Bir Pandemi Planı Bumeranglar, Cehennem Mutfağı’na Geri Döndü

AliDayı

New member
Jane Riley eve gitme zamanının geldiğini düşündü.

Aslen Avustralyalı, Rex Riley adında yakışıklı bir Amerikan Denizcisi ile tanıştıktan birkaç yıl sonra 1984’te Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. Bay Riley 2003’te aniden ölene kadar 34 yıllık bir evlilik yaşadılar. Ölümünden sonra, Bayan Riley ülkede kaldı ve iki yetişkin oğlundan birinin yanına New York’a yerleşti, ancak pandeminin başlarında Avustralya’ya dönüşün sırada olduğunu hissetti.

Sidney’de bir dairesi var. Liman ve Opera Binası manzarasına sahiptir. O ve kocası burayı birlikte satın aldılar, ancak Avustralya’ya uçup burayı ilk kez görmeyi planlamalarından iki hafta önce Bay Riley bir koşuya çıktı ve bayıldı. 2020 yazında pandemi derinleşirken 80 yaşındaki Riley, “Şanslı Ülke”nin çekimini hissetti. Melbourne’de bir bankada çalışan diğer oğlunu ve “eski zamanlardan” beri görmediği torunlarını özlüyordu.

Avustralya’ya gitmeden önce New York’taki dairesi, havuzu ve spor salonu olan bir kapıcı binasının 39. katındaki Hell’s Kitchen’daydı. Birinde küvet, diğerinde duşakabin olmak üzere iki banyosu olan ender tek yatak odalı bir odaydı. “Biliyorum,” dedi, “çok şanslı.” Hudson Nehri’nden Times Meydanı’na kadar 180 derecelik manzaraları vardı. Rahat, güzel bir yerdi ve orada yaşadığı 13 yıl boyunca keyif aldı.

Ama Bayan Riley, hayatının bir sonraki aşamasının Avustralya’da olduğuna inanıyordu.

Böylece Bayan Riley, oğlu ve ailesini ziyaret etmek için Victoria eyaletine uçtu. Plan, Melbourne yakınlarında biraz zaman geçirmek, ardından Sidney’deki daireye gitmek ve eski arkadaşlarla yeniden bağlantı kurmaya başlamaktı.

Bunların hiçbiri olmadı.

Varışta, masrafları kendisine ait olmak üzere belirlenmiş bir otelde zorunlu karantinaya alındı. Kısa süre sonra, oğlunun ailesinden biri, otelden ayrılmasını zorlaştıran Covid’e yakalandı.

Daire, Hudson Nehri’nden Times Meydanı’na kadar 180 derecelik bir manzaraya sahiptir. “Güneş içeri akıyordu,” dedi, “ve tüm ışığa sahip olmayı seviyorum.” Kredi… The New York Times için Katherine Marks

Torunlarını umduğu kadar göremedi – oğlu ve eşi işlerine, kalabalık evlerinde yaşama ayak uyduruyorlardı ve herkesin ne kadar seyahat edebileceği konusunda sıkı kısıtlamalar vardı. Çoğu durumda, hiç kimsenin evden üç milden fazla uzaklaşmasına izin verilmedi ve para cezaları yüksek olabilir.

Otelinin hemen yakınında Bayan Riley için fazla bir şey yoktu ve bir sonraki eyaletteki Sydney dairesine taşınmak bir seçenek değildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu gibi, Avustralya’daki Covid kısıtlamalarının çoğu eyaletler tarafından belirleniyor ve çoğu o sırada eyaletler arası seyahate izin vermiyordu, bu da Bayan Riley’nin büyük ölçüde Victoria ile sınırlı olduğu anlamına geliyordu.

Sonunda 17 ay otelde yaşadı. Bir amca öldü, sonra bir teyze, ama onlar geçmeden önce ikisini de görmek için seyahat edemedi.

“Avustralya’ya yerleşmeye çalıştım” dedi, “ama üzgünüm, işe yaramadı. Bunu hesaba katmak zorundaydım ve bu kolay değildi.”

Kısa süre sonra New York’a dönmeye karar verdi – ama bu bile zor olurdu.

Hükümet vatandaşların ülkeyi terk etmesine izin vermediği için Bayan Riley’nin Avustralya’dan ayrılması için izne ihtiyacı vardı. Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri arasında çifte vatandaşlığa sahip olduğu için muafiyet için bariz bir aday olacağını umuyordu ve New York’ta kalma niyetini açıkça ortaya koyuyordu.

Yine de talebi reddedildi.

