Ben Shelton Küreselleşmeye Hazır

AliDayı

New member
MELBOURNE, Avustralya — Profesyonel tenis en uluslararası sporlardan biri ama Amerikalı Ben Shelton daha yeni küreselleşti.

Pazartesi günü başlayacak olan bu Avustralya Açık, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ilk gezisinin bir parçası. Pasaportu yeni durumda; gözleri neredeyse sol servis atışı kadar büyük.

“Bir sürü mavi; Shelton, bu hafta ilk kez masmavi tabelaları ve kortlarıyla Melbourne Park’ta yürürken, “neredeyse gerçek görünmüyor,” dedi. “Alternatif bir dünya gibi.”

Gainesville, Fla.’dan 20 yaşındaki iri yapılı ve paspaslı Shelton, turdaki ilk tam sezonuna başlıyor ve Melbourne’deki yerini alelacele kazanarak yıl sonu ilk 100’e en büyük sıçramayı yaptı. 2022’de herhangi bir tek erkek oyuncusu.


Bunu büyük liglerde kazanarak yaptı: 2022 Fransa Açık ve ABD Açık finalisti Casper Ruud’u Ağustos’ta Mason, Ohio’da düzenlenen Masters 1000 etkinliğinin ikinci turunda alt etti.

Ancak Shelton bunu, her şeyden önce, küçük liglerde kazanarak ve sıralamasına göre Avustralya Açık’a doğrudan girişi garantilemek için Kasım ayında Challenger pistinde arka arkaya üç şampiyonluk alarak başardı. Sezonun sonlarında uygun Amerikalılar arasında en iyi sonuçları derleyerek, Amerika Birleşik Devletleri Tenis Birliği ile Avustralya Tenis Federasyonu arasındaki Grand Slam katılımları için karşılıklı bir anlaşmanın parçası olan bir joker kart yuvasını zaten garanti etmişti. Ancak tercih ettiği yol bu değildi.

Koçlarından biri olan Dean Goldfine, “Ben, ‘O tuvaleti adımın yanında görmek istemiyorum’ gibiydi ve bu yüzden o son Challenger’ın finalinde kendini kazdı,” dedi. “Bence birçok oyuncu tatmin olurdu ve o üç hafta üst üste oynamaktan yorulmuştu. Ama başardı ve bu onu ilk 100’e soktu.

Haziran başında, Florida Üniversitesi’nde ikinci sınıf öğrencisi olarak NCAA tekler şampiyonluğunu kazandıktan kısa bir süre sonra, Shelton 547. sırada yer aldı. Nadal, İspanyol megastar ve hüküm süren Avustralya Açık şampiyonu. Nadal’ın Pazartesi günü yükselen 21 yaşındaki İngiliz Jack Draper’a karşı oynayacağı zorlu açılış turu maçına hazırlanmak için güçlü bir solak idman partnerine ihtiyacı vardı.


Bir Nadal hayranı olan Shelton, çağrıyı aldığına çok sevindi ve Salı günü Avustralya Açık’taki ilk maçında Çinli Zhang Zhizhen ile karşılaşacak.

Yukarıdaki Nadal, zorlu açılış turu maçına hazırlanmak için güçlü bir solak fikir tartışması partnerine ihtiyaç duyuyordu. Aşağıdaki Shelton, aramayı aldığına çok sevindi. Kredi… Cameron Spencer/Getty Images

Shelton, “Ülke dışındaki ilk Slam’imin ana çekilişini oynayacağım için gerçekten heyecanlıyım” dedi. “Belki sekiz ay önce bu pozisyonda olacağımı düşünmezdim ama etrafımda bana yardım eden iyi bir ekip olduğu için şanslıyım.”

Shelton’ın kız arkadaşı, Temmuz ayında Eugene, Ore.’de düzenlenen dünya atletizm şampiyonasında bronz madalya kazanan heptatlet Anna Hall’dur. O hafta Indianapolis’te bir Challenger’da yarışan Shelton, maçlar arasında onun etkinliklerini telefonunda izledi. Hem Hall hem de Shelton geçen yaz profesyonel oldular ve onu turşu topunda geride bırakmış olsalar da, ikisinin en iyi atleti olmadığını belirtmekten hoşlanıyor.

“Beni gölgede bırakıyor,” dedi.

Goldfine, “Aslında harika,” dedi. “Çünkü birbirlerine meydan okuyorlar ve seçkin bir seviyede olmanın ne demek olduğunu tamamen anlıyor.”

1.80 boyunda ve 195 pound olan Shelton, büyük bir forehand ve servise dayalı, vurmalı, tüm sahaları kapsayan bir oyuna ve onu sık sık fileye taşıyan bir hücum zihniyetine sahip. Eski en iyi oyuncular Todd Martin ve Andy Roddick’e koçluk yapan ve en son 22 yaşındaki Amerikalı Sebastian Korda’ya koçluk yapan Goldfine’a göre, “hala ham” ve hala en iyi oyun kalıplarını bulmaya çalışıyor.

