Kuntz: “Futbolcularım sistemden rahatsız değil”

Urfalı

Global Mod
Global Mod
A Ulusal Grup Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, yarın İtalya ile Konya’da oynayacağımız özel müsabaka öncesinde karşılaşmanın oynanacağı MEDAŞ Konya Büyükşehir Stadı’nda açıklamalarda bulundu.

Basın toplantısında soruları yanıtlayan Kuntz, teknik adamın vazifesinin oyuncularının özelliklerine ve maharetlerine uygun olan sistemi bulmak olduğunu söylemiş oldu. Yakın vakitte birfazlaca oyuncusunu ziyaret ettiğini aktaran Kuntz, “Bu ziyaretlerimizde bu sistem konusu da gündeme geldi. Çağlar İngiltere’de, Merih İtalya’da ve Ozan Kabak da ekibinde bu taktikle oynuyor. Norwich City’de tahminen kimi vakit dörtlü, üçlü defans oynanıyor ancak bu oyuncularımız bu oyunu, dizilişi esasen uyguluyor. En güzel savunmacılarım, esasen bu taktikleri bu formasyonla oynuyor. Oyuncularımla yaptığım görüşmenin akabinde, onların da uygun bulduğu, güzeline giden sistem.” diye konuştu.

Kuntz, Portekiz maçının devre içinde oyunculara yönelik tenkitte bulunduğunu belirterek, şu biçimde konuştu: “Temel eleştirim; birinci başta galibiyete inanmamaları ve kâfi hamasete sahip olduklarını göstermemeleri. Ben de olağan ki onlara, ‘eski sistem mi oynamak istiyorsunuz’. Herkes, ‘hayır hocam bu türlü oynamak istiyoruz. Tek muhtaçlığımız biraz daha cesaret’ dediler. Bütün fikirlere hürmet duyuyorum. Zira biliyorsunuz futbol insanlara çokça tartışma imkanı veriyor. Lakin bu biçimdesi değişiklik yaptıktan daha sonra alışılmış ki biraz vakit lazım oldurtmak için. Ancak bunun ayrıntılı açıklamalarını şu yüzden yapıyorum. Bilmenizi istiyorum ki grubunuzda hiç kimse biz bu değişikliği yaptık diye rahatsız değil.”

Türk Ulusal Ekibi’ni seçen gurbetçi futbolcu Salih Özcan ve genç isimlerin davet edilmesine yönelik soru üzerine Kuntz, şu biçimde konuştu: “Bildiğiniz üzere Avrupa Şampiyonası oynadık. Aslında ben kendisini olimpiyat oyunlarına da götürmek istedim ancak bana Köln’de kalmak istediğini söylemiş oldu. Zira fizikî durumu hakkında birtakım şeyleri değiştirmesi gerektiğini söylemiş oldu. Köln’de birinci 11 oyuncusu olabilmek için birtakım şeylerin düzelmesi gerektiği gerektiğini söz etti. A Ulusal Ekip Teknik Yöneticiliğine getirildikten daha sonra bana telefon etti. Salih’e de fazlaca teşekkür etmek istiyorum. Zira sonucunı vermede netti. O da sonucunı süratli bir biçimde verdi. Ailesi ona epey takviye oldu. Köln’de bu süreçte olumlu katkısı olduğunu söyleyebilirim. Bilhassa de Türkiye Futbol Federasyonundaki bakılırsavliler bu işi epeyce süratli bir biçimde çözdü.”

Kuntz, bir gazetecinin Konyaspor’da forma giyen orta saha oyuncusu Soner Dikmen’in davet edilmemesiyle ilgili sorusu üzerine, “Soner’i almak için şu anki takımımızdan kimi çıkarmamızı uygun görürdünüz” biçiminde karşı soru yöneltti. Gazetecinin “Berkan” yanıtı üzerine Kuntz, şunları söz etti:

“Berkan, Avrupa kupalarında biroldukça müsabakada oynayarak deneyim edinmiş oyuncu ve sol ayak ki bu bizim için değerli kriter. Ulusal ekip antrenörüyüm, Türkiye’nin yeterliliği için en güzel oyuncuları seçmek durumundayım. Birtakım kulüplerin uygunluğu için yeterli oyuncuları seçmek zorunda değilim. Natürel biz Konyaspor’dan bir oyuncuyu aslına bakarsan davet ettik lakin sakat olduğu için gelemedi. Çok fazla maç ve oyuncu seyrettik. Tahminen birtakım insanların beklemediği kulüplerden oyuncular çağırdık. Bu yüzden burada temel referans noktası, performans. Bir oyuncu için olabilecek en düzgün şey Türk Ulusal Kadrosu’nda oynamaktır ve bu bir ödül değildir. Çok fazla ağır biçimde çalışmanın kararıdur.”

