Bir Erkek Arkadaşından Metin Üzerinden Ayrılan Görgü Kuralları Gurusu

AliDayı

New member
Netflix’in “Törelerinize Dikkat Edin” filminin çekimlerinin dokuzuncu gününde, dizinin sunucusu Şangay görgü kuralları öğretmeni Sara Jane Ho, dört yıllık erkek arkadaşını bir kısa mesajla terk etti. Dört kıtada büyümüş ve bir yumurtanın sarısını bir damla bile dökmeden tek tarafı yukarı bakacak şekilde yiyebilen 37 yaşındaki olağanüstü dengeli Bayan Ho, 2021’in sonlarında Avustralya’nın Sidney kentinin dışında bir arabanın içindeydi. Stephanie Osifo adlı bir parti kızı için “Pygmalion” tarzı bir makyaj yapma yolu.

Ama Bayan Ho, Bayan Osifo’nun file elbiseleriyle yüzleşemeden önce bir aydınlanma yaşadı. Geçenlerde Manhattan’daki Park Lane Hotel’de somon füme ve yumurtadan oluşan bir kahvaltı sırasında Bayan Ho, “Burada öğrencilerime hayatlarını en iyi şekilde nasıl yaşayacaklarını söylüyorum ve aynısını kendim için de yapmam gerektiğini fark ettim,” dedi. “’Beni ağlattığın için sete kırmızı ve şiş gözlerle gelemem’ gibiydim” diye açıkladı.

Somon balığını dilimlerken, bilmişçe başını sallayarak, “Onun evine gidiyorduk ve o mesajı gönderdim, o kadar,” dedi. Elleri gümüş eşyalarla meşgul olmasaydı, Bayan Ho’nun onların tozunu alabileceği izlenimine kapıldım.

“Bir metin mesajıyla ayrılmak muhtemelen en iyi görgü kuralları değil,” diye kabul etti Bayan Ho, ikilinin bu olasılığı birçok kez tartıştığını belirterek.

Daha sonra, görgü yaklaşımını genişletti. “İşler bağlamsal,” dedi. Bayan Ho’nun sosyal nezaket felsefesinde değişmeyen tek şey, başkalarına karşı düşünceli olmaktır. Ve o zaman bile, kendini gerçekleştirme – ve genişleyen bir ulusötesi görgü kuralları imparatorluğu – söz konusu olduğunda, kişi zarif olmayan bir ayrılık için affedilebilir. “İkinci kez bir Netflix şovu çekemezsin, değil mi?” dedi. “Ya hep ya hiç.”

“Davranışlarınıza Dikkat Edin”de Bayan Ho’nun kendine verdiği görev iddialı: “Benimle gelin ve her yerde, herhangi biriyle, her durumda ne yapacağınızı bileceksiniz.” Hem gösteri hem de Bayan Ho’nun yeni uluslararası kişisel markası (ilk İngilizce kitabının 2024’te yayınlanmasının planlandığını söyledi), kişiler arası uyum ve kendini geliştirme aracı olarak görgü kuralları fikrini ilerletiyor.

Bayan Ho, görgü kurallarına pratik, uluslararası ve şaşırtıcı derecede uyarlanabilir bir yaklaşım getiriyor. Bir röportaj sırasında, sokağa kişisel olarak balgam tükürebileceği yerler ve koşullar hakkında sorulmadan bir ön bilgi verdi.

İlk bölüm, Bayan Ho’yu kusursuz kıyafetler ve değişen dillerden oluşan bir gökkuşağı içinde (dört konuşur ve Çince’nin üç lehçesinde akıcıdır) sofra adabı, kıyafet kuralları ve kişisel gelişim konularında çeşitli bir oyuncu kadrosuna koçluk yaparken gösterir. Pembe kabarık kollu bir şemsiyenin altında durarak okçuluk dersine rehberlik ediyor; mandalina yakalı gök mavisi bir kılıf elbise içinde, bir muzun çatal ve bıçakla nasıl soyulacağını gösteriyor.

Bayan Ho programda “10 yılımı Amerika’da okudum ve son 10 yılımı Çin’de yaşayıp çalışarak geçirdim, bu yüzden getirdiğim şey Doğu-Batı-buluşma perspektifi,” diyor Bayan Ho programda. Belirli normların arkasındaki mantığı vurgular ve tatsız bulduğu diğerlerini açıkça reddeder. (Çay içmekle ilgili: “Bazı insanlar dengede kalmak için serçe parmaklarını dışarıda tutuyor ama bu gerçekten iddialı görünüyor. Kesinlikle serçe parmağı içeride.”)

Ve sert bir sevgi sunuyor: “Dünyada çirkin kadın yoktur, sadece tembel kadınlar vardır,” diyor öğrencilerine kullanılmış diş iplerini koklayıp koklamadıklarını söylediği bir “Törenize Dikkat Edin” hijyen dersi sırasında. ağız kokusu. “Her zarafetin arkasında gösterişsiz bir sıkı çalışma olacaktır.”

