Arka Böcek Dünyasını Kurtarmaya Yardımcı Olabilir mi?

AliDayı

New member
Bu makale, yeni sanatçılara, yeni izleyicilere ve sergiler hakkında yeni düşünme biçimlerine odaklanan Müzeler hakkındaki son özel bölümümüzün bir parçasıdır.

Çoğu insan için böcekler can sıkıcıdır – bazen korkutucu. Onlar bir koldan vurulacak, ayakla ezilecek ya da aşırı derecede böcek ilacıyla yok edilecek yaratıklardır.

Ancak çok küçük konuların aşırı yakın çekimlerini çeken bir makrofotoğrafçı olan Levon Biss ve Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’ndeki küratörler ve bilim adamları, böcek dünyasını kökten farklı bir şekilde görüyorlar: dünyadaki yaşam için gerekli olan, tehlikede ve – pek çok durumda – yok olmaya doğru gidiyor.

Bay Biss’in çalışmasına dayalı olarak Haziran’da açılacak olan bir gösteri, bazıları zaten soyu tükenmiş, bazıları da tehlikede olduğu düşünülen 40 böceği vurgulayacak. vahşi doğaya. Görünenler arasında: Hükümdar kelebeği, dokuz benekli uğur böceği, Puritan kaplan böceği, Hawai çekiç başlı meyve sineği, Hermon Dağı Haziran böceği ve San Joaquin çiçek seven sinek. Bay Biss’in fotoğrafları için kullanılan modellerin çoğu, müze arşivlerinin bir parçası olan 20 milyondan fazla örnekten seçilmiştir.

“Levon’un fotoğrafları güzel, tuhaf ve çoğumuzun hayal bile edemeyeceği kadar karmaşık ayrıntılara sahip” diyor müzenin yardımcısı Lauri Halderman sergi başkanı. Kredi… Elli Biss

Mr. Biss’in kamerası, küçücük güzelliklerinin küçücük ayrıntılarını muazzam oranlarda büyüten bir teknik kullanarak onları tamamen yeni bir şekilde gösteriyor. Şimdilik, 54 inç x 96 inç boyutundaki fotoğrafların yer aldığı sergi, müzenin Akeley Galerisi’nde ve bitişiğindeki Doğu Galleria’da yer alacak. “Microsculpture: Portraits of Insects”in de yazarı olan Bay Biss, çalışmalarını Houston, Kopenhag ve ötesindeki bir dizi müzede sergiledi.

“İnsanlar genellikle sevdikleri tüm canlıları görmek için buraya gelirler; filler, dinozorlar, mavi balina,” dedi müzenin sergiden sorumlu başkan yardımcısı Lauri Halderman. “Böcekler hakkında bir sergi yapmak konusunda farklı düşünmek zorundaydık. Karizmatik değiller ve hep yanlış yerdeler, tıpkı apartmanlarımızın içinde olduğu gibi.

Bay. Biss’in fotoğrafları, mikroskop lensleri kullanılarak 10.000’e kadar bireysel görüntüden oluşturulur. Kredi… Levon Biss

“ İnsanların deva olması için serginin güzel olması gerekiyor” dedi. “Çoğumuz böceklerin böyle sunulduğunu hiç görmedik. Levon’un fotoğrafları güzel, tuhaf ve çoğumuzun hayal bile edemeyeceği kadar karmaşık ayrıntılara sahip.”

47 yaşındaki Bay Biss, son 24 yıldır aynı zamanda ticari işler ve reklam kampanyaları yaptı, spor ikonlarını fotoğrafladı ve belgeseller çekti. Londra’da büyüdü ama şimdi İngiliz kırsalında küçük bir köyde yaşıyor ve çalışıyor.

Bir telefon görüşmesinde, çalışmalarını ve 22 Haziran’da açılacak olan sergiyi tartıştı. Bunlar, konuşmadan düzenlenmiş alıntılardır.

Bu tür fotoğrafçılıkla nasıl ilgilenmeye başladınız?

Makrofotoğraf benim için 2012 yılında arka bahçemizde bir böcek bulan oğlum Sebastian ile başladı. Mikroskop altında baktık ve ayrıntılar beni çok etkiledi. O zamanlar yaptığım iş beni tatmin etmiyordu ve yeniden bir değer duygusu olan görüntüler üretmek istiyordum. Böceklerin azalması, biyolojik çeşitlilik kaybı ve habitat kaybı hakkındaki konuşmanın farkındaydım ve bu yüzden araştırmaya başladım ve resimlerimin güzel resimlerden daha fazlası olabileceğini fark ettim.

Makrofotoğraf tam olarak nedir?

