Jella Haase, Netflix dizisi “Kleo 2” ve “Fack ju Göhte” dizisindeki Chantal karakteri hakkında konuşuyor

semaver

New member
Şimdi ikinci kez Kleo'yu oynadınız ve bir süre önce de “Fack ju Göhte”de tanındığınız Chantal'ı oynadınız. Hangi role tekrar girerken kendinizi daha yakın hissettiniz?

Daha fazlasını okuyun Reklamcılık

Kleo'da, Chantal'a göre karakteri biraz daha fazla aramak zorunda kaldım, tabii ki son “Fack ju Göhte” filmi ile “Chantal in Fairytale Land” arasında iki “Kleo” sezonu arasındakinden daha uzun bir zaman aralığı olmasına rağmen. Chantal yine de benim için hemen özdeşleşilebilirdi çünkü karakteri uzun zamandır tanıyordum. Tekrar karşılaştığınızda, sanki bir ev oyunu gibi oluyor.

İlk bakışta iki karakter ne kadar farklı görünse de, aralarında ortak bir nokta var mı?

Chantal ve Kleo ikisi de çok eşsizdir ve ortak noktaları uyumsuz olmalarıdır. Toplumsal gelenekleri umursamazlar. Bu her iki karakter için de özgürleştiricidir.

Zor: Anna Maria Mühe “Ölü Kadın” rolünde, Sofia Vergara Griselda rolünde, Robin Wright Claire Underwood rolünde, Jella Haase “Kleo”da (soldan sağa).

Kötüler diziye giriyor: Pis kadınlar ekranı ele geçiriyor

Pis kadınlar giderek daha fazla dizi ve filmde yer alıyor – sadece ABD'de değil, aynı zamanda burada Almanya'da, örneğin “Totenfrau” veya “Kleo”. Özellikle yayın akışı bunu mümkün kılıyor.

Sizde de bu uygunsuzluk var mı?

Bunu daha çok isterdim, Chantal ve Kleo gibi geleneklerden kendimi kurtarabilmeyi. Karakterleri düşündüğümde her zaman çok hoş bulduğumu fark ediyorum ve toplumda ne kadar standartlaştığımızı anlıyorum.

Bu toplumsal baskıyı hangi anlarda fark ediyorsunuz?

Bir şeyi doğrudan söylemek yerine genellikle başımı sallarım. Genellikle direnç hissederim ama bunu hemen anlayamıyorum. İçimde çok kaba bir şey var ama onu her zaman düzenliyorum ve dışarı vurmuyorum. Örneğin, annemden daha çok insanları memnun etme taraftarıyım. Annem aşırı direkt ve benden çok daha fazla Kleo ve Chantal gibi. Her zaman daha çok dengeleyici olmaya çalışırım ve bazen hislerime daha çok güvenmeyi dilerdim.

İçinizde daha çok Cleo mu var yoksa Chantal mı?

Bu güzel bir soru. Her iki karakter de benimle bir şakacılığı paylaşıyor. Kleo'da hoşuma giden şey, sık sık kendi cesaretine takılıp tökezlemesi ve bunu ancak sonradan fark etmesi. Ben de bazen böyle oluyorum. Ve Chantal'da bir tür saçmalık ve o anda çokça yerleşmiş bir şey var.

İlk bakışta, eski bir Stasi katili ve casusu olan Kleo tam tersidir. Karaktere ilginizi çeken bu muydu yoksa neydi?

Karakterin itici gücünü bulmak için uzun zaman harcadım ve kendime şunu sordum: Özellikle mevcut dünya durumu göz önüne alındığında, böyle bir şiddeti nasıl haklı çıkarabilirsiniz? Çekimler sırasında, bunun şiddeti abartmakla ilgili olduğunu fark ettim. Tiyatrodan yeni gelmiştim ve orada oynadıkları fizikselliği Kleo'ya aktarabildim. Ancak abartıya rağmen döneme saygıyla yaklaşmamız benim için önemliydi. Konuşma koçumla her cümleyi düşündüm, özellikle de karakterin Doğu'ya olan sevgisi nedeniyle.

Akış Ekibi

Netflix ve diğerleri için en iyi dizi ve film ipuçları – her ay yeni.

Dizi GDR döneminde geçiyor ve siz yeniden birleşmiş Almanya'da büyüdünüz. Alman tarihi anlayışınızın hazırlığınızda ne kadar rolü oldu?

Bu son derece önemliydi. GDR'yi sadece kulaktan dolma olarak biliyorum ve önce dizideki insanların hayatlarının gerçekliği hakkında bir his geliştirmem gerekiyordu. Her şeyi o zamanki gibi yeniden yaratabileceğimi varsaymak istemiyorum. Ama kendimi o zamana saygı ve büyük bir dikkatle adamaya çalıştım. Ve çok şey öğrendim.

Sizi özellikle şaşırtan veya etkileyen şey ne oldu?

Bana göre, tüm Chekist kompleksi çılgıncaydı. Elbette, orada yaşayan insanların gerçekliğiyle pek ilgisi olmayan çok uzak bir dünya. Ancak insanların nasıl eğitildiğini ve örneğin karate de öğrendiklerini duymak benim için çok heyecan vericiydi.

Karateden bahsetmişken: Çok sayıdaki aksiyon sahnesinden kaç tanesinde kendiniz oynadınız?

Aksiyon sahnelerinin çoğunu kendim oynadım. Ama aynı zamanda inanılmaz derecede harika bir dublörüm vardı, Anna Gaul, beni “Kleo”nun ikinci sezonuna da hazırladı. Kendi sikletinde MMA dünya şampiyonu ve ilk sezonda tanıştık.

