Okuyucular Avustralya Siyasetinin Durumu Üzerine Düşünüyor

AliDayı

New member
Avustralya Mektubu , Avustralya büromuzun haftalık bültenidir.

Geçen haftaki
Avustralya Mektubu’nda, Besha Rodell Avustralya siyasetinin mevcut durumuyla ilgili hayal kırıklıklarını yazdı . Okuyucuları konuyla ilgili kendi duygularını göndermeye davet etti. Aldığımız birçok yanıttan bazı alıntılar:

Bu ülkede nasıl yönetileceğine dair bilgi, deneyim ve pragmatik anlayışa sahip, eğitimli ve deneyimli devlet adamlarının ve kadın devlet adamlarının eksikliğinden ne sıklıkta yakındım. . Seçilmiş yetkililerin politikaya, doktrine, halkı derinden ilgilendiren konulara girdiği ABD haberlerini dinliyor ve izliyorum, ancak burada, Oz’da bunlardan hiçbiri yok. Hukuk diploması olan devlet adamları nerede? Eşitlik, ırksal adalet, iklim değişikliği ve gelecek planları üzerine sohbetler nerede? Aynı zamanda, Avustralyalılar, ben dahil, o kadar kayıtsızlar ki, yönetmek için ringe şapkasını koyan herkes genellikle seçilebilir, çünkü bu, hiçbir şey için endişelenmemize gerek olmadığı için mutlu olduğumuz anlamına gelir. Bırak başkası yapsın. Haklı olacak, değil mi? — David Roche

Eminim Avustralya, siyasi ve sosyal olarak ABD gibi bir karmaşa içinde olsaydı, buradaki siyasi tartışma biraz daha ayık olabilirdi. Açıkçası, buradaki muhafazakarlar statükodan yeterince memnunlar ve kesinlikle ya inkar ettikleri ya da cevapları olmayan ana meseleler hakkında ciddi tartışmalar yapmak istemiyorlar. Ama evet, neden muhalefetin ve bağımsızların görüşleri her gün yüksek sesle dövülmüyor? Belki de Avustralya toplumunda aşırı kutuplaşma olmamasıyla ilgilidir. ABD’deki tartışmaların çoğu sadece gürültü, keskin nişancılık, propaganda ve şişirilmiş egoların yankıları değil mi? Öyleyse, Amerikan yan şovlarının tüm yabancı şarkı ve dansları olmadan önemli konular hakkında daha ciddi tartışmalar yapalım. — Barry Long

Esasen nüfusunun dayanıklılığı ve çabaları nedeniyle, gezegendeki en iyi ülkelerden birinde yaşıyoruz. Mevcut hükümet tarafından engelleniyor ve tarihin çöplüğüne atıldıklarında daha da büyük olabilir. Kolektif hareket etmemiz gerekiyor; orman yangınlarına, sel baskınlarına, kuraklığa ve salgın hastalıklara verilen tepkiler bunu pekiştirdi. İlerici ve kararlı eylemde bulunabilecek daha az partizan ve daha işbirlikçi hükümetlere ihtiyacımız var. — Greg Clydesdale

Her iki büyük parti de kaynak çıkarma ve ticaret ve iklim değişikliği konusundaki politikalarındaki çelişkiler yüzünden felç olmuş durumda. Sonuç olarak, zamanımızın en büyük sorunu hakkında net konuşamıyorlar, bu da diğer söylediklerini gölge oyununa dönüştürüyor. Bu durum, 2014 yılında mantıklı bir karbon fiyatlandırma politikası umudunu öldüren sağcı partiler ve onların kaynak çıkaran arkadaşları tarafından meydana getirildi. İşçi Partisi, kaynak çıkarma sendikalarının tarafını tutması nedeniyle kendisini çok keskin bir çitin üzerinde oturur buldu. sahipleri ile. Korkarım o zamandan beri her şey aynı değil ve açıkçası aceleyle düzelmeyecekler. — Tom Mangan

Eski bir İşçi seçmeni olarak gidecek hiçbir yerim yok. İşçi Partisi’nin son seçimdeki travmatik kaybı, onlara bir felç vakası vermiş gibi görünüyor. O zamanki sorunları Shorten’dı ve bu seferki sorunları Albo’ydu. Ancak mükemmel derecede iyi politikaları amorti etmeye ve inkarda kalmaya devam ederek, bir politika durgunluğu ve yanlış liderlik tercihleri izliyorlar. Her iki adam da parti içinde çok seviliyor ama parti dışında satılamaz. Yani Avustralya yurtdışında bir parya ve evde bir utanç. Şanslı ülke artık yok. — Kate Maclaren

Ben de önünde pek çok altın fırsat sunan sözde bir ulus için derin bir umutsuzluk ve üzüntü duyuyorum. Dünya Savaşı sonrası hükümetlerin politikalarından, eğitim burslarından ve burslarından yararlanan bir nesildenim. Benim zamanımda yüksek öğrenim neredeyse ücretsizdi ve daha geniş çalışan nüfusun erişebileceği bir yerdeydi. Çocuklarım, yüksek öğrenimleri için para ödemek zorunda kaldılar; bu, İşçi Partisi’nin üniversiteye giden daha adil yollar için kafa karıştıran bir arayışta yanlış yönlendirilmiş müdahalenin bir mirası. Bu politikalar, serbest piyasa sisteminin iyi bir yaşam sağlayacağına dair sorgusuz sualsiz inancı benim için inanılmaz olan Liberal Parti tarafından coşkuyla benimsendi. Çocuklarımdan bazıları, şimdi orta yaşlarına yaklaşıyor, asla kendi evlerine sahip olamayacaklar; bir zamanlar bu, Avustralya’nın başarı öyküsünün bir göstergesiydi. İlk Halklarla uzlaşma ve birleşik bir sivil toplum bir hayaldir. Yetkililere olan inancım ve akranlarımın sağduyusu, yerini derin bir sinizm aldı. — John İspanya