Bayan Ho, tüm davranışların bağlamsal olduğuna inanıyor ve kişisel olarak sokağa tükürmek isteyebileceği birkaç örnek verdi. Kredi… The New York Times için Morgan Rachel Levy

Uluslararası Sofistike Ara sıra Rastlantıyla Buluşuyor

“Görgülerinize Dikkat Edin”, karizmatik yaşam koçlarının sıradan insanları memnun etmek için peri vaftiz anneleri gibi davrandığı “Marie Kondo ile Toparlanmak” ve “Queer Eye”ı içeren bir türe ait. Müşterilerine duygusal onay ve güvensizliklerini ve çocukluk travmalarını, ayrıca yeni saç kesimlerini ve tavsiyelerini yapıbozumuna uğratma fırsatları yağdırıyorlar.

Uluslararası izleyiciler düşünülerek Singapurlu bir yapım şirketi tarafından yaratılan “Törenize Dikkat Edin”in ilk olarak Bayan Ho’nun yaşadığı ve 2012’de kurduğu cazibe okulu Institute Sarita’yı yönettiği Şanghay’da çekilmesi gerekiyordu. “İngiliz İkindi Çayı”, “Yabancı Lüks Markaların Telaffuzu” ve “Pahalı Sporlara Giriş” gibi Bayan Ho, başlangıçta Batı tarzı züppeliği öğrenmekle ilgilenen yeni zengin Çinlilere hitap ediyordu.

Ancak Çin’deki Covid kilitlenmeleri, Bayan Ho’yu okulunun Pekin ve Şangay’daki fiziksel mekandaki şubelerini kapatmaya zorladı; artık lüks otellerde faaliyet gösteriyor, üst düzey markalar ve özel bankalarla işbirliği yaparak VIP’leri görgü kuralları dersleriyle eğlendiriyor. Gösteri bunun yerine Avustralya’da çekildi.

Orada Bayan Ho, titiz özdenetim, uluslararası incelik ve ara sıra müstehcenlik içeren imza öğretme stilini uyguladı.

Bir porselen üreticisinin adını telaffuz etmekte zorlanan Melbourne’lü bir kadına, “Almanca çok ‘beni şaplaklayan’ bir dildir,” diyor. “Königliche,” diye öksürüyor kadın. Sofra takımı terminolojisinin el yazısıyla yazılmış bir tablosunun yanında duran Bayan Ho, keyifle titriyor: “Anladın! Görmek? ‘Bana şaplak at’ diye düşünüyorsun, hemen anladın.”

Bayan Ho, kökeni bir yerden çok uluslararası bir soyağacına dayanan bir kişinin şaşırtıcı derecede havalı, belli belirsiz İngiliz aksanıyla konuşuyor. Babası petrol arama alanında çalışan bir Hong Kong yerlisi olan Bayan Ho, Phillips Exeter Akademisi’nde yatılı öğrenci olarak bulunduğu Papua Yeni Gine, Tayvan, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde büyüdü. 2008 yılında Georgetown Üniversitesi’nden mezun oldu ve borsa çöktüğünde Wall Street’te çalışıyordu. Çin’de bir mikrofinans STK’sında çalıştıktan sonra Harvard Business School’a girdi ve burada “şafağa kadar parti yaparak” kendini meşgul etti.

Endonezyalı varlıklı bir arkadaşının tavsiyesi üzerine, Institut Villa Pierrefeu’ya katılmak için İsviçre’ye gitti. “Buna ‘bitmeyi reddeden bitirme okulu’ diyorlar,” diye açıkladı Bayan Ho, varlıklı kadınlardan Watson ve Crick’in ikili peçeteleri çalışmasına benzer bir yoğunlukla peçete katlarını incelemelerini isteyen, ölmekte olan bir pedagojinin sonuncusu. sarmal

Bayan Ho, görgü kurallarına olan ilgisinden dolayı 2007 yılında kanserden ölen annesine teşekkür ediyor. Muhteşem Noel partileri veren bir eğlence yöneticisi, düzenli olarak tek çocuğunu iş gezilerine getirdi. Bayan Ho, “Japonya’ya gittiğimizde, ‘Bay Sato’yu hatırlıyor musunuz? Git ve merhaba de. Bu arada, unutmayın, Japonya’da “Mr. Sato,” diyorsunuz “Sato-san.” Ve senin yaşında küçük bir kızı var, neden gidip ona ne zaman Hong Kong’a gelip seninle oynayacağını sormuyorsun?

Bayan Ho için görgü kuralları, sosyalleşmenin bir lehçesidir. Nereye gidersem gideyim kendimi sahada görüyorum” dedi. “Gözlem yapıyorum: ‘Buradaki davranış kuralları nelerdir? İnsanlar nasıl davranıyor?’”

Ailesi Papua Yeni Gine’den İngiltere’ye taşındığında, çıplak ayakla dolaşması yasaklandı. Hong Kong’daki Uluslararası İsviçre Uluslararası Okulu’ndan Exeter’e transfer olduğunda ve yuvarlak masa tartışmalarıyla ilk kez karşılaştığında, Bayan Ho, Amerikalı sınıf arkadaşları tarafından o kadar korkutuldu ki, bir ay boyunca konuşmadı – ta ki bir öğretmen, böyle bir şey olursa notlarının düşeceğini söyleyene kadar. nasıl araya gireceğini öğrenmedi.