Hakan Çalhanoğlu: “Burak abinin kederini kimse hissedemez”

A Ulusal Futbol Kadrosu orta saha oyuncularından Hakan Çalhanoğlu, Portekiz maçının akabinde büyük keder yaşadıklarını tabir etti. MEDAŞ Konya Büyükşehir Stadı’nda gazetecilerin sorularını cevaplayan Hakan Çalhanoğlu, Ulusal kadrodan ayrıldığını açıklayan Burak Yılmaz’ın akabinde ekip kaptanlığının, sorumluluğunu artıracağını belirtip, bunun farkında olduğunu ve vazifesi gururla taşıyacağını söylemiş oldu.

Çalhanoğlu, bir gazetecinin Portekiz yenilgisinin ekipteki yansımasını sorması üzerine, şu biçimde konuştu: “Maçtan daha sonra soyunma odasına girdiğimizde epey sakindik, herkes fazlaca üzgündü. İnanın Burak abinin ıstırabını kimse hissedemez. O kadar emek göstermiş ve hoş işler yapmış grup için. Bu ekip için fazlaca hizmet etti. Bize her vakit sahip çıktı. Buradan teşekkür ediyorum. Onun emeğine sıhhat. O benim için hayli yürekli bir insan. Sonuçta hayat devam ediyor ve önümüzdeki maça bakmamız gerekiyor. Yapacak bir yok. İkinci yarı geri dönmek için o çabayı gösterdik ancak başaramadık. İtalya’da bir golle elendi. Şu an iki ülke de sahiden birebir üzüntüyü yaşıyor.”

Portekiz maçı performansı, diziliş ve oyun kurgusuna yönelik soruya Çalhanoğlu, şöyleki yanıt verdi: “Kendi kulübümde de 3’lü savunma sisteminde oynuyoruz. çok mutluyum. Artık biz de bu sistemde oynamamız gerektiğini düşünüyorum. Zira sonuçta Avrupa genelinde herkes üçlü defans oynuyor. Natürel ki kimi bazı alanda bu sorun yaşayabiliriz. Zira sonuçta bir kaliteli gruba karşı oynadığınız vakit zorlanabilirsiniz. İkinci yarıda Portekiz’e karşı düzgün bir maç sergilediğimizi düşünüyorum. Bahtımızı da bulduk lakin maalesef olmadı. Daha hayli vaktimiz var ve epey çalışmamız gerekiyor.”

Çalhanoğlu, oyun sistemine ait A Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz ile görüş alışverişinde bulunmadığını kaydederek, “Bu hocanın sonucu ve bunu takip etmek zorundayız. Yalnızca bakış açımı söylemeye çalıştım. Zira üçlü sistemde oynadığım için epeyce mutluyum. Yalnızca ben değil Merih de birebir sistemde oynuyor.” diye konuştu.

İtalya ile oynayacakları müsabakaya ait de Çalhanoğlu, şunları kaydetti: “İtalya’nın oyun sistemi her vakit epey hoşuma gitmiştir. Taktiğe ehemmiyet veren, kaliteli oyunculara sahip bir kadro. Onlara her vakit hürmetim sonsuzdur. Yarın uygun bir maç olacağını düşünüyorum. Natürel ki biroldukca oyuncusu gelmeyebilir ancak öbürleri de hayli kaliteli. Kulübümle alakalı da döndüğümde olağan ki oraya odaklanmam gerekiyor. Şampiyonluk için oynuyoruz. Önümüzde epeyce kıymetli maçlar var. Her biri final maçı üzere ve 3 puanı almak istiyoruz. Herkes üste hayli yakın. Milan, önder ve bizim de bir maçımız eksik. İnşallah döndüğümde galibiyetlerle liderliği elde ederiz.”