“Bu bir takım saçmalıklar”

semaver

New member
Angela Levin bir gazeteci, kraliyet uzmanı ve yazardır. The Observer, Daily Mail, Mail on Sunday ve Telegraph gibi Birleşik Krallık medya kuruluşları için yazılar yazdı ve radyo ve TV programlarına düzenli olarak konuk oluyor. Yeni kitabı “King’s Wife Camilla. Şu anda Almanca olarak çıkan biyografi, onun kraliyet ailesiyle ilgili ilk kitabı değil. Örneğin, 2018’de Prens Harry hakkında bir biyografi yazdı.

Kraliyet uzmanı ve yazar Angela Levin şimdi King'in karısı Camilla'nın biyografisini Almanca olarak yayınlıyor.

Kraliyet uzmanı ve yazar Angela Levin şimdi King’in karısı Camilla’nın biyografisini Almanca olarak yayınlıyor.

© Kaynak: MAX CISOTTI

Bayan Levin, ne zamandır Camilla’nın kariyerini takip ediyorsunuz?

Newsweek için uzun bir makale için 2015’te Camilla’yı üç ay boyunca takip ettim. Birleşik Krallık’taki insanların ona ısınmaya başladığını hissettim. Orada beni çok etkiledi. Tecavüz kurbanları için bir merkeze yaptığı ziyarette ona eşlik etmeme izin verildi. Yerel kadınların çoğu bana önceden Camilla ile tanışmakla pek ilgilenmediklerini söylediler. Ama onlarla konuştuktan sonra bazıları yanıma geldi ve “İki dakika içinde kendimi altı aylık tedaviden daha iyi hissettim” dediler. Zamanı geldiğinde, onun yazdığı bir biyografiyi isterim diye düşündüm.

Doğru zaman ne zamandı?

Yıllarca erteledim ama sonra The Crown’u izledim ve ondan nefret ettim. Hatalarla doluydu. Aynı zamanda, Prens Harry giderek zorlaşıyordu. Camilla’nın farklı bir yönünü göstermek için iyi bir zaman olacağını düşündüm. Ben de başladım. Pandemi nedeniyle zor olan bir yıldan fazla bir süre ona eşlik ettim. Bazen çok fazla insanın orada olmasını istemediğim için son dakikada randevulara gitmeme izin verilmedi.

Harry ve Meghan ile işler daha da karmaşıklaştıktan sonra onunla da tanışabilir misiniz?

Şey, bir süredir Harry ve Megan ile işler karışık. Camilla’ya bu konuda herhangi bir soru sormadım çünkü o sorulara cevap vermiyordu. İşleri daha da kötüleştirmek isteyen biri değil. Ama Harry karısı hakkında benim bile doğru olmadığını bildiğim şeyler söylediğinde onun nasıl hissettiğini ve bunun Kral Charles için ne kadar acı verici olduğunu hayal edebiliyorum. Bence Harry bunu Kral Charles’ı daha da kızdırmak ve incitmek için yaptı.

Harry’nin Camilla’ya karşı iddialarından hangisini çürütebilirsin?

Harry, Camilla’ya gerçekten kötü bir insan anlamına gelen bir kötü adam dedi. Babasının onunla evlenmesini istemediğini söyledi. Ama biri Harry’e Megan’la evlenmemesini söyleseydi, elbette görmezden gelirlerdi. Yani bunu pek anlayamıyorum. Ayrıca daha iyi bir konum elde etmek için basınla arkadaş olmaya çalıştığını ve bunun tehlikeli olduğunu ve insanların sokaklarda ölmesine neden olabileceğini söyledi. Bu bir yığın saçmalık.

Angela Levin'in Kral Eş Camilla biyografisi artık Almanca olarak mevcut.

Angela Levin'in Kral Eş Camilla biyografisi artık Almanca olarak mevcut.

Angela Levin’in Kral Eş Camilla biyografisi artık Almanca olarak mevcut.

© Kaynak: Edition Koch

Charles ve Diana’nın ayrılması ve daha sonra Diana’nın ölümü söz konusu olduğunda, Camilla’nın basınla büyük sorunları vardı.

