Auckland’ın Ponsonby ve Karangahape Yollarında Hikayeler Satmak

AliDayı

New member
AUCKLAND, Yeni Zelanda – Auckland’ın Yerli Maori adı – Tamaki Makaurau – kabaca “Yüz sevgilinin Tamaki’si” anlamına gelir.

Ancak düzinelerce sönmüş ve sönmüş yanardağa yayılan Yeni Zelanda’nın en büyük şehrine aşık olmak bir süreç olabilir. Auckland doğal olarak güzeldir, yerel ormanlarla ve çarpıcı derecede farklı plajlardan oluşan iki kıyı şeridiyle çevrilidir. Kentsel alanları ve ticari hazineleriyle daha az bilinir, ancak bunlar da ortaya çıkarmak için zaman ayırmaya değer.

Yerel olarak “K” Yolu olarak bilinen Karangahape Yolu, evvel Auckland’ın en önemli perakende satış noktasıydı. Ancak Auckland’ın banliyö yayılımı dışa doğru genişledikçe, daha gündelik alışverişler çoğunlukla banliyö alışveriş merkezlerinde gerçekleşiyor. Bunun yerine Karangahape Yolu, şehirdeki bağımsız moda tasarımcıları, sahipleri tarafından işletilen butikler ve vintage giyim mağazaları için bir odak noktası haline geldi.

Yaklaşık bir yüzyıl boyunca cadde, Fiji veya Tonga gibi Pasifik Adası ülkelerinden gelen yeni göçmenler için çeşitli şekillerde bir sığınak olmuştur; kentin meşru ve yasa dışı seks işçiliği sektörünün merkezi; ve queer gece hayatı için bir merkez.


Soylulaştırma dalgalarına rağmen, birçoğu orijinal mağazalarının adını taşıyan pastel renkli Arka Deco binalarının arasında geçmişe ait notlar hala görülebiliyor. 1960’lara dayanan çıplak bir şov kızının devasa bir ahşap tabelası olan sözde Vegas Kızı, bir caz ve kokteyl barının üzerinde uğursuz bir şekilde beliriyor. Gökkuşağı bayraklı bir yaya geçidi, hâlâ genç insan kalabalığını kendine çeken gey gece kulüplerine selam veriyor.

Crushes’ın sahibi Rose Hope ayrıldı ve Genevieve Burke, Karangahape Yolu üzerindeki Yeni Zelanda yapımı ve vintage mağazasında. Kredi… The New York Times için Ruth McDowall

Sokakta erişilebilir bir ev eşyası ve giyim butiği olan Crushes, moda öncüsü Yeni Zelandalıların nasıl tükettiğine dair sohbeti değiştirmeye çalışıyor.

2011’de Sarah Firmston’la işi kuran Rose Hope, kısmen ülkenin dört bir yanından zanaatkarları potansiyel müşterilerle buluşturmak için “Aslında bir şeyler satma işinde değiliz,” dedi. “Hikâye satma ya da hikâye anlatma işindeyiz, biliyorsun.”

Örneğin yerli rimuwood’dan yapılmış bir kalem 45 Yeni Zelanda dolarına ya da yaklaşık 30 dolara mal oluyor, çünkü 84 yaşındaki yapımcısı Bayan Hope’un geçen yıl ölen büyükbabasının yapımı tam bir gün sürdü. Kuzeydeki Whangarei kasabasında bir cam üfleyici olan Keith Grinter tarafından yapılan çok renkli cam bardaklar (her biri yaklaşık 40 $), elde ağır ve sağlam duruyor.


Bayan Hope, “Bazen benimkini evde düşürüyorum ve kırılmıyorlar çünkü kaliteli cam” dedi. “Kimsenin onları düşürmesi gerektiğini söylemiyorum – ancak bu özel öğelerle etkileşime girmenin verdiği o somut, fiziksel his, kesinlikle en sevdiğim şeylerden biri.”

