Marvin Gaye’ye yardım etmedim

semaver

New member
New York. Pop yıldızı Ed Sheeran, hit filmi “Thinking Out Loud”u bir hukuk davasında intihal iddialarına karşı savundu. 32 yaşındaki Salı günü New York’taki tanık kürsüsünde, şarkısını yazarken Marvin Gaye’nin “Let’s Get It On” şarkısını kullanmadığını vurguladı.

Şarkıcı, avukatlar tarafından 1973 tarihli soul klasiğini Gaye ile birlikte yazan Ed Townsend’in mirasçıları için çağrıldı. Townsend’in ailesi, Sheeran’ı “Thinking Out Loud” ile telif hakkı yasasını ihlal etmekle suçladı. Davacılar, 2014 şarkısının Gaye’nin ikonik şarkısıyla “çarpıcı benzerlikleri” ve “bariz ortak unsurları” olduğunu iddia ediyor.

“20.000 kişinin önünde sahneye çıkıp böyle bir şey yapsaydım aptal olurdum”

Sheeran bunu şiddetle reddetti. Şarkısını kendisinin icat ettiğini söyledi. Zaman zaman mahkemeye siyah takım elbise ve kravatla çıkan İngiliz söz yazarı, çapraz sorgulama sırasında davacıların avukatı Keisha Rice ile hararetli tartışmalara girdi.

Duruşma sırasında, Sheeran’ın söz konusu iki şarkıyı karışık bir şekilde çalan performansının video klibi oynatıldı. Bununla karşı karşıya kaldığında, aynı anahtardaki “şarkılara girip çıkmanın oldukça kolay” olduğunu açıkladı. Sheeran, diğer şarkıları kopyaladığı suçlamasıyla ilgili olarak “20.000 kişinin önünde bir sahnede durup böyle bir şey yaparsam aptal olurum” dedi.

Ed Sheeran, Marvin Gaye’i kopyaladı mı?

Townsend mirasçılarını da temsil eden ünlü avukat Ben Crump, daha önce jüriyi iki şarkıyı birleştirmenin bir “itiraf” anlamına geleceğine ikna etmeye çalıştı. Onun için Sheeran’ın iki şarkı arasında geçiş yaptığını gösteren video klip “kesin kanıt”.

Müzisyen Marvin Gaye'nin aile üyeleri, pop yıldızı Ed Sheeran'a telif hakkı ihlali iddiasıyla dava açıyor.

Müzisyen Marvin Gaye’nin aile üyeleri, pop yıldızı Ed Sheeran’a telif hakkı ihlali iddiasıyla dava açıyor.

© Kredi bilgileri: IMAGO/ZUMA Tel

Sheeran’ın avukatı Ilene Farkas aynı fikirde değil. Müvekkilinin ortak söz yazarı Amdy Wadge ile birlikte yazdığı şarkıdaki akor ilerlemeleri ve temel yapı sık sık kullanılıyor ve ilk olarak “Let’s Get It On” da yer almıyordu, diye savundu.

“Yüksek Sesle Düşünmek” Sheeran’a Grammy kazandırdı

Gaye’nin hit şarkısı sayısız film ve reklamda yer aldı, milyonlarca kez dinlendi, radyoda çalındı ve cover’landı. Sheeran, 2016 yılında “Thinking Out Loud” ile Yılın Şarkısı dalında Grammy kazandı.

Ertesi yıl söz yazarı aleyhine telif davası açıldı. Ed Townsend’in kızı Kathryn Townsend Griffin baş davacıdır. Tanık kürsüsünde, Sheeran’ın harika bir geleceği olan harika bir sanatçı olduğunu düşündüğünü söyledi. Bunun bir duruşmaya gelmesini istemedi. “Ama babamın mirasını korumalıyım.”

Haberler/AP