On yıldan fazla bir süredir kötü bir basını vardı. Ama yine de medyaya karşı kibar. Randevu alan bir fotoğrafçının kızı hastanede olduğu için onun için endişelendiğini söylediğini hatırlıyorum. İki hafta sonra başka bir randevuda Camilla ona kızının nasıl olduğunu sordu. Bunu hatırlamasının harika olduğunu düşündüm. Ama bunu basını memnun etmek için yapmıyor. O sadece arkadaş canlısı. Harry’nin ifadeleri kötü niyetli. Daha önce Camilla’nın harika bir kadın olduğunu düşündüğünü kendisi söylemişti. Tüm kötülükler daha yeni ortaya çıktı.

Ayrıca 2018’de Prens Harry hakkında bir biyografi yazdınız. O zamandan beri ona dair imajınız nasıl değişti?

Harry tanınmaz durumda. Meghan sahneye çıktığından beri o kadar değişti ki eskiden nasıl biri olduğunu söylemek zor.

Charles geçenlerde Harry ve Meghan’ı Frogmore Kulübesinden kovdu. Sizce Camilla bu kararı destekledi mi?

Buna müdahale edeceğini sanmıyorum. Harry onun çocuğu. Onunla bunun hakkında konuşmuş olabilir, ama “Bence bunu yapmalısın” diyeceğini sanmıyorum. Bu çok büyük bir karar ve o babası. Bence Kral Charles, Prens William ile bunun hakkında çok konuştu ve ikisi de bu kararı verdi. William, Harry’ye inanılmaz derecede kızgındı, mahremiyetini en iğrenç şekilde ihlal etti.

Camilla’ya dön: İnsanların sana sıcak baktığını söyledin. Sence hala bazılarının onun hakkında yanlış bir imajı var mı?

Geçmişte sıkışmış iki küçük gürültülü grup var. Bir grup, Diana’nın ölümünden onu sorumlu tutuyor ki bu elbette doğru değil. Diğer küçük grup, Charles ve Diana’nın evliliğinin gerçek bir evlilik olmadığını ve yalnızca bir kilisede gerçekleşmesi gerektiğini düşünen çok dindar Hıristiyanlardır. Gerçek evlilikleri bir kilisede olmadı. Ama şimdi İngiltere Kilisesi, boşanmışsanız önce kilise olmayan bir yerde evlenebilmenize ve sonra kilisede kutsanabilmenize izin veriyor. Yani yasa dışı bir şey yapmadınız.

Kitapta, Camilla’nın Prens Philip ile pek çok ortak noktası olduğunu söyleyen bir TV sunucusundan alıntı yapıyorsunuz. Buna katılıyor musun?

Evet. Prens Philip, büyük ölçüde Camilla bakire olmadığı için Kraliçe gibi başlangıçta onu onaylamadı. Camilla da varlıklı bir aileden geliyordu ama bu gerçek bir asalet değildi ve bundan da hoşlanmadılar. Ama zamanla, Camilla’nın aslında oldukça iyi biri olduğunu anladılar. Philip ve Camilla’nın pek çok ortak noktası vardı. Kitapları tartıştılar ve benzer bir mizah anlayışını paylaştılar. Ve Kraliçe’ye nasıl davrandığını izledi çünkü zamanı geldiğinde o da aynı çizgide düşünmek zorunda kalacaktı. Ona karşı hayranlık doluydu. Kraliçeyi desteklediği şekilde onu kopyalamaya çalışacağını söyledi.

Prens Philip’in Kraliçe ile yaptığı gibi, Camilla da halka açık yerlerde Charles’ın biraz gerisinde kalıyor.

Bu çok ilginç. Randevuya gittiğinde bunu bir saygı işareti olarak görüyor ve orada onunla birlikte. Bu bir 50-50 düzenlemesi değil, eşit bir paylaşım değil. Bunu da istemiyor. İlgi odağı olmaya pek hevesli değil ama bu, kendisi hakkında Prens Philip’ten daha az düşündüğü anlamına gelmiyor. Güçlü iradeli ama uygunsuz olduğunda değil.

Ama bu biraz modası geçmiş bir gelenek değil mi?

Camilla’nın modası geçmiş olduğunu düşündüğünü sanmıyorum, yoksa yapmazdı. Bu ona kendini aşağı hissettirmez. O kraldır. Sadece saygılı. Önce odaya gitmeli ve o bunu yapmadan önce uygun kişilerle konuşmalıdır.