Sürdürülebilirliğe bir selam olarak, mağazanın eski giyim tedariki, denizaşırı ülkelerden 20 kiloluk çantalarda nakliyesi daha kolay ve daha ucuz olsa da, yalnızca Yeni Zelanda’dan geliyor. Bayan Hope, “Eski giysiler eskimiş olsun diye eski giysilerle pek ilgilenmiyoruz,” dedi. “Modayı tüketme şeklimiz hakkında kalpleri ve fikirleri değiştirmek istiyoruz.”

Crushes’ta sergilenen el yapımı cam kaseler ve bardaklar. Kredi… The New York Times için Ruth McDowall

Vintage Vixen’de, payetli kovboy çizmeleri ve püsküllü deri yelekler, kutularının ilan ettiği gibi, dondurma pastasına yakışır fırfırlar ve jilet gibi keskin yaka noktalarıyla dolu, bozulmamış ölü stok “parti gömlekleri” ile yan yana duruyor. Biraz daha ileride olan Smoove, Kappa ve Adidas gibi spor markaları da dahil olmak üzere vintage sokak giyiminin adresidir.


Karangahape Yolu’na bitişik olan bir başka büyük perakende caddesi olan Ponsonby Yolu, biraz daha yüksek bir fiyat noktasında da olsa eski ve ikinci el temasını sürdürüyor. Bir konsinye satış mağazası olan Tatty’s’de, bir arama sivri burunlu deri çizmeler veya açık yeşil düğmeli bir gömlek bulabilir. Çoğu zaman, bu öğeler – hatta belki de Juliette Hogan ve Kate Sylvester gibi yerel, üst düzey tasarımcıların butiklerinden geçmiş sezonların ganimetleri – caddeden birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yeni satılırdı.


Bazen, Tatty’s’deki raftan Bayan Crabb’ın parıldayan eflatun veya safran rengi ipek bir elbisesi çıkar. Ponsonby Road’da bulunan ve 2004’te kurulan şirket, modayı seven Yeni Zelandalılar için bir zamanlar tercih edilen donanımcıydı. (O zamanlar kızına hamile olan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 2018’de Başkan Obama ile buluşmak için markadan ruj kırmızısı bir bluz giymişti.)

Miss Crabb 2019’da dükkanı kapattı. Yaratıcısı Kristine Crabb, projenin yaratıcı parlaklığını kaybettiğini söyledi. “İnsanlar gerçekten sadece ipek elbiselerimizi almak istediler ve bu yüzden bundan çok sıkıldım” dedi.

Finn Hanson-Stevens, Gloria moda stüdyosunda asistandır. Kredi… The New York Times için Ruth McDowall

Bunun yerine geçen yıl Bayan Crabb Gloria’yı piyasaya sürdü. Yeni şirket, Ponsonby Road’daki bir konağın bir bölümünü kaplıyor ve adını Bayan Crabb’ın büyükannesinden alıyor. Gloria’nın yaptığı gibi, yalnızca Yeni Zelanda’da üretim ve imalat, yerel moda etiketleri için nadirdir.

Bayan Crabb tipik olarak geometrik şekillere sahip bir giysi yapma sürecini başlatır.

“Bu güzel kumaşın hiçbirini ziyan etmek istemiyorum,” dedi. Birbirine mozaik oluşturan kareleri veya üçgenleri kesmek, tüm verimi kullanmasına izin verir. “Hiçbiri çöp sahasına gitmiyor” diye ekledi.


İdeal olarak Bayan Crabb, bunların insanların hayatları boyunca giyecekleri giysiler olmasını istiyor: hamileliğe veya beden değişikliklerine uyum sağlamak için genişleyen veya daralan ve mayo üzerine olduğu kadar resmi bir olay için de uygun olan giysiler. Ayrıca Yeni Zelanda’nın zengin yaratıcı ruhunu ve çapraz kesimli kırmızı ipek astarda bile (yaklaşık 250 $) mevcut olan belirli bir Kivi kayıtsızlığını simgeliyorlar.

