim


Filmin baş kadın karakterinin adıyla anılan bir fahişe olan Simran, filmin şarkılarıyla koridorlarda düzenli olarak dans eder. Kredi… The New York Times için Atul Loke

Hindistan’ın sinema endüstrisi yılda yaklaşık 1.500 hikayeyi ekrana getiriyor. Ancak Mumbai’deki izleyiciler, 27 yıl sonra hala ekranda olan “Dilwale Dulhania Le Jayenge” filmi için her gün sıraya giriyor.

“DDLJ” olarak bilinen sinema, 1990’larda Hindistan’da, ekonominin yeni açıldığı bir dönemde, dizginlenemeyen bir iyimserlik anında geçen bir erkek-kız-buluşma hikayesidir. Birçok yönden, bugünün Hindistan’ı filmde yansıtılana benziyor. Ekonomi hala yükselişte. Kadınlar hala daha fazla özgürlük arıyor. Modernite ve muhafazakarlık gerilim içinde kalır.

Ancak filmin 1995’teki galasından bu yana sınırsız olasılık duygusunun bir kısmı azaldı. Liberalleşmenin ilk ödülleri zirveye çıktıkça ve ekonomik eşitsizlikler derinleştikçe, hareketlilik özlemleri azaldı. Mumbai’nin marjinallerinden bazıları daha pembe bir geçmişe kaçmak için bir bilet alırken, diğerleri hala ilham arıyor.

Kadın başrolün adı Simran olan bir müdavim, “Her gün geliyorum” dedi. O, yakınlardaki azalan kırmızı ışık bölgesinde bir fahişe. “Her gün hoşuma gidiyor.”

OYNA, İZLE, YE

Ne Pişirmeli


Kredi… The New York Times için Linda Xiao. Yemek Stilisti: Sue Li. Aksesuar Stilisti: Megan Hedgpeth.

Bu siyah susamlı kurabiyeler çabuk ufalanır ve çok tatlı değildir.

Ne İzlemeli?

Kederin zekice bir portresi olan “After Love”, kocasının ikili bir hayat sürdüğünü keşfeden İngiliz bir kadını konu alıyor.

Evren

İşte Taş Devri’nden bu yana ilk kez yeşil renkli bir kuyruklu yıldızın Dünya’nın yanından geçişini nasıl göreceğiniz.

yeminler

Dört düğün töreni. Üç kıta. Bir Hint-Ganyalı-Amerikan evliliği.


Şimdi Oynama Zamanı

Küçük Bulmaca ve bir ipucu oynayın: Saç şekillendirme goop (üç harfli).

İşte Wordle ve Spelling Bee.

Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz.


Bugünkü brifing için bu kadar. Bir dahaki sefere görüşürüz. — Amelia

Not: The Times’ın yayıncısı AG Sulzberger, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda dezenformasyon sorununu tartıştı.

İşte ABD’ye gelmeye çalışan göçmenlerle ilgili “The Daily”nin Cuma günkü sayısı

Geri bildiriminizi istiyoruz! Lütfen düşüncelerinizi ve önerilerinizi şu adrese e-posta ile gönderin: [email protected] .
 
Üst