Ekran Kaydı Nerede ?

muhendisman

Global Mod
Global Mod
Ekran Kaydı Nerede Bulunur?

Ekran kaydı, modern bilgisayar ve mobil cihaz kullanıcılarının sıklıkla ihtiyaç duyduğu bir özelliktir. Özellikle eğitim amaçlı içerik oluşturanlar, teknik destek sağlayanlar veya basitçe bir iş akışını göstermek isteyenler için ekran kaydı oldukça önemlidir. Ancak, bazen kullanıcılar için bu özelliği bulmak biraz zorlayıcı olabilir. Bu yazıda, ekran kaydı özelliğini farklı platformlarda nerede bulabileceğinizi ve nasıl kullanabileceğinizi açıklayacağım.

[BAŞLIK: Windows İşletim Sistemi Üzerinde Ekran Kaydı Nasıl Yapılır?]

Windows işletim sistemi, ekran kaydı yapmak için birkaç farklı seçenek sunar. İlk olarak, Windows'un kendi içerisinde "Xbox Game Bar" adı verilen bir uygulama bulunur. Bu uygulama, sadece oyunları değil, genel olarak ekranı kaydetmek için de kullanılabilir. Xbox Game Bar'ı başlatmak için, Windows tuşu + G tuşlarına aynı anda basmanız yeterlidir. Ardından, kayıt düğmesine tıklayarak kaydı başlatabilirsiniz. Ancak, bu özellik Windows 10 ve sonraki sürümlerde bulunur.

Diğer bir seçenek ise Windows 10'un "Game DVR" özelliğidir. Bu özellik de benzer şekilde ekran kaydı yapmanıza olanak tanır. Bunun için, Windows tuşu + G tuşlarına basarak Xbox Game Bar'ı açabilir ve ardından "Kayıt Başlat" düğmesine tıklayabilirsiniz.

Ayrıca, üçüncü taraf yazılımlar da Windows işletim sistemi üzerinde ekran kaydı yapmanıza olanak tanır. Bunlardan bazıları OBS Studio, Camtasia ve Bandicam gibi popüler araçlardır.

[BAŞLIK: MacOS'ta Ekran Kaydı Nasıl Yapılır?]

MacOS kullanıcıları için, ekran kaydı yapmanın birkaç farklı yolu vardır. MacOS'un kendi içerisinde "QuickTime Player" adlı bir uygulama bulunur ve bu uygulama ekran kaydı yapmak için oldukça kullanışlıdır. QuickTime Player'ı açtıktan sonra, "Dosya" menüsünden "Yeni Ekran Kaydı" seçeneğini seçerek kaydı başlatabilirsiniz.

Ayrıca, MacOS'un son sürümlerinde "Shift + Command + 5" tuşlarına basarak ekran kaydı araçlarına erişebilirsiniz. Bu araçlarla ekranı kaydetmek, belli bir alanı seçmek veya ekran görüntüsü almak mümkündür.

[BAŞLIK: Android Cihazlarda Ekran Kaydı Nasıl Yapılır?]

Android işletim sistemine sahip cihazlarda da ekran kaydı yapmak oldukça kolaydır. Android'in son sürümlerinde genellikle bir ekran kaydı özelliği bulunur. Bunun için genellikle "Ekran Kaydı" adı altında bir uygulama veya özellik bulunur. Cihazınızın bildirim çubuğunu açarak, burada ekran kaydı düğmesine erişebilirsiniz.

Ayrıca, Google Play Store'da birçok üçüncü taraf ekran kaydı uygulaması bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ücretsiz olarak sunulurken, bazıları ise ücretlidir. Ekran kaydı uygulaması seçerken kullanıcı yorumlarına ve derecelendirmelere dikkat etmek önemlidir.

Sonuç

Ekran kaydı, modern bilgisayar ve mobil cihazların vazgeçilmez özelliklerinden biridir. Ancak, bu özellikleri kullanmak her zaman kolay olmayabilir. Windows, MacOS ve Android gibi platformlarda farklı yöntemlerle ekran kaydı yapmak mümkündür. Her platformun kendi içerisinde farklı uygulamaları veya özellikleri bulunmaktadır. Ancak, herhangi bir platformda ekran kaydı sorunuyla karşılaşırsanız, uzman desteği almanız önemlidir. Uzmanlar, sorununuzu çözmenize ve ekran kaydı özelliğini etkinleştirmenize yardımcı olabilirler.