Kendisine söylenene göre birincil endişe, niyetine rağmen geri dönüp Covid’i beraberinde getirebileceğiydi. “Kendi kendime düşündüm” dedi, “’Bana bu şekilde davrandığın için geri gelmek istemem – bir daha asla’”

Amerikan konsolosluğunu yardım için aradı ama bir yere varamadı. . Bu sefer New York’taki yaşamının daha fazla kanıtı ile tekrar muafiyet için başvurmaya karar verdi. İlk başvuru 10 destekleyici belge içeriyordu; bir sonraki uygulamada 25 olacaktı. Neden 25? “Çünkü maksimum bu,” dedi.

Ms. Riley, oturma odasından panoramik manzarayı izlemeyi seviyor. “Gerçekten sessiz bir zemin,” dedi. “Dışarıdaki tüm hareketli eylemi görmek için huzurlu bir yer.” Kredi… The New York Times için Katherine Marks

$3,800 | Hell’s Kitchen

Jan Riley, 80

Meslek:
Emekli öğretmen

Aşk Mektupları Yazma Üzerine : Bayan Riley ve merhum kocası Rex, Avustralya’ya yaptığı yedi günlük ABD askeri “Ar-Ge” gezisinde bir araya geldi. Daha sonra, biraz dengesiz olan bir mektup ilişkisine başladılar: “Bana 169 mektup yazdı, ama ben sadece 45 yazdım çünkü büyükannem bana hiçbir şeyi asla yazıya dökmemeyi öğretti,” dedi Bayan Riley gülerek.

Çay Saatinde: Hevesli bir çay tiryakisi olan Bayan Riley, kocasının ona nasıl sık sık bir bardak hazırladığını hatırlıyor. “Evlenmeden önce bir programdan geçtik ve bazı soruları yanıtladık” dedi. “Cevaplarımı alan adam Rex’e, ‘Tavsiyem: Kaybettiğinde, ona bir fincan çay yap, o haklı çıkacaktır’ dedi. O yaptı, ben de oldum.”

New York’taki oğlu Ross ile çalışırken eski kira sözleşmelerinin ve banka hesap özetlerinin kopyalarını aldı ve her şeyi gönderdi. İki hafta sonra ülkeyi terk edebileceğine dair resmi bir haber aldı. “Ross olmasaydı,” dedi, “hala Avustralya’da oturuyor olurdum. Üç dört kez başvurup her seferinde geri çevrilen insanlar tanıyordum.”

Bayan Riley, New York’a döndüğü ve havaalanından dışarı adım attığı o anı hala hatırlıyor: “Ağzımdan ilk çıkan kelimeler ‘özgürüm’ oldu. Etrafta dolaşan insanlar gördüm, konuşan insanlar gördüm, inanılmazdı. New York’ta insanlar sosyal mesafeli ve maskeli olsa da yine de gidip bir fincan kahve içebilir, gidip yiyebilirsiniz. Melbourne’de bunu yapamazdınız.”

Başlangıçta, Bayan Riley, Sunnyside, Queens’de oğluna ve ailesine yakın olmak için bir yer aradı, ancak kendisine uygun bir yer bulmakta zorlanıyordu. Gördüğü binaların çoğu daha eskiydi ve merdivenleri onun için giderek zorlaşıyordu.

“Hiçbir şey bulamadık” dedi. Bu moral bozucuydu. Ailesine yakın olmayı dört gözle bekliyordu ama hiçbir şey yolunda gitmiyormuş gibi hissediyordu – Avustralya’ya gelişi değil, New York’a dönüşü değil. “Sadece her şeyden çok sıkılmıştım.”

O sırada Ross aradı. “’Eski dairenizin müsait olduğunu biliyor musunuz?’ dedi”

İnternete girdi ve elbette, kocasını kaybettikten kısa bir süre sonra taşındığı 39. kat tek yatak odalı liste vardı. gün batımı ve parlak ışıkların etrafı saran manzarasına sahiptir. Her şey tamamen aynıydı – yeni bir kat boya dışında. “Beni bekliyor gibiydi” dedi.

Ms. Riley, akıllı olduğu için güvenilir kiracısını tereddüt etmeden karşılayan eski ev sahibine ulaştı. “Bu çok güzeldi,” dedi. “Kim olduğumu kanıtlamak için sahibiyle savaşmak zorunda değildim.”

Ve böylece 17 ay sonra binasına geri döndü.

Komşularından bazıları onu hemen tanıdı. “Geri döndüğümde herkes çok misafirperverdi” dedi. “New York’ta size bu şekilde davranılan kaç yere gidiyorsunuz? Çok değil.”

Neredeyse tamamı taşındı – hala bazı mobilyaların peşinden koşuyor, hala küresel tedarik zinciri sorunlarını araştırıyor, ancak tekrar rahat hissediyor.

“Oğluma ‘Benim için bir yer olduğunu biliyordum’ dedim. Eski dairem olacağını asla hayal edemezdim. Belki de benim değişmemle ilgilidir.”

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun. Bizi Twitter’da takip edin: @nytrealestate.