Ponsonby Yolu üzerindeki Flotsam ve Jetsam antika mağazası. Kredi… The New York Times için Ruth McDowall

Gloria’dan yüz dakikadan daha az bir mesafede, “Flotsam and Jetsam”, hafif balmumu kokan bir antika ve ıvır zıvır dükkânı. Ürünler birbirinden çok farklıdır – emaye şamdanlar (15 $) veya kaba yontulmuş tahta kaşıklar (yaklaşık 14 $) – yine de her biri bir hikayesi olan aynı ruh ruhunu bünyesinde barındırır.

Uzun süredir ölü olan konuları buyurgan bir şekilde orta mesafeye bakan eski dolap kartı fotoğrafları, altı koleksiyon halinde (yaklaşık 14 $) satın alınabilir. “Dekoratif parça” olarak satılan antik bir keten gecelik, orijinal sahibinin işlemeli baş harflerini hala taşıyor: HR (50 $).

2007’de kurulan Poi Room on Ponsonby Road, çoğu doğal ahşap, taş veya deniz kabuğu gibi endemik malzemeleri içeren Yeni Zelanda yapımı arka nesnelere ve çağdaş takılara odaklanıyor.

Mağazanın adı, kurucu ortak Melanie-Jane Smith’in, kalmaya geldiğinde yanında getireceği bir Maori kadını olan büyükannesinin onuruna verildi. nokta , geleneksel dansta kullanılan ipler üzerinde bir çift turuncu boyutlu top. Bayan Smith, büyükannesinin 5 yaşındayken yaptığı ziyaretlerle ilgili anıları hakkında, “Kalçalarını sallamaya ve bu büyülü noktaları havada hareket ettirmeye başladı,” dedi. Kadını suçla.”

Gilly Hibberd, Poi Room’da görevlidir. Kredi… The New York Times için Ruth McDowall

Poi Room’un sattığı öğelerin çoğu, Maori arka’da yüzyıllardır kullanılan malzemeleri kullanıyor – paua, yerli deniz kulağının yanardöner mor-yeşil kabuğu veya teknik olarak daha çok nefrit olarak bilinen parlak bir yeşil taş olan pounamu. Maori’ye göre paua ve pounamu taonga olarak kabul edilir. ,hazine olarak kabul edildikleri anlamına gelir.

Yeni Zelanda’ya gelen pek çok turist karaborsadan pounamu satın alıyor ve Yeni Zelanda Yerlilerine fayda sağlamayan daha düşük kaliteli taşlarla ülkeyi terk ediyor. Poi Room’da satılanlar gibi – ister geleneksel balık oltalarına oyulmuş, ister altın veya pırlantaya karşı yeni ve çarpıcı yöntemlerle yola çıkılmış olsun, net bir kökene sahip yeşil taşlı takılar aramaya değer.

Bu dükkanların herhangi birinde, satışta olan ürünler anlatımla çatırdıyor. Bayan Crabb’ın çapraz kesimli elbiseleri ilk olarak büyüyen hamileliğine uyum sağlaması için tasarlandı. Poi Odasında, Dannevirke’den bir Maori oymacısı olan Charlie Marsh tarafından bir adz, kalın, keskinleştirilmiş bir bıçak (yaklaşık 200 $) şeklinde oyulmuş bir pounamu pandantifinin, kullanıcısına güç, cesaret ve kararlılık verdiği söylenir. Ve Crushes’ta, üç Maori kız kardeş tarafından yerel bir eğreltiotu olan toplanmış mamaku korusundan yapılan yatıştırıcı bir egzama kremi (yaklaşık 25 $) üretiliyor.

Bayan Hope, en nihayetinde, her şeyin insanlara bağlı olduğunu söyledi.

“Sadece bir fiyat etiketi yerine,” dedi, “bunu kimin yaptığını ve neden yaptığını – bir komşu, teyze veya topluluğumuzdan biri – ve bunun seri üretim dünyasında ne kadar özel olduğunu açıklıyoruz” dedi. ”
 
Üst