Balın Saça Faydaları Nelerdir?

Bakec

New member
Hanımlar… Bu makalemizi dikkatle okumanızı öneririm. Çünkü; boyadan, fönden ve daha pek çok işlemden dolayı yıpranan saçlarınızı onarmanın ve sağlıklı, ışıl ışıl saçlara kavuşmanın sırrını açıklayacağız.
Son derece doğal ve evinizde bulunan malzemelerle yapacağız üstelik bunları. Bu sayede hem güzelliğinize güzellik katacak, hem de ekonomik saç bakımı yapmanın keyfine varacaksınız.

Balın Saça Faydası
Saç bakımında son derece iyi sonuçlar sağlayan doğal bie besinden bahsedeceğiz. Bal.. Bal, hem sağlık için, hem cilt için, hem de saçlar için bulunmaz bir nimet. Biz bu günkü makalemizde, balın saça faydaları konusunda sizleri bilgilendireceğiz. Ardında da, bal saça nasıl uygulanır sorusu kapsamında, sizlere bir kaç ballı saç maskesi tarifi vereceğiz.

Öncelikle balın saça faydası ve etkisi nedir sorularının cevabını verelim.

Bal öncelikle saçların parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar.
Saçlarınızı beslemek ve kuvvetlendirmek için baldan daha iyisini ve daha doğalını bulamazsınız.
Bal ile saç bakımı yaptığınızda, saçlarınız nemlenir ve kuruyup yıpranmaktan kurtulur.
Aynı zamanda saç dibinde kepeklenmeyi de önler.
Eğer saçlarınız yavaş uzuyor ise, bunun nedeni, saç köklerinin yeteri kadar beslenememesi ve kuruması olabilir. Bu iki problemi aşmanın yolu yine bal ile saç bakımıdır.
Ballı saç maskeleri, saçların kabarmasını ve elektriklenmesini önler. Bu sayede saçlarınıza dilediğiniz şekli verebilirsiniz.
Bal önceden yıpranmış ve kırılmış saçların onarılmasına da katkıda bulunur.
Balın saça faydaları konusunda bu kadar bilgi verdikten sonra sizlere muhteşem ballı saç maskeleri tarifi vermezsek olmaz..

Ballı Limonlu Saç Maskesi ;
Bu tarifimiz yağlı saçlar için uygun bir tariftir.
2 yemek kaşığı çam veya çiçek balını, 1 limonun suyunu karıştırarak hazılayacağınız maskeyi, kuru saçınıza sürün ve 10 dakika bekletin. Sonra bol suyla durulayın. Haftada bir kez uygulamak yeterlidir. Saçlarınız daha temiz, daha sağlıklı ve daha parlak olacaktır.

Ballı Muzlu Saç Maskesi ;
Bu maskemiz saçları dolgunlaştırmak için idealdir. . 1 adet muz püre haline getirilir. 1 yemek kaşığı bal içine ilave edilerek krem haline gelinceye kadar karıştırılır. Maske Sonra karışımı, sıcak suyla ıslattığınız saçlarınızın dibinden uçlarına doğru iyice yedirerek ılık su ile ıslatılmış olan saça güzelce yedirilir. Folyo ile saç toparlayıp sıcak havlu ile sarılır. Sıcaklık, bu kürün saçlara daha derin bir şekilde etkilemesini sağlayacaktır. 20 dakika sonra saçlar iyice durulanıp saç tenine uygun bir şampuan ile yıkanır. Bol ılık su ile durulanır.

Saç İçin Bal ve Zeytinyağı Maskesi
Bu maskemiz de kuru ve yıpranmış saçlar için harika sonuçlar sağlar. 3 tatlı kaşığı zeytinyağı,3 çay kaşığı bal ile karıştırılır. elde edilen maske, saç diplerinden itibaren tüm saça yedirilir. Saç bir bone ile kapatılarak 20 dakika beklenir. Bol ılık su ile saçlar temizlenip, saç tipine uygun bir şampuan ile saçlar yıkanır. Haftada 1 defa uygulanmalıdır. Saç miktarına uzunluğuna göre verdiğimiz malzeme miktarlarını artırabilirsiniz. (Zeytinyağı tatlı kaşığı ile, bal çay kaşığı ile ölçülendirilmelidir.)

Ballı Sirkeli Saç Maskesi ;
Bu doğal saç maskemiz de kuru ve kepekli aynı zamanda sert saçlar için harika bir maske.. Sirkeyi su ile karıştırdığınızda kepeklenmeyi önleyip saçların parlamasını sağlar. Fakat bal ile sirke karıştırıldığında etki hem daha hızlı hem de daha fazla olacaktır. Sirke ile balı karıştırıp, saç diplerinize uygularsanız saçlarınız hem yumuşacık hem de kepeksiz olduğunu göreceksiniz.
 
Üst