Adaçayı Faydaları Nelerdir?

Felaket

New member
Adaçayı içmesi çok keyifli bir çaydır yumuşak bir içim sağlar ve tatlı bir tadı vardır. Rengi griye benzer yeşildir ve damarları çok bellidir. Kurutulmuş yaprakları ya da toz şeklinde saklanabilir. Adaçayının faydaları oldukça fazladır ve çok fazla kullanılır. Adaçayı faydaları saymakla bitmez.

Adaçayını demlerken dikkat edilmeli. 2 ya da 3 çay kaşığı üzerine kaynak suyu döküp beş ya da on dakika beklettikten sonra içerseniz acı bir tadı var ise adaçayı çok gelmiştir, içine birkaç damla limon sıkar ve bal eklerseniz içilebilir duruma gelir günde bir ya da iki fincan içilebilir Adaçayını yemeklerde baharat olarak ta kullanılabilir.

Adaçayı terlemeyi azaltma etkisi vardır menopozda etkili bir şekilde kullanılır, vücutta toksinleri ve enfeksiyonları atmayı sağlar, bronşit ve astım olan kişilere baharat olarak tavsiye edilir. Kemiklerin güçlenmesi için k vitamini yüksek miktarda barındırır. Ayrıca organik bir adaçayında c vitamini yönünde daha zengindir besin değeri ise taze olan adaçayında daha fazladır.

Hafızayı güçlendirme ve Alzheimerin tedavisinde kullanılıyor. Yan tedavi olarak adaçayı kullanımı yüksektir.

Beyin fonksiyonlarıyla ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılır. Saçlarda kepek, yağlanma kafa derisinde enfeksiyonlar egzama tedavisinde durulama suyu olarak kullanılır. Gri ve beyaz saçlarda eski rengine döndüğü de söylenmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmede yardımcı, stresi azaltır, mantar tedavisinde, egzama tedavisinde, menopoz belirtilerini azaltma, safra kesesini çalıştırma, boğaz ağrısı, kan şekerinin düşmesini engeller, sakinleştirir ve dinginleştirir. Gargara suyu olarak kullanılmaktadır.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız adaçayını kullanmadan önce mutlaka doktorunuzdan tavsiyeler alıp ona göre kullanılmalıdır. Hastalara kendi kafalarına göre bu tür bitkileri danışmadan içmemelidir.

Adaçayı genelde Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde doğal olarak yetişir. Ve çok eski dönemlerde kullanıldığı bilinmektedir. Adaçayı hamileler ve emziren kadınlar kullanmamalıdır ve doktoruna danışmalıdır. Adaçayının yan etkilerini fark ederseniz doktorunuza hemen başvurun.
 
Üst