Ancak Goldfine’a göre Shelton’ın olumlu tarafı açık.

“Bence sahip olduğu doğal yeteneklerle – atletizmi, rekabet etme ve meydan okumaları kafa kafaya aşma sevgisi ve zihinsel dayanıklılığı – Ben’in bir gün Grand Slam şampiyonlukları için mücadele edebilecek harika bir oyuncu olma olasılığına sahip olduğunu düşünüyorum.” dedi. “En iyi oyuncularda gördüğünüz tüm değişkenlere sahip ve solak olmak kesinlikle yardımcı oluyor.”

Shelton kesinlikle iyi tenis genlerine sahip. Florida Üniversitesi’nde erkek tenis koçu olan babası Bryan, profesyonel kariyeri boyunca 55. sıraya yükseldi ve 1994’te eleme olarak Wimbledon’da dördüncü tura yükseldi. Ben’in annesi Lisa, genç tenis oynadı ve 34 yaşında beyin kanserinden trajik bir şekilde ölmeden önce ATP Turunda teklerde 43 numaraya kadar yükselen Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde üç kez All-Amerikan olan Todd Witsken’in kız kardeşi.


Ben’in ablası Emma, Florida Üniversitesi kadın takımında son sınıf öğrencisi ve Ben 11 yaşındayken futbol oynamayı bırakana kadar tenis konusunda ciddi olan tek Shelton kardeşiydi.

Bryan Shelton, “Sadece bir yıldı, ama sonsuza dek olduğu ortaya çıktı” dedi. “Kortaya çıkıp benimle idman yaptığı için dünyanın en mutlu insanı olmasa da, rekabete girer girmez ışıklar yandı ve bu konuda çok heyecanlıydı. Bu yüzden oldukça özel olduğunu düşündüğüm kısım. Bazı insanlar rekabetten çekinirdi ve o hiçbir zaman çekinmedi.

“Her zaman onun bir Labrador köpeği gibi olduğunu söylerim: Topu atarsın, koşarak gidip alır. Ve tekrar atarsan, koşacak ve tekrar tekrar alacak. Yani, biliyorsun, buna bir tutkusu var” dedi.


Ben’in Melbourne gezisi, Shelton ailesi için tam bir an: Bryan ve Lisa, 1993 Avustralya Açık sırasında Melbourne’da tanıştı.

“Ne kadar serin?” dedi.

1993 yılında kardeşine yardım eden Lisa, Avustralya’ya dönmedi. Bryan 1997’den beri geri dönmedi ve oğlunun birincil koçu olmasına rağmen, kolej koçluğu taahhütleri nedeniyle bu yıl da geri dönmeyecek. Ancak Ben ve USTA’nın oyuncu geliştirme programı için çalışan gezici koçu Goldfine ile her gün iletişim halindedir.

Goldfine, kendisi ve Bryan Shelton hakkında, “Zhang’daki görüntülerin bir kısmını şimdiden izlemeye başladık,” dedi. “Sürekli birbirimizden fikir alışverişi yapıyoruz.”


57 yaşındaki Goldfine ve Ben de pek çok şey değiş tokuş ediyor, özellikle kuşaklar arası uçurum konusunda birbirleriyle dalga geçiyorlar.

“Dean, ‘Hotel California’yı bilmediğime inanamadı,” dedi Ben, hikayeyi paylaşmak için Perşembe günü antrenmana kısa bir süre ara vererek. Ben de ‘Dean, telefonuma bak, çalma listemdeki hiçbir şarkıyı bilmeyeceksin’ dedim.”

Ben, 1981’de Tim Mayotte’den bu yana ilk 100’e giren ilk NCAA tek erkekler şampiyonu. Aynı zamanda Avustralya Açık’taki 14 Amerikalı erkek arasında en genci ve bu seviyeye ulaşması ABD’ye daha da derin bir kadro sağlıyor. gelecek vaat eden erkek yetenekleri. İlk 50’de Taylor Fritz liderliğindeki dokuz Amerikalı var ve bunlardan sekizi 25 yaşında veya daha genç.

Ben çoğuyla tanıştı. Genç bir uzunluk olarak, Frances Tiafoe ve Reilly Opelka’nın Michigan, Kalamazoo’da Bryan Shelton’ın potansiyel acemileri araştırdığı bir gençler turnuvasında oynadığını izlediğini hatırlıyor.

O aşamada, Ben’in Florida’da geleceğin 1 numarası olacağını bilmenin hiçbir yolu yoktu elbette. Takım onsuz oynamaya devam etse de, o çevrimiçi bir işletme derecesi peşinde koşuyor ve Gators’ın skorlarını ve canlı yayınlarını uzaktan takip ediyor.

Ben, “Bir grup en iyi arkadaşımın yanında olmayı ve sahaya çıkıp kendimden çok daha büyük bir şey için oynamayı kesinlikle özleyeceğim,” dedi. “Ama ne yaptıklarını görmekten ve baharda ne zaman evde olsam tribünlerde onları desteklemek için heyecanlanıyorum.”
 
Üst