Şovun makyaj alıcıları, çeşitli geçmişlere sahip İngilizce konuşanlardır.

Bazen, kültürler arası akıcılık eğlencenin bir parçasıdır: Bayan Ho, köklerinden kopuk olduğunu hisseden Çinli Amerikalı bir kadını değiştirdiğinde, ona Mandarin dilinde beyaz erkek arkadaşını Çinli bir erkek arkadaşıyla değiştirmesi talimatını verir. Kadın nefesini tuttuğunda, Bayan Ho ona el sallıyor: “Erkek arkadaşın beyaz, ne dediğimi anlamayacak,” altyazıları okudu.

Bir Netflix şovu ve 2024 için planlanan bir kitabı olan Bayan Ho, görgü kurallarını sosyalleşmenin bir lehçesi olarak görüyor. Kredi… The New York Times için Morgan Rachel Levy

Herkes Sara Ho Gibiydi Kusursuz’

Aralık ayı başlarında Bayan Ho, New York City’deki “The Drew Barrymore Show” setine yakası fırfırlı ve kolları dalgalı kırmızı bir Vivienne Tam elbisesiyle geldi. Kulaklarında altın halkalar ve yüzük parmağında 3.23 karat oval kesimli bir elmas vardı. “Davranışlarınıza Dikkat Edin” tamamlandıktan sonra, Bayan Ho, kendisinden 15 yaş büyük bir iş adamıyla hızlı bir flört ilişkisine girdi. Şangay’daki ülkesine geri dönüş karantinası sırasında WeChat mesajlarına girdi; sekiz ay sonra evlendiler.

Çin’deki Covid tecritleri nedeniyle, Bayan Ho’nun, çiftin yarı zamanlı yaşadığı, kocasının memleketi Lishui’de düzenlemeyi umduğu düğünü ertelediler. Kısa bir süre önce, sanal eğitim için kocasının yerel lehçesini anadili olarak konuşan birini işe aldı; artık kayınvalidesi ile ana dilinde konuşuyor.

Sahne arkasında kuzeni Adrianne Ho’nun gelişi – sinir bozucu derecede güzel bir model olan ve bir şekilde saran güneş gözlüklerini iyi gösteren model – Adrianne’ın modellik kariyerine başladığı ve iki ay geçirdiği erken yetişkinliklerinden hikayeler anlatırken her iki kadını da bir sevinç durumuna soktu. 2008’de kuzeninin Manhattan’daki stüdyo dairesini paylaşıyordu. Sara bir finansal analist olarak günde 16 saat çalışırken Adrianne aramaları seçmeye devam etti.

“Büyürken herkes Sara Ho gibiydi. kusursuz,dedi Adrianne.

“Çinli aileler her zaman kıyaslamayı severler,” diye araya girdi Sara.

“Evet, hayır, bu sağlıklı bir şey değil,” diye güldü kuzeni.

İki hafta önce Kaliforniya’da Adrianne, Sara’nın halk arasında ilk kez bir ünlü olarak tanındığı zaman oradaydı. “Terbiyenize Dikkat Edin”den sonraki gündü. galası ve kuzenler, Brentwood’daki bir malikanede Kendall Jenner’ın ev sahipliğinde Jean Paul Gaultier için bir partiye katılıyorlardı. Kuzenler, davetli listesini yöneten şık sarışının Bayan Ho’yu nasıl yolunda durdurduğunu anlattı. Bayan Ho, kadının ilk 24 saat boyunca art arda izlediği şovu sevdiğini söyledi.

“Birbirimize baktık ve yeni başladık. bağıran!dedi Adrianne.

“The Drew Barrymore Show” programına çıkmasından iki gün önce Bayan Ho, New York’ta doğum gününü çikolatalı krema içinde “Doğum günün kutlu olsun Ho!” yazan bir pastayla kutladı. Yay burcu doğasına atıfta bulunan Bayan Ho, “çok çalışmaya ve sıkı oynamaya” olan inancını belirtti.

Bayan Osifo’nun “Davranışlarınıza Dikkat Edin” bölümünde Bayan Ho’nun beyaz file mini elbisesini sanki bir bayrakmış gibi salladığı bir an vardır. Bayan Osifo’nun gardırobuyla ilgili sorunu “günlük giyim” olarak tanımlayan Bayan Ho, “Yatak odasına veya kulüplere ne giyeceğiniz konusunda kesinlikle hiçbir endişem yok” diyor.

Bölüm, Bayan Osifo’nun çekicilik okulu mezuniyet partisine dökümlü, tam uzunlukta bir gömlekle gelmesiyle sona erer ve Bayan Ho ile birlikte aşağı indirip uyum içinde twerk yaptığında bile yukarı çıkmaktan kaçınır.

Veya Bayan Ho’nun Park Lane Hotel’de kahvaltıda bilekleri tabağının üzerinde havada ve çatalının dişleri tam da bu şekilde açılıyken söylediği gibi, “Her şeyin bir zamanı ve yeri vardır.”