Otomotiv üretimi Eylül’de yıllık yüzde 20,5 arttı

muhendisman

Global Mod
Global Mod
Türkiye otomotiv sanayiine yön veren 13 üyesiyle sektörün çatı kuruluşu pozisyonunda olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Eylül ayı ve Ocak-Eylül periyoduna ilişkin üretim ve ihracat adetleri ile pazar bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran, tıpkı ayda araba üretimi yüzde 25,9 artışla 74 bin 704 adete yükseldi.

Otomotiv pazarı yüzde 11,0 artışla 66 bin 304 adet olurken, araba pazarı yüzde 2,9 artışla 44 bin 681 adete geldi.

Yılın birinci dokuz ayında toplam otomotiv üretimi bundan evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 4 artarak 962 bin 18, araba üretimi ise paralel seyrederek 571 bin 6 adet olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 996 bin 926 adedi buldu. Ocak-Eylül periyodunda ticari araç üretimi ise bundan evvelki yılın tıpkı devrine bakılırsa yüzde 12 oranında artış gösterdi.

bu vakitte, ağır ticari araç kümesinde üretim yüzde 33 artarken, yavaşça ticari araç kümesinde üretim yüzde 10 arttı. bu vakitte, otomotiv endüstrisinin kapasite kullanım oranı yüzde 66 olarak gerçekleşti. Araç kümesi bazında kapasite kullanım oranları ise yavaşça araçlarda (otomobil + yavaşça ticari araç) yüzde 66, kamyon kümesinde yüzde 85, otobüs-midibüs kümesinde yüzde 36 ve traktörde yüzde 62 düzeyinde gerçekleşti.

Otomotiv ihracatı, yüzde 5 artarak 22,6 milyar dolar oldu

Ocak-Eylül devrinde otomotiv ihracatı geçtiğimiz yılın tıpkı periyoduna göre adet bazında yüzde 2 artarak 687 bin 966 adet olarak gerçekleşti. bu vakitte araba ihracatı bundan evvelki yılın tıpkı devrine göre yüzde 1 azalırken, ticari araç ihracatı ise yüzde 8 oranında arttı. Traktör ihracatı ise 2021 yılına göre yüzde 11 artarak 13 bin 331 adet olarak gerçekleşti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi bilgilerine nazaran, toplam otomotiv sanayi ihracatı, 2022 yılı Ocak-Eylül periyodunda yüzde 12 hisse ile sektörel ihracat sıralamasında ikinci sırada yer aldı. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) bilgilerine bakılırsa, Ocak-Eylül devrinde toplam otomotiv ihracatı, 2021 yılına göre yüzde 5 artarak 22,6 milyar dolar oldu. Euro bazında ise yüzde 18 artarak 21,3 milyar euro olarak gerçekleşti. bu vakitte, dolar bazında ana sanayi ihracatı yüzde 2 oranında, tedarik sanayi ihracatı da yüzde 8 oranında arttı.