1990’ların başında Kaliforniya’dan Avustralya’ya ilk göç ettiğimiz zamanı hatırlıyorum. Avustralya o zamanlar farklıydı ve elbette haber döngüsü şimdiki gibi tiz değildi ve ülkenin sorunları vardı ama politikacılarından daha az yorulmuştu. Scott Morrison ve çetesi, konuştuğum çoğu Avustralyalı için bir utanç kaynağı, ama kim onların yerini alacak ve daha iyi olacak? Bugünlerde hangi ülkenin iyi anketleri var? Ama en azından, minnettar olduğumuz Amerika’nın kaosuna katlanmıyoruz. — Janet O’Toole

Makalenizin çoğuna katılmama rağmen, “Muhalefet nerede?” gibi ifadeler beni oldukça şaşırttı. Medyaya seslenmeye yaklaşıyorsun ama bence sorunun boyutunu hafife alıyorsun. Gazetelerin yarısından fazlasına tek bir aile sahip, karşılaştırılabilir herhangi bir ülkenin en yüksek medya sahipliği konsantrasyonuna sahibiz ve ABC, LNP tarafından 2014’ten bu yana 500 milyon doların üzerinde bütçe kesintisi yaptı. Bence İşçi Partisi’ni, Yeşilleri ve bağımsızları görmemenizin iki nedeni var – medya onları örtmek için mutlak minimumu yapıyor ve çoğunlukla sadece öfke yaratmak için. İkinci olarak, bu partiler deneyimlerinden, özellikle de son seçimden, politikaların tanınmayacak şekilde çarpıtılacağını, kendilerine karşı kullanılacağını ve bunun ürkek bir medya tarafından eleştirmeden rapor edileceğini biliyorlar. — Richard

İşte bu haftanın hikayeleri:

Avustralya ve Yeni Zelanda

m01 Avustralya ve Yeni Zelanda Cook’un Sydney’deki HMB Endeavour’u. Uzmanlar, gemi enkazını RI, Newport Harbor’da bulmuş olabileceklerini söylüyor
Kredi… Saeed Khan/Agence France-Presse — Getty

• Kaptan Cook’un Gemisi Bir Deniz Yarıkının Merkezinde Yakalandı
    .
    Avustralya’daki araştırmacılar, Rhode Island açıklarında Endeavour’un enkazını bulduklarını bildirdikten sonra, ABD’li ortakları şaşırtıcı bir azarlama yayınladı.

• Yaklaşık İki Yıl Sonra Avustralya, Tüm Aşılı Ziyaretçilere Yeniden Açılıyor . Başbakan Scott Morrison, tam olarak aşılanmış uluslararası yolcuların Avustralya’ya sınırlarını neredeyse tüm vatandaş olmayanlara kapatmasından yaklaşık iki yıl sonra, 21 Şubat’tan itibaren Avustralya’ya girebileceklerini duyurdu.

• Pozitif bir koronavirüs testi, eve dönüş ve ardından Avustralya için sürpriz bir galibiyet. Bir son dakika kararı, Avustralya’nın karışık çiftler curling takımından Tahli Gill’in yarışmasına izin verdi.

• Slopestyle’de Zoi Sadowski-Synnott Altınını Kazandıran Sıçramalar . 20 yaşındaki Yeni Zelandalı, hiçbir rakibinin boy ölçüşemeyeceği bir üç atlama sekansı ile Olimpiyat şampiyonluğunu kazandı.

• Yeni Zelanda Araştırması Rahipler Tarafından Yüzlerce Kötüye Kullanım Raporu Buluyor . Yetmiş yıl öncesine dayanan şikayetler, Katolik Kilisesi içindeki cinsel ve diğer istismarların yaygınlığını doğruluyor ve dünya çapında bir hesaplaşmanın parçası.
Around the Times

Sözcü Nancy Pelosi, eğer bir hisse senedine açık olacağını söyledi yargı organı üyeleri. Kredi… Elizabeth Frantz for The New York Times

• Milletvekilleri için Hisse Senedi Alım Satım Yasağı Capitol Hill’de İvme Kazandı. Washington’da yolsuzluk algısını üstlenmeye istekli milletvekilleri arasında Kongre üyelerinin bireysel hisse senedi alım satımını engellemeye yönelik iki taraflı bir baskı artıyor.

• Bu Galapagos Yanardağı ‘Büyüleyici’ bir Ateş Nehri Üretti . Kurt Yanardağı geçen ay Ekvador’un uzak bir köşesinde patladığında, lav izi turuncu bir çizgide kilometrelerce uzanarak uzaydan görülebilecek kadar parlaktı.

• Arşivler, Trump Tarafından İade Edilen Kutularda Olası Gizli Malzeme Bulundu . Ulusal Arşivler, eski Başkan Trump’ın görevden ayrılırken Beyaz Saray’dan uygunsuz bir şekilde aldığı belgeleri iade etmesinin ardından keşfi yaptı.

• Telefonuma Bağımlı oldum. Nasıl Geri Kesebilirim? Akıllı telefonun aşırı kullanımının gerçek bir bağımlılık oluşturup oluşturmadığı hâlâ tartışılıyor, ancak uzmanlar ölçeği azaltmanın yolları olduğunu söylüyor.
Avustralya büro gönderilerimizden memnun musunuz?
Ne düşündüğünüzü [email protected] adresinde bize bildirin.

Bu e-postayı beğendiniz mi?
Arkadaşlarınıza iletin (biraz yeni bir bakış açısı kullanabilirler, değil mi?) ve buradan kaydolabileceklerini bildirin.