Eğer gece vakti kendinizi zor bir durumda bulursanız, o zaman…

Kendimi hiç ilk sezondaki kadar güçlü hissetmemiştim. Gerçekten kolumda birkaç hareket vardı.

EL KİTABI - 02.03.2023, ---, -: Zeynep (Gizem Emre, l) ve Chantal (Jella Haase) «Chantal in Fairytale Land» filminden bir sahnede (tarihsiz film sahnesi). Film 28 Mart 2024'te Alman sinemalarında gösterime girecek. (dpa'ya: ««Fack ju Göhte»-Chantal yeni bir filmde Uyuyan Güzel») Fotoğraf: Gordon Timpen/Constantin Film/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

EL KİTABI - 02.03.2023, ---, -: Zeynep (Gizem Emre, l) ve Chantal (Jella Haase) «Chantal in Fairytale Land» filminden bir sahnede (tarihsiz film sahnesi). Film 28 Mart 2024'te Alman sinemalarında gösterime girecek. (dpa'ya: ««Fack ju Göhte»-Chantal yeni bir filmde Uyuyan Güzel») Fotoğraf: Gordon Timpen/Constantin Film/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

“Fack Ju Göhte” evreninde anarşist eğlence

Elyas M'Barek'li ilk “Fack Ju Göhte” filminden on yıl sonra, bir yan ürün düşmanını spot ışığına çıkarıyor. Yönetmen Bora Dağtekin, “Chantal in Fairytale Land” ile feminist bir masal güncellemesi yaratıyor.

Umarım henüz onları çekimler dışında kullanmak zorunda kalmadınız?

Hayır (gülüyor). Sadece eğlence olsun diye, biri küstahlık yaptığında. Ayrıca birkaç kol güreşi maçı kazandım. Bu kadar atletik olmak harikaydı.

Konuya geri dönelim: Yeni sezonda Avrupa'nın geleceği Cleo'nun elinde. Eğer bu güce sahip olsaydınız bugün Avrupa için ne yapardınız veya ne dilerdiniz?

İçinde büyüdüğümüz barış ve güvenliğin hiçbir şekilde verili olmadığını ve hepimizin işleyen bir demokrasiye daha fazla katılmamız gerektiğini hatırlamalıyız. Kime oy verdiğimizi düşünmeliyiz ve ayrıca iklim koruma gibi belirli şeyler için harekete geçmemiz gerektiğini fark etmeliyiz. Hepimiz birkaç fedakarlık yapmak zorundayız, ancak fedakarlık her zaman olumsuz değildir; aynı zamanda özgürleştirici de olabilir. Beni endişelendiren bir diğer şey de öfkeyle nasıl başa çıktığımız ve nasıl yönlendirildiğidir.

Hangi şekilde?

İnsanların öfkeli olduğunu anlıyorum. Öfke aynı zamanda olumlu bir motivasyon kaynağı olabilir, ancak şu anda öfke genellikle yıkıcıdır ve ajitasyona ve popülist, basit çözümlere yol açar. Popülizm, insanların kabul etmek isteyeceği basit çözümler sunar, ancak popülist partilerin seçim beyannamelerine bakarsanız, bunların hiçbir anlam ifade etmediği hemen anlaşılır. Elbette, bununla başa çıkma kapasitesine de sahip olmalısınız ve politikacılar zengin ile fakir arasındaki uçurumun daha da genişlemesini önlemek için harekete geçmelidir. Bunun için zeki zihinlere ihtiyacınız var. Dolayısıyla Avrupa için yapabileceğim bir şey varsa, daha fazla zeki, genç insanı dahil etmek olurdu.

Bunlar muhtemelen zaten vardır.

Evet, var. Ama dürüst olmak gerekirse, bir politikacı olarak çalışmak isteyip istemediğimi bilmiyorum. Zor bir iş ve tüm bu para için güç mücadelesi ve iyi görüşlerle olan bağlantıların arasından yolunuza devam etmek kesinlikle yorucu. Bence birçok insan iyi ideallerle başlıyor ve sonra bunları savunmaları zorlaşıyor. Annem bana yakın zamanda şöyle dedi: “İnsanların demokrasinin aynı zamanda uzlaşma anlamına geldiğini anlamalarını istiyorum.” Tüm tarafların bunu anlaması gerekiyor.

Siz bir siyasetçi değilsiniz ama demokrasi için küçük çapta neler yapıyorsunuz?

İnsanları oy vermeye çağırabilirim. Ayrıca sağcı aşırı partilere karşı duruşumun ne olduğu ve iklim korumasını aktif olarak desteklediğim de biliniyor. Bunlar erişimimi kullanabileceğim şeyler.

Kleo bir sahnede “Gerçekten şanslıysanız dünyayı değiştirebilirsiniz” diyor. Katılıyor musunuz?

Evet, ve benim neler yapabileceğime gelince, elbette bunlar politik filmler. Bana göre Kleo bir öncü ve harika bir anti-kahraman çünkü şöyle diyor: “Hiçbir sistem harika değil. Ne bir ideolojiyi ne de diğerini istiyorum. Yeniden düşünmeye başlamalıyız.” Bu vizyoner ruhu korumalısınız, bu son derece önemlidir. Sadece her zaman o şekilde yaptığınız için bir şeyleri yapmaya devam etmemelisiniz.

“Kleo”nun ikinci sezonu 25 Temmuz’dan itibaren Netflix’te yayınlanacak.