İstanbul’da 5 restorana Michelin yıldızı

muhendisman

Global Mod
Global Mod
Dünyanın en itibarlı restoran kıymetlendirme sistemlerinden biri olan Michelin Rehberi İstanbul 2023’ün birinci seçkisi Güçlü Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlenen merasimde belirtildi.

Michelin Rehberi İstanbul’un birinci seçkisinde 53 restoran yer alırken, Turk Fatih Tutak 2 Michelin Yıldızı’na, Araka, Mikla, Neolokal ve Nicole restoranları ise 1 Michelin Yıldızı’na layık görüldü.

Poullennec: Bu kentin gastronomi destinasyonu olduğunu göstermeyi umuyoruz

Michelin Rehberi Milletlerarası Yöneticisi Gwendal Poullennec, İstanbul’un kıymetli bir kültürel ve turistik destinasyon olduğuna vurgu yaparak, “53 restoran seçimimiz kimliği ve gelenekleriyle gurur duyan, beraberinde dünyaya da açık olan bu yetenekli mutfağın çeşitliliğine ışık tutuyor. Michelin Rehberi ile hem lokal tıpkı vakitte memleketler arası gurmelere bu kentin hem de kıymetli bir gastronomi destinasyonu olduğunu göstermeyi umuyoruz.” tabirlerini kullandı.

10 restoran “Bib Gourmand” kategorisinde yer aldı

Seçkide yer alan restoranlardan Pandeli, Karaköy Lokantası, Alaf, Aheste, Tershane, Giritli, Calipso, Cuma, Sade Beş Denizler Mutfağı ve Aman da Bravo, Bib Gourmand ile ödüllendirildi.

Neolokal, sürdürülebilir gastronomiye yönelik öncü yaklaşımından Michelin Yıldızı’nın yanı sıra Yeşil Yıldız da aldı.

Michelin Rehberi müfettişleri tarafınca verilen Michelin Genç Şef ve Servis Mükafatları, profesyonelleri uzmanlıkları ve yetenekleriyle ödüllendiriyor.

Michelin Genç Şef mükafatını Mürver Restoran’dan Mevlüt Özkaya kazanırken Mastercard tarafınca sunulan Michelin Servis Mükafatı ise Sunset Grill & Bar grubunun oldu.

Michelin Rehberi’ne tavsiye edilen restoran olarak işletmeler içinde ise; Zuma, Nobu, İnari Omakase Kuruçeşme, Çok Çok Thai, Banyan, Glens, 1924 İstanbul, Spago, St. Régis Brasserie, Azur, Khorasani, Deraliye, Octo, Ocak, Yeni Lokanta, Eleos Beyoğlu, Sofyalı 9, Kubbeli Lounge, Lokanta 1741, Matbah, 1924 İstanbul, Atölye, Topaz, Tatbak, Aqua, Aila, Feriye, Seraf, Park Fora, Baht, 29, Beyti, Kıyı, Balıkçı Kahraman, Kiss the Frog, Tuğra, Mürver ve Rumelihisarı İskele yer aldı.

Taşdemir: Nötr bir gözle bizi değerlendirmeleri beni fazlaca memnun etti

Türkiye’de Michelin yıldızını alan birinci bayan şef olan Zeynep Pınar Taşdemir, Bloomberg HT’ye açıklamada bulundu. Araka’nın şefi olan Taşdemir, aldığı ödül hakkında şu sözleri kullandı:

“Türkiye’de ben bunların artık düzgün bir platformda değerlendirilmediğini, bütün restoran ve işletmelerin farklı dinamiklerle birbirine fazlaca karıştırıldığını düşünmeye başlamıştım. Ancak yurt haricinden gelip nötr bir gözle bizi değerlendirmeleri ve buna layık görmeleri beni epey keyifli etti. O yüzden bu ödül benim için önemli bir motivasyon oldu.”

Aşkar: Bizim mutfak kültürümüz içine kapanık

Neolokal’ın şefi Maksut Aşkar ise aldığı mükafata ait olarak şunları söylemiş oldu:

“Bu ödül Türkiye için gurur verici. Ülkemizde epeyce genç şef var. Michelin Guide’ın Türkiye’ye gelmesiyle birlikte onlar da daha epey cüret alıp, heveslenerek mutfağımızı daha ileriye taşıyacaklardır. Bizler de onlara cüret kaynağı olduğumuz için memnunum. Bizim mutfak kültürümüz dünyada epey bilinen bir mutfak değil, zira içine kapanık. Michelin Guide’ın Türkiye’ye gelmesiyle restoranlarımız, mutfağımızı daha fazlaca anlatmaya başlayacaklardır diye düşünüyorum.”