Nanette’e 10 Adımda, Hannah Gadsby Sahneden Sayfaya Geçiyor

AliDayı

New member
Menüler ve yazar kasalar gibi talihsiz bir istisna dışında, “bozulma” fikri şimdi pandemi öncesi bir fenomen gibi geliyor. Ancak Hannah Gadsby, alışılmış her şeye yeniden bakma biçimini alan ve ona birkaç değerli ince ayar yapan en çok satan kitabı “Nanette’e On Adım: Bir Anı Durumu”nda konsepte yeni bir soluk getiriyor.

Yeni başlayanlar için, Netflix komedi özel filmi “Nanette”nin arkasındaki “komediyi mahveden, ruhları doğrulayan” Avustralyalı komedyen, ilk (yayınlanan) kitabının başlangıcına yakın bir sonsöz yerleştiriyor. Gadsby bir telefon görüşmesinde, “Kendimi insanların beni tanıdığını hayal ettiğim şekilde yerleştirmek istedim” dedi. “Ve ima etmeye çalış, ben bu şöhret dünyasında yeniyim. Çünkü oldukça büyük ölçekte bir başarınız varsa, insanlar bunun sizin dünyanız olduğunu ve bunun da sizin ortamınız olduğunu varsayar ve kesinlikle öyle değildir.” “Bunun paçavradan zengine bir hikaye olmasını istemedim. Karışıklıktan daha fazla kafa karışıklığına yol açan bir hikaye olmasını istedim.”

Gadsby, alışılmadık yapılanmasına ek olarak, Dave Eggers’ın “anı türünden bir şey” yazdığı 2000 yılından bu yana marjinallerde görülmeyen, kadrolu bir profesörün akıcılığı ve konuşkan bir dürüstlükle dipnotlar kullanıyor. Şaşırtıcı Dehanın Yürek Kıran Çalışması.” İlki – bir tetikleyici uyarısı – aslında sonsözden önce gelen giriş bölümünün sonunda görünür; sadece onunla git. Geri kalanı, bazen bir sayfanın altında dört veya beş taneye kadar yığılır, Gadsby’nin kendi ifşaatları üzerindeki derin düşünceleri ve ayrıntılarıdır.

Bir yetişkin olarak otizm ve DEHB teşhisi konulması hakkında yazan Gadsby, “Beynimin istediği ayrıntı düzeyi nedeniyle metin kontrolden çıkmakla tehdit ediyordu” dedi. “Mizahımın çoğu aynı zamanda bu tür istikrarsızlaştırıcı bir yana. Ayrıca biraz ineğimdir ve dipnotu severim.” Sesli kitap tutkunlarına yan not: Gadsby’nin dipnotları, anlatımına zarif bir şekilde dokunmuştur.

Taahhütsüz alt başlığı mı yoksa bir bütün olarak kitabın şekli için mi geri tepme aldığı konusunda Gadsby, “Bu ayrıntılar çok fazla değil, ancak Doğal atipik nörolojik iletişim tarzım arasında bir boşluk doldurmaya çalıştığım için çok fazla konuşma oldu – yapabilseydim tüm [küfür] şeyi madde işaretleri olarak yazardım. “Sık sık, daha açık sözlü ve daha az yazarlıklı bir şekilde iletişim kurmaya çalıştığım konuşmalar oldu. Ama her zaman bir konuşma ve itme ve çekme oldu. Nihayetinde yayıncılar gerçekten de otizmin üstesinden geldiler.”

Elisabeth Egan, Book Review’da editör ve “A Window Opens”ın yazarıdır.

New York Times Kitaplarını takip edin
Facebook , Twitter ve Instagram , bültenimize veya edebi takvimimize kaydolun. Ve bizi Kitap İnceleme podcast’inden dinleyin.