“Dünyadaki genel durum beni korkutuyor”

semaver

New member
siyaset sorumluluğu

Joko Winterscheidt: “Dünyadaki genel durum beni korkutuyor”

Joko Winterscheidt, 2022 Alman Televizyon Ödülü’nün sunumunda.

© Kaynak: Marius Becker/dpa

Daha çok televizyonda gülerken görülüyor: Ama Joko Winterscheidt bile bu dünyanın krizlerinden gülüp geçemiyor. Durumun kendisi için çok üzücü olduğunu söylüyor ve bunun sorumlusu olarak siyaseti görüyor.

Hannah Scheiwe

Moderatör ve şovmen Joko Winterscheidt (44) gülmeyi çok seviyor ama mevcut krizler ona bunu unutturmuyor: “Dünyadaki genel durum, diğerleri gibi beni de korkutuyor; İklim krizi veya anlayamadığınız siyasi kararlar,” diyor Almanya (Haberler) yazı işleri ağı ile yaptığı röportajda. “Sadece gülüyorum diye değil, bence: Oh, dünya iyi. (…) Dünyanın durumuna mizahla bakmanın bir anlamı yok.”

“Şu anda etrafımızda olan her şey beni çok üzüyor” diyor. Kendisini işine kaptırmasına ve “yapabileceğim varsayılan şeyi” yapmaya konsantre olmasına yardımcı olur.

dpa +++ dpa picture radio +++" loading="lazy" src="https://www.Haberler/resizer/OS7i7S_9RmqCdBH2Toa97whGUuU=/508x286/filters:quality(70):format(webp)/cloudfront-eu-central-1.images.arcpublishing.com/madsack/I64IFRQVWVAYVLBQ3ANMYOJACU.jpeg" width="508" height="286"/>
dpa +++ dpa picture radio +++" src="https://www.Haberler/resizer/OS7i7S_9RmqCdBH2Toa97whGUuU=/508x286/filters:quality(70):format(webp)/cloudfront-eu-central-1.images.arcpublishing.com/madsack/I64IFRQVWVAYVLBQ3ANMYOJACU.jpeg" width="508" height="286"/>
Joko Winterscheidt: “Dünyanın durumunu mizahla görmenin faydası yok”

“Joker” olarak bilinir ama farklı da olabilir: Kriz zamanlarında gülmek, komik durumlarda ciddi kalmak ve gelecek için arzuladığı konular hakkında bir Haberler röportajında Joko Winterscheidt.

Sadece “şakacılar” değil

Bu arada, kendisinin ve TV partneri Klaas Heufer-Umlauf’un sadece “şakacı” olmadıklarını, aynı zamanda sosyal açıdan ilgili konuları da ele aldıklarını yeterince kanıtladılar. Yaklaşık altı ay önce ikisi, Instagram hesaplarını İranlı aktivistlere verdi. Winterscheidt, onlarla hala iletişim halinde olduklarını söylüyor. “Tabii ki konulara bağlı kalacağız” diyor. “Moria hakkındaki film gibi projelerde bile, bu bağlantılar filmi biz çektik diye kopmuyor.” Ancak buradaki sorumluluk birkaç düzeyde yatmaktadır. “Özellikle Avrupa siyaseti değişiklik yaratmaya çağrılıyor.”