Olaylara mikroskobik düzeyde bakıyorsunuz, nesneleri gerçek boyuttan daha büyük bir büyütme ile fotoğraflıyorsunuz. Mikroskop lensleri, bir DSLR kamera ve yarattığım elektrikli el yapımı teçhizatla çalışıyorum.

“Bir böcek için 25 farklı bölüm olabilir ve bu bölümlerin her biri 500’den fazla ayrı çekimden oluşabilir” dedi. dedi Biss. Kredi… Levon Biss

Bu gösteriyi bir araya getirmenin bazı zorlukları nelerdi?

Genellikle görülmesi ve incelenmesi zor olan dolaplarda bulunan veya bir mikroskop üzerine eğilerek görülen, heyecan verici ve görsel olan, halkın onları ilginç ve ilginç bulabilmesi için küçük böcekleri nasıl sunarız? eğitici? Sadece en güzel türleri seçemedik – bunun yerine, koruma durumları için 40 resim seçildi. Bu örneklerin çoğu 100 yaşın üzerindedir.

Sizin özel süreciniz neydi?

Görüntülerin çoğu, böcek başına 10.000’den fazla ayrı çekimden yapılmıştır ve her birinin oluşturulması yaklaşık üç hafta sürmüştür. Öncesinde genellikle üç resim üzerinde çalışırım. Bir böceğin fotoğrafını çekerken, önceki haftanın çekimlerinden gelen görüntüleri işleyen bir dizi bilgisayarım var, diğer bilgisayarlar ise iki hafta önce fotoğrafını çektiğim böcek görüntüsünü rötuşlamak ve oluşturmak için kullanılıyor. Bir böcek için 25 farklı bölüm olabilir ve bu bölümlerin her biri 500’den fazla ayrı çekimden oluşabilir. Bu bireysel bölümler düzleştirildi, böylece tamamen odaklandılar, nihai görüntüyü oluşturmak için bir yapboz gibi birleştirildiler.

Bu görüntülerle neyi başarmayı umuyorsunuz?

Böcek azalma krizi konusunda farkındalığı artırmak ve böcekler dünyasında biyolojik çeşitliliğe ihtiyacımız olduğunu halkın anlamasına yardımcı olmak için sohbetler etmek istiyorum. İnsanların güzelliklerine hayran olmalarını ama aynı zamanda neden önlerine kondukları konusunda da çok üzülmelerini istiyorum.

“Sadece en güzel türleri seçemedik,” diyen Biss, 40 görüntünün seçildiğini belirtti. böceklerin korunma durumu. Kredi… Levon Biss

Bay. Biss genellikle önce üç görüntü üzerinde çalışır. “Bir böceğin fotoğrafını çekerken, önceki haftanın çekimlerinden gelen görüntüleri işleyen bir dizi bilgisayarım var, diğer bilgisayarlar ise iki hafta önce fotoğrafını çektiğim böcek görüntüsünü rötuşlamak ve oluşturmak için kullanılıyor.” Kredi… Elli Biss

Artık var olmayan organizmalarla çalışmak nasıl bir duyguydu?

Bir böceğin bu gezegende bir daha asla var olmayacağını bilmek, özellikle insan etkisi nedeniyle, üzücü ve duygusaldır. Ve bu küçük düşürücü. Bir sanatçı olarak, beni bu resmi olabildiğince iyi yapmaya iten şey bu.

Şovun ana görüntüsü olarak neden uğur böceğini seçtiniz?

Çoğu insan tarafından bilinen belirli, ikonik bir böcekle başlamak istedik. Bu böceğin neslinin tükenmesi üzerine bir sergide yer alması veya varlığının tehdit edilebileceği fikri şok edici olmalı.

Dahil ettiğiniz ve sizi şaşırtan bir böcek var mıydı?

Avustralya açıklarındaki bir adadan gelen ve on yıllardır soyu tükenmiş olduğu düşünülen Lord Howe Adası sopa böceği. Bir üreme çifti bulundu ve o zamandan beri onları başarıyla yeniden üretiyorlar. Bu serginin olumlu yönlerinden biri de bu. Müdahale ile böcek düşüşünü tersine çevirme fırsatları olduğunu gösteriyoruz.

Sizce gelecek nesil ne yapacak?

Gelecek nesil bu sorunlarla ve iklim değişikliğinin bir yaşam faktörü olmasıyla büyüdü. Benim kuşağımdan daha bilinçli ve çevreyle daha uyumlular. İyi eğitimli ve bilgilidirler. Bu zorlukları üstlenmeye hazırlar. Karar vericiler olmak için büyüdüklerinde, bizi doğru yöne yönlendireceklerini umuyorum.